2018-03-15 | Иқтисодиёт
“Ўзэкспомарказ” миллий кўргазмалар мажмуида “Қишлоқ хўжалиги – Agro World Uzbekistan – 2018” халқаро кўргазмаси иш бошлади. У ўн учинчи бор ташкил этилмоқда.
16 мартга қадар давом этадиган нуфузли тадбир қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқарувчиларини, деҳқон ва фермерлар, тадбиркорлар, ҳамкор тармоқлар мутахассисларини ўзига хос инновацион майдонда бирлаштирди.
Унда Австрия, Озарбайжон, Беларусь, Бельгия, Германия, Италия, Испания, Қозоғистон, Хитой, Латвия, Жанубий Корея, Нидерландия, Россия, Туркия, Украина, Франция каби 20 га яқин мамлакатдан 100 дан ортиқ компания, маҳаллий қишлоқ хўжалиги вакиллари иштирок этмоқда.
Кўргазма очилишида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, мамлакатимиздаги дипломатик корпус вакиллари, соҳага алоқадор ташкилотлар вакиллари қатнашди.
Таъкидландики, Ўзбекистонда қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга, тадбиркорлар, фермер ва деҳқон хўжаликлари фаолиятини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда 2017 йилда соҳа ривожига доир 5 қонун, 20 дан ортиқ фармон ва қарорлар қабул қилинди. Улар асосида қишлоқ хўжалигида кенг ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
“Ўзэкспомарказ” павильонларида, шунингдек, очиқ майдонда намойишга қўйилган маҳаллий ва хориж мамлакатларининг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ускуналари, паррандачилик ва чорвачилик учун доривор воситалар, иссиқхоналар учун замонавий технологиялар, тезпишар ва ҳосилдор экинлар уруғлари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
– Ўзбекистон учун қишлоқ хўжалиги соҳаси жуда муҳим ва аҳамиятли тармоқ. Мамлакатда бу соҳа жадал ривожланмоқда, – дейди Нидерландия Қироллигининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Регина Вероника Мария Жонс-Бос. – Нидерландияда аграр тармоқ яхши ривожланган. Аминманки, ўзбекистонлик соҳа вакиллари билан бу борада тажриба алмашиб, самарали ҳамкорлик алоқаларини ўрнатамиз. Бугунги кўргазмада 11 Нидерландия компанияси иштирок этмоқда. Кўргазма давомида ўзаро истиқболли шартномалар имзоланишига ишончимиз комил.
Инновацион ғояларни ҳаётга татбиқ этган Тошкентдаги “Uzbiogaz” масъулияти чекланган жамияти кўргазмада фермер ва аҳоли учун органик чиқиндилардан биогаз оладиган ускунани намойиш этмоқда. Тақдим этилаётган ускуна ёрдамида 1 тонна органик чиқиндидан 60-70 метр/куб газ олиш мумкин. Шунингдек, қолган ўғит ерга ташланса, 30-40 фоизгача ҳосилдорлик ошади. Аҳолига, тадбиркорларга қулайлик яратиш мақсадида ускунани 10 йил муддатга ҳеч қандай кафилликсиз лизингга ўрнатиб бериш йўлга қўйилди.
Кўргазма нуфузи йил сайин ортиб бормоқда. Бу иштирокчилар сони кўпайганида ҳам кўзга ташланади. Бу йил кўргазмага илк бор Татаристон Республикасининг 5 компанияси вакиллари ташриф буюрган.
– Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари табиий шароитда етиштирилгани, тотли таъми билан дунёга машҳур, – дейди Татаристон Республикаси Экспортни қўллаб-қувватлаш маркази мутахассиси Ольга Грезнева. – Ўтган йили биз учун узоқ кутилган воқеа – Ўзбекистонда валютанинг либераллаштирилиши айни муддао бўлди. Ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз билан истиқболли келишувларга эришишимизга ишончимиз комил.
Анъанага кўра, кўргазманинг иккинчи кунида Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши кўмагида "Фермерлар куни" бўлиб ўтади. Унда иштирокчилар ўзаро тажриба алмашади, соҳага доир янги техника ва технологиялар билан танишиш имконига эга бўлади.

В Национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" началась 13-я международная выставка “Сельское хозяйство – Agro World Uzbekistan – 2018”.
Данное престижное мероприятие, которое продолжится до 16 марта, собрало на своеобразной инновационной площадке производителей сельскохозяйственной техники, дехкан и фермеров, предпринимателей, специалистов смежных отраслей – представителей более 100 компаний почти из 20 стран, таких, как Австрия, Азербайджан, Беларусь, Бельгия, Германия, Италия, Испания, Казахстан, Китай, Латвия, Южная Корея, Нидерланды, Россия, Турция, Украина, Франция, а также Узбекистана.
В открытии выставки приняли участие представители Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса.
Отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание развитию сельскохозяйственной отрасли, поддержке деятельности фермерских и дехканских хозяйств. В этих целях в 2017 году было принято 5 законов и более 20 указов и постановлений касательно развития сферы. В соответствии с данными документами в сельском хозяйстве страны осуществляются широкомасштабные реформы.
Большой интерес вызывают оборудование по переработке сельскохозяйственной продукции, ветеринарные лекарственные средства, современные технологии для теплиц, семена раннеспелых и высокоурожайных сортов сельхозкультур от отечественных и зарубежных производителей, представленные в павильонах Узэкспоцентра, а также на открытой площадке.
- Для Узбекистана сельское хозяйство является очень важной и значимой отраслью, которая развивается ускоренными темпами, - сказала Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Нидерландов в нашей стране Регина Вероника Мария Джонс-Бос. - В Нидерландах хорошо развита аграрная отрасль. Мы намерены наладить обмен опытом с узбекскими аграриями и установить эффективное сотрудничество. В выставке принимают участие 11 нидерландских компаний. Мы уверены, что в ее ходе будут заключены взаимовыгодные договоры.
Ташкентское общество с ограниченной ответственностью "Uzbiogaz", успешно внедряющее в практику инновационные технологии, представляет свое оборудование по получению биогаза из органических отходов. С помощью данного оборудования из 1 тонны органических отходов можно получить 60-70 кубометров газа. Более того, если оставшееся удобрение внести в почву, то ее плодородность повысится на 30-40 процентов. В целях создания удобств для населения и предпринимателей оборудование предоставляется на основе лизинга сроком на 10 лет без всякого поручительства.
Авторитет выставки растет с каждым годом. Об этом свидетельствует расширение рядов его участников. В этом году в выставке впервые принимают участие представители 5 компаний Республики Татарстан.
- Сельскохозяйственная продукция Узбекистана отличается тем, что она выращена в естественных условиях, обладает особым вкусом и ароматом, - сказала специалист Центра поддержки экспорта Республики Татарстан Ольга Грезнева. - В прошлом году в Узбекистане произошло событие, которое мы долго ждали, – либерализация валютного рынка. Мы уверены, что достигнем перспективных соглашений с нашими узбекскими коллегами.
По традиции, во второй день выставки при содействии Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель пройдет День фермеров. В ходе мероприятия участники обменяются опытом, ознакомятся с новой техникой и технологиями.