Жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш масалалари депутатлар эътиборида
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар жамият ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни чуқурлаштиришга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Жумладан, Жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш миллий дастурининг янги таҳрирдаги лойиҳаси кенг муҳокама қилинди.
Мажлисда қайд этилганидек, Миллий дастурнинг мақсади қонун устуворлигини, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш, шахсда ҳалоллик, масъулиятлилик, уюшқоқлик, талабчанлик, қонунга итоаткорликка асосланган ижтимоий-ҳуқуқий қадриятлар тизимини шакллантириш, қонун устуворлигини, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш, мажбуриятларнинг давлат органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари, мансабдор шахслар ва фуқаролар томонидан виждонан бажарилишини ва ҳуқуқий нормаларга риоя этилишини рағбатлантириш орқали жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтиришдан иборат.
Шунингдек, юксак ҳуқуқий маданият – демократик жамиятнинг асоси ҳамда жамият ва давлат ўртасидаги ҳуқуқий муносабатлар етуклигининг кўрсаткичи ҳамда ижтимоий муносабатларни ва жараёнларни тартибга солишга фаол таъсир кўрсатувчи омил эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш миллий дастурининг янги таҳрирда қабул қилиниши ижтимоий-сиёсий ҳаётнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, ҳуқуқий давлат барпо этишдаги тизимлиликнинг белгисидир. Шу қаторда дастурнинг амалга татбиқ этилиши аҳолининг ҳуқуқий маданияти ва ҳуқуқий онгини юксалтиришга, мамлакатимиз фуқароларида Конституция билан кафолатланган ҳуқуқ ва эркинликларга ишонч ва қатъийликни шакллантиришга олиб келади.
Шу билан бир қаторда қайд этиб ўтилганидек, ушбу дастурнинг қабул қилиниши кундалик ҳаётда қонун меъёрлари тўғри татбиқ этилишига, ҳуқуқий ҳужжатларни хатосиз расмийлаштиришга, давлат хизматчиларида ҳуқуқий маданият ва ҳуқуқий онгни янги босқичга кўтаришга ҳамда уларда қонунларга ҳурмат руҳини шакллантиришга олиб келади.
Мажлис давомида парламент Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.

Повышение правовой культуры общества в центре внимания депутатов
Как уже сообщалось, на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на углубления реформ осуществляемых в различных сферах общественной жизни.
В частности, обсужден проект Национальной программы повышения правовой культуры в обществе в новой редакции.
В ходе заседания подчеркивалось, что основной целью Национальной программы повышения правовой культуры в обществе является повышение правовой культуры в обществе путем обеспечения верховенства закона, надежной защиты прав и свобод граждан, преодоления правового нигилизма посредством внедрения в общественное сознание уважительного отношения к Закону, а также стимулирования добросовестного исполнения обязанностей и соблюдения правовых норм органами государственной власти и управления, должностными лицами, институтами гражданского общества и гражданами.
Также отмечалось, что правовая культура является основой демократического общества и показателем зрелости правоотношений между обществом и государством, оказывающей влияние на регулирование общественных отношений и процессов.
Подчеркивалось, что принятие Национальной программы по повышению правовой культуры в обществе в новой редакции это свидетельство последовательности в деле укрепления и совершенствования правовых основ общественно-политической жизни, построения правового государства. Также его реализация позволит повысить правовую культуру и правовое сознание населения, сформировать у граждан страны убеждения в незыблемость прав и свобод, гарантированных Конституцией страны.
Наряду с этим утверждалось, что принятие данной программы приведет к правильному применению норм законов в повседневной жизни, грамотному оформлению правовых документов, поднятию на новый уровень правовую культуру и правосознание государственных служащих и сформированию у них чувство уважения к закону и праву в целом.
В ходе заседания также обсуждены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты парламента.