Самарқандда чигит экиш 5 апрелгача якунланади
Самарқанд вилоятининг Нарпай туманида чигит экиш мавсумига тайёргарлик кўриш ва уни қисқа муддатларда ташкил этиш масалаларига бағишлаб ўтказилган кўргазмали семинарда шу ҳақда маълумот берилди.
Самарқанд вилоятида жорий йилда 79 минг 80 гектар майдонда ғўзанинг “Омад”, “Бухоро-102”, “Султон”, “Порлоқ-1”, “С-8286” каби маҳаллий шароитга мос, серҳосил навлари уруғини экиш режалаштирилган. Айни пайтда туманларда 106 уруғлик чигитни ивитиш шохобчаси, Пастдарғом, Нарпай ва Иштихон туманларида эса чигитни дорилаш цехлари фаолияти йўлга қўйилган.
Семинар иштирокчилари Нарпай туманидаги “Янги тонг” муқобил машина трактор парки фермер хўжаликларида ушбу масъулиятли мавсумга кўрилаётган тайёргарлик билан танишиб, чигит экишда эътибор қаратилиши лозим бўлган масалалар юзасидан фикрлашиб олди. Жумладан, “Алишер” фермер хўжалиги даласида чигит экиш жараёнини кузатиб, мавсумда фойдаланиладиган техникалар, уларнинг иш самарадорлигига гувоҳ бўлишди.
– Мавсумни қисқа фурсатда якунлаш учун зарур техника, ишчи кучи ва бошқа воситалар сафарбар этилган, – дейди Самарқанд вилояти ғўза уруғчилиги бирлашмаси раиси Нурмамат Турсунов. – Туманларнинг тупроқ ва иқлим шароити, табиий имкониятларидан келиб чиқиб, ғўза навлари танланган ва керакли миқдорда уруғлик етказиб берилган. Семинарда чигит экишнинг агротехник талаблари яна бир бор тушунтирилиб, мутахассислар томонидан тавсия ва маслаҳатлар берилди.

Посев хлопчатника в Самарканде завершится до 5 апреля
Об этом сообщалось на состоявшемся в Нарпайском районе Самаркандской области показательном семинаре, посвященном вопросам подготовки к севу хлопчатника в кратчайшие сроки.
В Самаркандской области в нынешнем году на 79080 гектарах планируется посев соответствующих местным климатическим условиям, высокоурожайных сортов хлопчатника “Омад”, “Бухоро-102”, “Султон”, “Порлок-1”, “С-8286”. В районах налажена деятельность 106 пунктов по замачиванию семян хлопчатника, в Пастдаргомском, Нарпайском и Иштыханском районах – цехов по протравливанию семян хлопчатника.
Участники семинара ознакомились с подготовкой к этому ответственному сезону в фермерских хозяйствах альтернативного машинно-тракторного парка “Янги тонг” Нарпайского района, обменялись мнениями по вопросам, которым следует уделить особое внимание при посеве хлопчатника. В частности, наблюдая за процессом посева хлопчатника на поле фермерского хозяйства “Алишер”, они стали свидетелями эффективной работы используемой техники.
- Для завершения сезона в кратчайшие сроки задействованы необходимая техника, рабочая сила и другие средства, - говорит председатель Самаркандского областного объединения зернового семеноводства Нурмамат Турсунов. - С учетом почвенно-климатических условий и природных особенностей регионов были отобраны сорта хлопчатника, поставлено достаточное количество семян. На семинаре были еще раз разъяснены агротехнические требования к севу хлопчатника, специалистами даны соответствующие рекомендации.