Кинологларнинг Бишкекдаги минтақавий семинари самарали ўтди
Давлат божхона қўмитаси Миллий кинология марказининг масъул ходимлари Марказий Осиё давлатлари чегараларини бошқаришга кўмаклашувчи дастур (БОМКА) доирасида Қирғизистон Республикасининг Бишкек шаҳрида жорий йилнинг 13-15 март кунлари ўтказилган Марказий Осиё давлатларида кинология хизматини ташкил этиш ва бошқариш юзасидан тажриба алмашиш бўйича минтақавий семинарда иштирок этдилар.
Шунингдек, семинарда Қирғизистон Республикаси чегара ва божхона бўлинмалари кинология хизмати, Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги гиёҳвандлик воситаларини назорат қилиш агентлиги вакиллари ҳамда Латвиянинг Давлат даромадлари хизмати божхона бошқармаси кинология хизмати катта эксперти иштирок этди.
Мазкур семинарнинг асосий мақсади Марказий Осиё давлатлари кинология хизматларининг иш фаолиятини юқори суратларда ошириш ва янада ривожлантириш.
Семинар давомида ўқув курси дастурига мувофиқ турли тадбирлар ташкил этилди ва қуйидаги асосий йўналишлар бўйича тематик мунозаралар ўтказилди:
- Қирғизистон, Ўзбекистон ва Тожикистон ҳуқуқни муҳофаза килиш идораларининг кинология хизматини ташкил этиш ва иш юритиш тизимини такомиллаштириш;
- бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари ва бўлимлар билан хамкорлик қилиш;
- кинологларнинг малакасини ошириш ва ўқитиш бўйича ўқув дастурлари ва машғулотлар олиб бориш услублари;
- кинологларнинг малакасини ошириш ва ўқитиш бўйича ўқув дастурлари ва машғулотлар олиб бориш услубларини такомиллаштириш;
- хизмат итларини умумий ва махсус машқ курси бўйича ўргатишда янги илғор усулларни тадбиқ этишнинг асосий жихатлари;
- хизмат итларини ўргатишнинг янги илғор усулларини тадбиқ этиш;
- юқори сифатли ва ишчан хизмат итларини ўргатиш тизими;
- минтақавий ҳамкорлик истиқболи ва кинология хизмати тизимини бошқаришни такомилаштириш;
Очилиш маросимида Қирғизистон Республикаси божхона хизмати ходимлари кинология хизмати фаолияти тақдимоти ва кириш сўзи билан чиқишди.
Шу билан бирга, Тожикистон Республикаси ва Латвия божхона хизмати кинология тузулмалари вакилларининг тақдимоти намойиш этилди ва чиқишлари эшитилди.
МКМ вакиллари томонидан маъруза қилиниб шунингдек, марказ фаолияти, кинологларни малакасини ошириш ва уларни ўқитиш, дарс машғулотларни олиб боришнинг услублари ҳамда хизмат итларини ўргатишнинг асосий йўналишлари бўйича тақдимот намойиш этилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси божхона оргналари кинология хизматида хизмат итларини қўллаш ва тайёрлаш амалиёти бўйича видеоролик намойиш этилди.
Минтақавий ҳамкорлик истиқболи ва кинология хизмати тизимини такомилаштириш бўйича кинологларни малакасини ошириш ва ўқитиш услубини янгилаш ҳамда ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, семинар иштирокчиларига Қирғизистон Республикаси кинология марказида хизмат итлари ёрдамида гиёҳванд моддаларни қидириш ва одам хидини топиш бўйича хизмат итларини тест синовларидан ўтказиш бўйича амалий машғулотлар ва чиқишлар намойиш этилди.
Семинар якунида кинология хизмати фаолиятининг долзарб масалалари бўйича фикр алмашилди ва иштирокчиларга сертификатлар тақдим этилди.

В г. Бишкеке состоялся Региональной семинар по обмену опытом и повышению квалификации кинологов
Делегация Национального кинологического центра ГТК Республики Узбекистан (НКЦ) приняли участие в Региональном семинаре, организованном в рамках 9-й фазы Программы содействия управлению границами в Центральной Азии (БОМКА) по обмену опытом в сфере организации и ведения кинологической работы в государствах Центральной Азии, который состоялся в период с 13 по 15 марта т.г. на базе кинологического центра Специализированной таможни Государственной таможенной службы Кыргызской Республики.
Также в семинаре приняли участие представители кинологических подразделений пограничных и таможенных служб Кыргызской Республики, Агентства по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан, кинологической службы Управления таможни Службы государственных доходов Латвии.
Основной целью проведения данного мероприятия стало наращивание потенциала и развития высокоэффективной и качественной работы кинологических служб Центральной Азии.
В ходе семинара были организованы мероприятия в соответствии с программой учебного курса, а также проведены тематические дискуссии по следующим основным направлениям:
- система организации и ведения работы в Кинологических службах правоохранительных ведомств Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана;
- сотрудничество с другими отделами и ведомствами правоохранительных органов;
- методология преподавания и учебные программы по обучению
и повышению квалификации кинологов;
- модернизация методологии обучения и повышения квалификации кинологов;
- основные аспекты дрессировки служебных собак по общему
и специальному курсам дрессировки, внедрение новых передовых методов;
- внедрение новых передовых методов дрессировки служебных собак;
- система воспитания высококачественных, трудоспособных рабочих собак;
- усовершенствование управленческой системы кинологических служб и перспективы регионального сотрудничества.
На открытии с приветственной речью и презентацией о деятельности кинологической службы выступили сотрудники таможенной службы Кыргызской Республики.
Наряду с этим, были заслушаны выступления и продемонстрированы презентации представителей кинологических структур Латвийской и Таджикской таможенных служб.
Представителями НКЦ был зачитан доклад, а также проведена презентация о деятельности центра, системе организации работы, основных направлениях проводимого обучения и повышения квалификации специалистов-кинологов, методологии преподавания, основных аспектах дрессировки служебных собак.
Кроме того, был продемонстрирован видео-ролик по практике подготовки и применения служебных собак в кинологической таможенной службе Республике Узбекистан.
Особое внимание было уделено по развитию и модернизации методологии обучения и повышения квалификации кинологов, по усовершенствованию системы Кинологических служб и перспективы регионального сотрудничества.
Также для участников семинара были организованы показательные выступления и практические занятия на базе кинологического центра Кыргызской Республики, в ходе которых была продемонстрирована работа служебных собак на поиск наркотических веществ, обнаружение запаха человека, по тестированию служебных собак.
В завершении учебного курса состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам кинологической деятельности.