2018 йилнинг 25 март куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ва Афғонистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ҳекмат Ҳалил Карзай раҳбарлигида бўлажак Афғонистон бўйича форумда иштирок этадиган давлатлар ва халқаро ташкилотлар юқори мартабали мулозимларининг тайёргарлик йиғилиши бўлиб ўтди.
Экспертлар томонидан 27 март куни Ўзбекистон пойтахтида ишлай бошлайдиган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги юқори даражали халқаро конференциянинг делегация раҳбарлари диққатига киритиладиган якуний Тошкент декларация лойиҳаси кўриб чиқилди ва мувофиқлаштирилди.

Встреча экспертов завершилась
25 марта 2018 года в г.Ташкенте под председательством Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова и заместителя Министра иностранных дел Исламской Республики Афганистан Хекмата Халила Карзая состоялось подготовительное совещание старших должностных лиц стран и международных организаций, участвующих в форуме по Афганистану.
Эксперты обсудили и согласовали проект итоговой Ташкентской декларации, который будет вынесен на утверждение глав делегаций Международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», открывающейся 27 марта в столице Узбекистана.