Божхона ишларида ўзаро ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги ҳукуматлараро Битим кучга кирди
Афғонистон Президенти Муҳаммад Ашраф Ғанининг Ўзбекистонга расмий ташрифи чоғида 2017 йил 5 декабрь куни Тошкент шаҳрида имзоланган Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Афғонистон Ислом Республикаси Ҳукумати ўртасидаги божхона ишларида ўзаро ёрдам тўғрисида Битим 2018 йилнинг 23 март куни кучга кирди.
Ушбу Битим қоидаларига мувофиқ, божхона расмиятчилигини соддалаштириш, божхона ҳужжатларини тан олиш ва икки давлат божхона идоралари ўртасидаги ҳамкорлик самарадорлигини ошириш ниятида ахборот алмашинувининг электрон воситаларини қўллаш учун томонлар барча зарур чораларни кўрадилар.
Ҳужжат контрабанда, гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалари, шунингдек, уларнинг прекурсорларини ноқонуний айланишига қарши томонларнинг биргаликда олдини олиш ва унга қарши курашишнинг самарали механизмини яратишни назарда тутади.

Вступило в силу межправительственное Соглашение о взаимном содействии в таможенных делах
23 марта 2018г. вступило в силу Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Исламской Республики Афганистан о взаимном содействии в таможенных делах, подписанное 5 декабря 2017 года в г.Ташкенте в ходе официального визита Президента Афганистана Мухаммада Ашрафа Гани в Узбекистан.
В соответствии с положениями указанного Соглашения, стороны принимают все необходимые меры по упрощению таможенного оформления, признают таможенные документы, а также используют электронные средства обмена информацией для повышения оперативности сотрудничества таможенных ведомств двух стран.
Документом предусматривается создание эффективного механизма взаимодействия сторон по предупреждению и пресечению контрабанды, а также незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров.