Ўзбекистон “Камаз”лари тақдимоти
Пойтахтимиздаги “Ўзэкспомарказ”да Ўзбекистонда йиғилган “КАМАЗ” юк автомобилларининг тақдимот маросими бўлиб ўтди.
“Ўзавтосаноат” ҳамда Россиянинг “КАМАЗ” компаниялари ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Россия Федерациясининг Ўзбекистондаги элчихонаси, турли вазирлик ва идоралар, мутасадди ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
“Ўзавтосаноат” бошқаруви раиси У.Салимов, "КАМАЗ" компанияси Бош директори С.Когогин, "UzAutoTrailer" МЧЖ Бош директори А.Ҳожибоев ва бошқалар сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари янги босқичда жадал ривожланаётгани сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, илмий-техникавий ва маданий-гуманитар соҳалардаги муносабатлар мустаҳкамланишида, ҳар икки давлат манфаатларига хизмат қиладиган лойиҳаларнинг ҳаётга изчил татбиқ этилишида муҳим аҳамият касб этаётганини алоҳида таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи чоғида Ўзбекистонда "КАМАЗ" юк автомобилларини йиғиш бўйича келишувга эришилгани ана шундай истиқболли лойиҳалардан бири бўлди.
Орадан ҳеч қанча вақт ўтмай Самарқанд вилоятининг Жомбой туманидаги "UzAutoTrailer" МЧЖнинг ишлаб чиқариш майдонида мазкур автомобилларни ишлаб чиқариш бошланди. Айни пайтда "UzAutoTrailer" заводида 10 дан 36 тоннагача юк кўтариш қувватига эга 11 турдаги юк автомобиллари йиғилади. Мазкур автомобилларга ўрнатилган двигателлар 240 дан 401 гача от кучига эга бўлиб, улар ЕВРО 3, ЕВРО 4, ЕВРО 5 экологик меъёрларга жавоб беради.
Жорий йил биринчи чорагида заводда 100 дона юк автомобилининг илк партияси чиқарилди. Заводнинг йиллик ишлаб чиқариш қуввати 1500 дона, кейинчалик ушбу кўрсаткични 3000 донага етказиш режалаштирилмоқда. Заводда ишлаб чиқарилган юк автомобилларини нафақат ички бозорга чиқариш, балки Марказий Осиё, Яқин Шарқ ва Африка мамлакатларига экспорт қилиш кўзда тутилган.
– Ўзбекистоннинг иқтисодий салоҳияти, яратилаётган қулай инвестициявий муҳит, ишлаб чиқарувчилар ва тадбиркорларга берилаётган катта имтиёзлар кўплаб хорижий ишбилармонларни, инвесторларни қизиқтираётгани шубҳасиз, – дейди С.Когогин. – Биз ҳамкорлигимиз янада кенгайишига, биргаликда ташқи бозорга рақобатбардош маҳсулотлар олиб чиқишимизга ишонамиз.
Тақдимот доирасида Ўзбекистонда йиғилган "КАМАЗ" юк автомобилларининг турли моделлари намойиш этилди. Шунингдек, халқаро "Дакар" ралли-марафонининг 15 карра ғолиби, "КАМАЗ-Мастер" жамоасининг афсонавий спорт юк машинаси йиғилганларда катта таассурот қолдирди.

В столичном Узэкспоцентре состоялась презентация грузовых автомобилей “КамАЗ” узбекской сборки.
В мероприятии, организованном совместно компаниями “Узавтосаноат” и “КамАЗ” (Россия), участвовали представители посольства Российской Федерации в Узбекистане, различных министерств и ведомств, уполномоченных организаций.
Председатель правления АК “Узавтосаноат” У.Салимов, генеральный директор компании "КамАЗ" С.Когогин, генеральный директор ООО "UzAutoTrailer" А.Хожибоев и другие особо отметили, что ускоренное развитие за последние годы сотрудничества Узбекистана и России приобретает важное значение в укреплении взаимосвязей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах, последовательной реализации в жизнь проектов, служащих интересам обоих государств.
Договоренность о сборке грузовых автомобилей "КамАЗ" в Узбекистане, достигнутая в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года, стала одним из подобных перспективных проектов.
В настоящее время на производственной площадке ООО "UzAutoTrailer" в Джамбайском районе Самаркандской области осуществляется сборка 11 видов этих автомобилей грузоподъемностью от 10 до 36 тонн. Установленные на них двигатели имеют мощность от 240 до 401 лошадиной силы и отвечают экологическим нормам "Евро-3", "Евро-4" и "Евро-5".
В первом квартале текущего года уже выпущена первая партия грузовиков "КамАЗ" в количестве 100 единиц. Производственная мощность завода «UzAutoTrailer» – 1 500 машин в год с последующим увеличением до 3 тысяч в год. Продукция завода «UzAutoTrailer» будет поставляться не только на внутренний рынок, но и в страны Центральной Азии, Ближнего Востока и Африки.
– Несомненно, экономический потенциал Узбекистана, создаваемый здесь благоприятный инвестиционный климат, огромные льготы привлекают внимание иностранных предпринимателей и инвесторов, – говорит С.Когогин. – Мы уверены в дальнейшем расширении нашего сотрудничества, совместном выводе конкурентоспособной продукции на внешний рынок.
В рамках презентации демонстрировались различные модели грузовых автомобилей "КамАЗ" узбекской сборки. Посетителей экспозиции также встретил легендарный спортивный грузовик команды «КамАЗ-мастер» - пятнадцатикратного победителя международного ралли-марафона «Дакар» среди мировых производителей грузовых автомобилей.