Ички туризмни ривожлантириш йўлида: андижонлик сайёхларнинг Хоразмга ташрифи
Ўзбекистон Республикаси Президенти 2018 йил 7 февралдаги “Ички туризмни жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрсида”ги ПҚ-3514-сонли қарорида белгилаб берилган “Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил” шиори остида мамлакатимиз бўйлаб ички туризмни ривожлантириш мақсадида туристик ташкилотлар, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Хоразм вилояти ҳокимлиги ҳамкорликда республикамиз вилоятларидан маҳаллий сайёҳлар учун турлар ташкил қилинмоқда.
Жумладан, жорий йилнинг 8 март куни Андижон вилоятининг Избосган тумани фаолларидан иборат сайёхлар гуруҳи Хоразм вилоятига ташриф буюришди. Сайёҳат дастури 1 кундан иборат бўлишига қарамасдан меҳмонлар Хива шаҳри “Ичан-қалъа” музей қўриқхонасидаги “Пахлавон Махмуд” зиёратгохи, “Кўҳна Арк” мажмуаси, Хива хонларининг машҳур “Тошховли” саройи, “Калта минор” минораси, “Жума масжид” жомеъ масжиди, “Аллақулихон”, “Мухаммад Аминхон” мадрасалари билан яқиндан танишдилар.

Визит андижанских туристов в Хорезм в рамках развития внутреннего туризма
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2018 года №ПП-3514 «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма» в Хорезмской области совместно с туристическими организациями, Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма и хокимиятом Хорезмской области в очередной раз организованы туры. На этот раз область посетили представители Избосганского района, Андижанской области.
Не смотря на короткую экскурсионную программу – всего 1 день, гости многое успели осмотреть. В частности, не обошли вниманием всем известный минарет Калта Минар, прошлись по древним улицам цитадели-музея Ичан-Кала, посетили мемориал Пахловон Махмуд, комплекс Куня Арк и знаменитый дворец хивинских ханов Тош ховли.