Ўзбекистон жаҳоннинг энг йирик сайёҳлик кўргазмасида
7 март куни Берлинда (ITB Berlin​) халқаро сайёҳлик кўргазмаси бошланди, унда дунёнинг барча давлатлари, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси ҳам иштирок этмоқда.
Мазкур кўргазма фаолиятида тур операторлар, авиакомпаниялар, меҳмонхоналар, бронлаштириш тизимларининг вакиллари, автомобильларни ижарага олиш хизматлари ва бошқа сайёҳлик хизматлари қатнашади. Тадбирда дунёнинг 185 мамлакати, 10 мингга яқин кўгазма стендлари, 23 мингдан зиёд делегат, тахминан 50 минг нафар эркин сайёҳлар ва 150 минг нафар профессионал меҳмонларлар иштирок этмоқда. Кўргазманинг умумий майдони 170 минг квадрат метрни ташкил этади.
Мамлакатимиз сайёҳлик салоҳияти ва имкониятлари «Ўзбекистон» миллий сайёҳлик стенди остида Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, «Ўзбекистон ҳаво йўллари» Миллий авиакомпанияси ва мамлакатимизнинг етакчи туроператорлари томонидан тарғиб қилинади.

Узбекистан на крупнейшей туристической выставке мира
7 марта в Берлине стартовала крупнейшая в мире международная туристическая выставка ITB, участие в которой принимают практические все государства мира, в том числе и Республика Узбекистан.
В работе ITB принимают участие туроператоры, авиакомпании, гостиницы, представители систем бронирования, сервисов аренды автотранспорта и других туристических услуг. В мероприятии участвуют 185 стран мира, около 10 тыс. экспонентов, более 23 тыс. делегатов, порядка 50 тыс. частных посетителей и 150 тыс. посетителей-специалистов. Общая площадь выставки составляет 170 тыс. кв. м.
Наша страна представлена национальным туристическим стендом «Узбекистан», на котором туристические возможности и потенциал республики рекламируются представителями Госкомтуризма, НАК «Узбекистон хаво йуллари» и ведущими туроператорами страны.