Меъёрлар тасдиқланди
2018 йилнинг 17 мартидан бошлаб Мактабгача таълим муассасаларини ўйинлар, ўйинчоқлар, мебель, жиҳозлар ва бошқа техник воситалар билан жиҳозлаш меъёрлари тасдиқланиб, Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Ушбу меъёрларга асосан мактабгача таълим муассасаларида болаларнинг жисмонан соғлом, ақлий ва интеллектуал ривожланишлари учун лозим бўлган жиҳозлар, ўйинлар ва ўйинчоқлар ва х.к. киритилган.
Хусусан, эндиликда мактабгача таълим муассасаларида болаларни жисмонан соғлом ривожланиши учун чиниқтириш ва ясси оёқликни олдини олиш учун йўлакчалар, релаксацион креслолар, ҳаво тозалагичлар (рециркулятор), стерилизаторлар, ақлий ривожланиши учун “Банк”, “Почта”, “Ферма”, “Автомобиль тураргохи” ва бошқа ўйин марказлари, интеллектуал ривожланиш учун кўп функцияли саҳналар, “Тасвирий фаолият” бурчаклари бўлиши лозим.
Шунингдек ҳар бир мактабгача таълим муассасаси ҳудуди, ўйин майдончалари интернет орқали кузатиш имкониятига эга бўлган видео кузатув техникаси билан жиҳозланади.

2018-03-24 | Общество
С 17 марта 2018 года утверждены нормы оснащения дошкольных образовательных учреждений играми, игрушками, мебелью, инвентарем и другими техническими средствами, прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции.
Также в эти нормы включены инвентарь, игры и игрушки, развивающие в детях физические, умственные и интеллектуальные способности.
Отныне в дошкольных образовательных учреждениях должны быть организованы дорожки для физической закалки и для профилактики плоскостопия, а также релаксационные кресла, рециркуляторы, стерилизаторы. Для умственного развития - игровые центры “Банк”, “Почта”, “Ферма”, “Парковка для автомобилей” и другие, а для интеллектуального развития - многофункциональные сцены, уголки “Изобразительная деятельность”.
Кроме того, на территории и игровых площадках каждого ДОУ будут установлены камеры видеонаблюдения, позволяющие наблюдать за детьми через сеть Интернет.