Ўзбекистон эришилган натижалар билан тўхтаб қолмоқчи эмас
Тошкент шаҳрида 26-27 март кунлари Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзуида Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси бўлиб ўтади. Ушбу нуфузли анжуманга нафақат қўшни давлатда, балки минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлашда муҳим воқелик сифатида қаралмоқда.
Сўнгги вақтларда Ўзбекистон Афғонистон билан икки томонлама алоқаларни сезиларли даражада кенгайтирди, афғон муаммосини ҳал этишда халқаро саъй-ҳаракатларда фаол иштирок этди. Шу билан бирга, Ўзбекистон – Афғонистон муносабатларининг юқори суръатда ривожланиб бораётгани Президентимиз Шавкат Мирзиёев юритаётган ташқи сиёсий стратегиясининг натижасидир.
Давлатимиз раҳбари Президентлигининг илк кунлариданоқ қўшни давлатлар билан конструктив ва ўзаро манфаатли муносабатларни ўрнатиш йўлини танлади.
Марказий Осиё мамлакатлари билан алоқаларни яхшилаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар Тошкентга чегаралар ва сувдан фойдаланиш масалалари бўйича йиллар давомида ечилмай келаётган мураккаб муаммоларни ҳал қилишда ижобий натижага эришиш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қўшни давлатлар билан визалар режимини либераллаштириш, улар билан чегарада назорат пунктларини ташкил этиш борасидаги амалий ҳаракатлари Марказий Осиё давлатларининг оддий фуқаролари мулоқотини сезиларли даражада енгиллаштирди.
Натижада Ўзбекистоннинг минтақа мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми ўтган йил якунларига кўра, қарийб 3 миллиард долларни ташкил этди, яъни 20 фоизга ортди. Ўзбекистон раҳбари Остонада ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учрашувида яқин йилларда ўзаро савдо ҳажмини 5 миллиард долларга етказишни мўлжаллаётганини таъкидлади.
Айни пайтда Марказий Осиёда барқарор ривожланиш истиқболлари қўшни Афғонистонда тинчликка эришиш билан узвий боғлиқ. Афғон муаммосини ҳал этмай туриб, минтақада фаровонликни таъминлаш мумкин эмас.
Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистонни умумий тарих, дин, маданият ва урф-одатлар бирлаштиради. Тинч Афғонистон Марказий Осиё давлатларига Ҳинд океани ва Форс кўрфазининг портларига қисқа муддатда чиқиш имконини беради, Жанубий Осиё давлатларининг Европа ва Хитой бозорлари билан боғланишини таъминлайди.
Мазкур омилларни ҳисобга олиб, Афғонистонга минтақавий муаммолар, таҳдид ва қийинчиликлар манбаи сифатида эмас, балки Евроосиёда кенг трансминтақавий алоқаларни ривожлантиришга янги туртки берадиган ноёб стратегик имконият сифатида қараш жуда муҳимдир.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикасининг ташқи сиёсат стратегияси доирасида Тошкент Афғонистон билан савдо-иқтисодий, транспорт, энергетика ва маданий-гуманитар алоқаларни ҳар томонлама ривожлантириш борасида изчил ва ишончли ишларни амалга оширмоқда.
Ўзбекистон ва Афғонистон раҳбарлари ўртасида мунтазамлик касб этаётган ўзаро муносабатлар икки томонлама мулоқотда муҳим аҳамиятга эга бўлмоқда. Сўнгги вақт ичида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани беш марта учрашишди. Икки давлат етакчилари яқин ва самарали муносабат ўрнатди, ўзаро ишончли ҳамкорликни шакллантирди.
Афғонистон Президенти Ашраф Ғанининг ўтган йил декабрда Ўзбекистонга расмий ташрифи икки томонлама муносабатларда том маънода тарихий воқеа бўлганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Мазкур ташриф икки мамлакат ўртасидаги сиёсий алоқалар ва амалий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқди.
Музокаралар якунида томонлар хавфсизлик, энергетика ва транспорт масалалари бўйича 20 қўшма ҳужжат, шунингдек, Афғонистонга қурилиш материаллари, озиқ-овқат маҳсулотлари, буғдой, маиший техника, транспорт воситалари кабиларни етказиб бериш бўйича ярим миллиард долларлик 40 шартномани имзолади.
Икки мамлакат Президентлари ўртасидаги келишувлар вазирлик ва идоралар раҳбарлари даражасидаги алоқаларни ҳам фаоллаштирди. Ўтган бир ярим йил ичида Ўзбекистонга Афғонистондан кўплаб юқори мартабали делегациялар ташриф буюргани Ўзбекистон – Афғонистон муносабатлари тарихида муҳим воқеа бўлди.
Жорий йилнинг февраль ойи бошида Хавфсизлик масалалари бўйича Ўзбекистон – Афғонистон қўшма комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Учрашувда терроризм ва экстремизм, қурол савдоси ва гиёҳванд моддалар ноқонуний айланиши каби таҳдидларга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Барча даражадаги жадал ва ишончли алоқалар, икки мамлакат раҳбарларининг сиёсий иродаси Ўзбекистон ва Афғонистонга икки томонлама муносабатларга янгича суръат бағишлаш имконини берди, бу ҳамкорликнинг ҳамма соҳаларида аниқ намоён бўлмоқда.
Биринчидан, савдо-иқтисодий соҳада улкан ютуқларга эришилди. Охирги бир ярим йил давомида нафақат икки томонлама товар айирбошлаш ҳажми ошгани, балки мутлақо янги турдаги товарлар киритиш ҳисобига унинг таркибий жиҳатдан тобора кенгаяётгани кузатилмоқда.
2017 йил якунлари бўйича товар айирбошлаш ҳажми 15 фоизга ошиб, қарийб 600 миллион долларни ташкил этди. Бу тенденция жорий йилда ҳам давом этмоқда. 2018 йил январь ойида товар айирбошлаш ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 30 фоизга ўсди.
Айни пайтда бу қуруқ кўрсаткичлар эмас, балки тизимли ишларнинг натижасидир. Ўзбекистон Президентининг топшириғига кўра, 2017 йил бошида ҳамкорликни ривожлантириш учун йўл харитаси қабул қилинди, уни ҳаётга татбиқ этиш яқин йилларда товар айланмасини сезиларли даражада ошириш ва 1,5 миллиард долларга етказиш имкониятини беради.
Кобулда “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” номли доимий кўргазма билан Ўзбекистон савдо уйининг очилиши икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришда муҳим қадам бўлди.
2017 йил сентябрда Мозори Шарифда кенг турдаги Ўзбекистон маҳсулотларини намойиш этувчи “UzTrade” шоу-руми очилди. Бугунги кунга қадар афғонистонлик шериклар билан 29 миллион доллардан ортиқ шартнома тузилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон томонидан қўшни давлатга “СамАвто” русумли 25 автобус, 3 трактор ва эҳтиёт қисмлари совға қилинди.
Икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш мақсадида Термизда божхона терминали билан халқаро логистика маркази ташкил этилди. Ушбу марказ икки давлатнинг экспорт-импорт ва транзит юк ташишдаги ҳамкорлиги, Европа ва Осиё бозорларига биргаликда кириб боришини таъминлайди.
Ўзбекистон эришилган натижалар билан тўхтаб қолмоқчи эмас. Ўзбекистон Афғонистондаги тинч ривожланишга қаратилган саъй-ҳаракатларни давом эттиради. Бу эса Марказий Осиё минтақасида хавфсизлик ва фаровонликни таъминлашда муҳим роль ўйнайди.

Узбекистан не собирается останавливаться на достигнутом
В Ташкенте 26-27 марта по инициативе Президента Шавката Мирзиёева состоится Ташкентская международная конференция высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие». Этот авторитетный форум рассматривается как важная реальность в обеспечении мира и безопасности не только в соседней стране, но и в регионе.
В последние годы Узбекистан заметно расширил двусторонние связи с Афганистаном, принимал активное участие в международных действиях по решению афганской проблемы. Вместе с тем высокие темпы развития узбекско-афганских связей являются результатом проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым внешнеполитической стратегии.
Глава нашего государства с первых же дней своей деятельности на посту Президента избрал путь установления конструктивных и взаимовыгодных связей с соседними странами.
Реализуемые меры по улучшению связей со странами Центральной Азии позволили Ташкенту достигнуть положительных результатов в вопросах, касающихся границ и водопользования, которые не решались в течение многих лет.
Практические действия Президента Республики Узбекистан в деле либерализации визового режима с соседними странами, создания контрольных пунктов на границах с ними заметно упростили общение рядовых граждан государств Центральной Азии.
В результате объем товарооборота Узбекистана со странами региона по итогам прошлого года составил около 3 миллиардов долларов, то есть увеличился на 20 процентов. Президент Узбекистана на состоявшейся в Астане встрече глав государств Центральной Азии отметил, что в ближайшие годы планирует довести объем взаимного товарооборота до 5 миллиардов долларов.
Вместе с тем перспективы стабильного развития Центральной Азии неразрывно связаны с достижением мира в соседнем Афганистане. Без решения афганской проблемы нельзя обеспечить благополучие в регионе.
Государства Центральной Азии и Афганистана связывают общность истории, религии, культуры и обычаев. Мирный Афганистан предоставит государствам Центральной Азии возможность быстрого выхода в порты Индийского океана и Персидского залива, обеспечит связь государств Южной Азии с рынками Европы и Китая.
С учетом этих факторов важно рассматривать Афганистан не с точки зрения региональных проблем, как источник угроз и трудностей, а как уникальную стратегическую возможность, дающую новый толчок для развития широких трансграничных связей с Евразией.
В этой связи в рамках внешнеполитической стратегии Республики Узбекистан Ташкент реализует последовательную и надежную работу по всестороннему развитию торгово-экономических, транспортных, энергетических и культурно-гуманитарных связей с Афганистаном.
Приобретающие регулярный характер взаимоотношения между лидерами Узбекистана и Афганистана играют важную роль в двустороннем диалоге. За последнее время Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев пять раз встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан Мохаммадом Ашрафом Гани. Лидеры двух стран установили тесные связи, сформировали новое эффективное партнерство.
Нужно особо отметить, что официальный визит Президента Афганистана Мохаммада Ашрафа Гани в Узбекистан в декабре прошлого года стал в полном смысле слова историческим событием в двусторонних отношениях. Этот визит поднял политические связи и практическое сотрудничество между двумя странами на качественно новый уровень.
По итогам переговоров стороны подписали 20 совместных документов по вопросам безопасности, энергетики и транспорта, а также 40 договоров по поставке в Афганистан строительных материалов, продовольственной продукции, пшеницы, бытовой техники, транспортных средств на полмиллиарда долларов.
Соглашения между Президентами двух стран активизировали связи и на уровне руководителей министерств и ведомств. За прошедшие полтора года в Узбекистане побывали многочисленные делегации высокого уровня, что стало большим событием в узбекско-афганских взаимоотношениях.
В начале февраля этого года состоялось первое заседание узбекско-афганской совместной комиссии по вопросам безопасности. На встрече подробно обсуждались актуальные вопросы сотрудничества в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом, торговли оружием и незаконного оборота наркотиков.
Интенсивные и надежные связи на всех уровнях, политическая воля глав двух государств позволили Узбекистану и Афганистану придать новый импульс двусторонним отношениям, что отчетливо проявляется во всех сферах сотрудничества.
Во-первых, достигнуты огромные успехи в торгово-экономической сфере. В течение последних полутора лет наблюдается не только рост объема двустороннего товарооборота, но и расширение его структуры за счет включения совершенно новых товаров.
По итогам 2017 года объем товарооборота вырос на 15 процентов и составил около 600 миллионов долларов. Эта тенденция продолжается и в текущем году. В январе 2018 года объем товарооборота по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 30 процентов.
Вместе с тем это не просто показатели, а результат систематической работы. По поручению Президента Узбекистана в начале 2017 года была принята «дорожная карта» для развития сотрудничества, реализация которой позволит заметно увеличить товарооборот в ближайшие годы и довести его до 1,5 миллиарда долларов.
Открытие в Кабуле Торгового дома Узбекистана с постоянной выставкой «Сделано в Узбекистане» стало важным шагом в расширении двустороннего сотрудничества.
В сентябре 2017 года в городе Мазари-Шариф cостоялось открытие шоу-рума “Uztrade”, демонстрирующего продукцию Узбекистана. В настоящее время с афганскими партнерами подписаны договоры более чем на 29 миллионов долларов.
Кроме того, Узбекистаном были подарены соседней стране 25 автобусов, 3 трактора и запасные части производства “СамАвто”.
С целью создания дополнительных возможностей для дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами в Термезе были созданы таможенный терминал и международный логистический центр. Этот центр обеспечит сотрудничество двух стран в перевозке экспортно-импортных и транзитного грузов.
Узбекистан не собирается останавливаться на достигнутом. Наша страна продолжит свои действия, направленные на мирное развитие Афганистана. А это имеет важное значение в обеспечении безопасности и благополучия в Центральноазиатском регионе.