Олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул тест синовларида қўлланиладиган тест топшириқларининг намунавий вариантларига тушунтириш хати
2018-03-13 | Таълим
Маълумки, олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул тест синовларида абитуриентларнинг билимлари умумтаълим фанларидан, яъни, она тили ва адабиёт, қорақолпоқ тили ва адабиёт, рус тили ва адабиёт, математика, информатика, физика, кимё, биология, география, тарих, инглиз тили, немис тили, француз тили фанларидан билимлари синалиб, уларнинг танловдаги рейтинг баллари аниқланади.
Олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул тест синовлари учун тест топшириқлари умумтаълим фанларнинг мазмуни таркиби ва абитуриентларнинг тайёргарлик даражасига қўйиладиган талаблар асосида, алоҳида ҳар бир фан бўйича тест топшириқлари тафсилотларига мувофиқ тузилади.
Мазкур саҳифада ўқитувчилар, абитуриентлар ва ота-оналар диққатига 2018 йилда олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул тест синовларини ўтказиш учун ҳар бир умумтаълим фани бўйича унинг мазмуни таркиби ва абитуриентлар тайёргарлиги даражасига қўйиладиган талаблар кодификатори, тест топшириқларининг тафсилотлари ҳамда мазкур тафсилотлар асосида ишлаб чиқилган тест топшириқлари намуналари тақдим этилмоқда.
Талаблар кодификатори умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимининг Давлат таълим стандартлари, ўқув дастурлари ҳамда умумтаълим мактаблари, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари учун тавсия этилган дарсликлар асосида тайёрланган.
Талаблар кодификатори ва тест топшириқларининг тафсилотлари Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази билан келишилган ҳолда ушбу таълим тизимидаги малакали мутахассислари муҳокамасидан ўтказилган.Ушбу ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест марказининг Илмий-методик кенгаши қарори билан тасдиқланган.
Тақдим этилаётган тест топшириқларининг намунавий вариантлари тасдиқланган талаблар кодификатори ва тест топшириқлари тафсилотлари асосида тайёрланган бўлиб, абитуриентларга, уларнинг устозлари ва кенг жамоатчиликка умумтаълим фанлари бўйича бўлғуси имтиҳоннинг шакли, мазмуни, мураккаблик даражасини намойиш қилиш учун мўлжалланган. Ушбу вариантлар бошқа методик нашрлар билан бир қаторда ўқувчиларга қабул тест синовларига тайёргарлик кўриш учун ёрдам беришга қаратилган.

Пояснительная записка к примерным вариантам тестовых заданий для вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений
2018-03-13 | Образование
При вступительных тестовых испытаниях в бакалавриат высших образовательных учреждений уровень знаний абитуриентов определяется по таким общеобразовательным предметам как родной язык и литература, каракалпакский язык и литература, русский язык и литература, математика, информатика, физика, химия, биология, география, история, английский, немецкий и французский языки. По результатам тестовых испытаний определяются рейтинговые баллы абитуриентов во вступительном отборе.
Тестовые задания для вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений составляются в соответствии с содержанием элементов по каждому общеобразовательному предмету и требований к степени подготовки абитуриентов на основании спецификации тестовых заданий.
В данной рубрике вниманию учителей, абитуриентов и родителей предлагаютсякодификатор требований к содержанию элементов предметов и уровню подготовки абитуриентов, спецификация тестовых заданий  вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений в 2018 году, а также примерные тестовые задания, составленные в соответствии со спецификацией каждого общеобразовательного предмета, Кодификатор требований составлен на основании государственных образовательных стандартов, учебных программ и учебников общего среднего, среднего специального, профессионального образования.
Кодификатор требований и спецификация тестовых заданий прошли обсуждение среди квалифицированных специалистов и одобрены  Министерством народного образования, Центром среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования. Данные документы утверждены постановлением Научно-методического совета Государственного центра тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Предлагаемые вниманию примерные варианты тестовых заданий составлены в соответствии с кодификатором требований и спецификацией тестовых заданий,  дадут возможность учителям, абитуриентам и широкой общественности иметь представление о структуре будущих экзаменов, количестве и форме заданий, об уровне их сложности. Наряду с другими методическими изданиями, эти сведения позволят выпускникам выработать стратегию подготовки к тестовым испытаниям.