"Ўзсаноатқурилишбанк" ва Тожикистоннинг йирик банклари ўртасида муҳим ҳужжатлар имзоланди
2018 йил 9 март куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистонга давлат ташрифи чоғида “Ўзсаноатқурилишбанк” ва Тожикистон Республикасининг “Ориён” банки ўртасида 20 миллион АҚШ долларидан иборат икки томонлама ҳамкорлик битими имзоланди.
Шунингдек, ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва банклараро ҳисоб-китоб тизимини янада ривожлантириш ҳамда такомиллаштириш мақсадида “Амонат”, "Ориён" ва “Эсхата” банклари билан АҚШ доллари ва Евро валютасида “Вакиллик муносабатларини ўрнатиш бўйича банклараро шартнома” имзоланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистондан Тожикистонга товарлар ва хизматлар экспорти билан боғлиқ битимларни молиялаштиришни назарда тутувчи “Савдони молиялаштириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги келишув” тузилди.
Тақдим этилаётган кредит линияси доирасида Ўзбекистондан турли соҳаларда товарлар ва хизматлар экспортини кўпайтириш мақсадида савдони молиялаштириш лойиҳаларини амалга ошириш назарда тутилмоқда.
Бугундан бошлаб Ўзбекистон ва Тожикистон тадбиркорлари ушбу кредит линияларидан фойдаланиш мақсадида “Ўзсаноатқурилишбанк” ва “Ориён” банкларига мурожаат қилишлари мумкин.
Қардош давлат тадбиркорларининг лойиҳаларини молиялаштириш масаласи  "Ўзсаноатқурилишбанк" томонидан қисқа муддат ичида ҳал этилади.
Томонлар ҳамкор банклар ўртасидаги муносабатларни ўзаро ишонч ва дўстлик асосида янада мустаҳкамлашга келишиб олдилар.

“Узпромстройбанк” и крупные ведущие банки Таджикистана подписали соглашения о сотрудничестве
“Узпромстройбанк” и таджикский “Орионбанк” подписали соглашение на общую сумму 20 миллионов долларов США во время государственного визита Президента Республики Узбекистана Шавката Мирзиёева в Республику Таджикистан 9 марта 2018 года.
В целях укрепления сотрудничества и дальнейшего развития, а также совершенствования системы межбанковских расчетов между “Узпромстройбанк” и таджикскими банками “Амонатбонк”, “Орионбанк” и “Эсхатабанк” подписаны “Межбанковские соглашения об установлении корреспондентских отношений” в долларах США и Евро.
Кроме того, было подписано “Соглашение о сотрудничестве в области торгового финансирования”, которое предусматривает финансирование экспорта Узбекских товаров и услуг в Республику Таджикистан.
В рамках предоставленных кредитных линий предусматривается осуществление проектов торгового финансирования для увеличения экспорта товаров и услуг в различных секторах Республики Узбекистан.
В настоящее время таджикские предприниматели могут обращаться в Ориенбанк для использования этих кредитных линий в целях заключения импортных контрактов с узбекскими поставщиками.
Стороны договорились о дальнейшем укреплении отношений между банками на основе взаимного доверия и дружбы.
В настоящее время АКБ “Узпромстройбанк” единственный банк в Узбекистане, заключивший данные соглашения о сотрудничестве с тремя ведущими банками Таджикистана.