Ўзбекистон ва Германия туроператорлари ҳамкорлиги йўлга қўйилди
6 март куни Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Ш.Шарахметов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг Берлинга (Германия) ташрифи доирасида Ўзбекистоннинг Германиядаги элчихонаси кўмаги билан немис сайёҳлик компаниялари ўртасида B2B форматида бизнес учрашувлар ташкил этилди.
Тадбирда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари Ш.Шарахметов, Ўзбекистоннинг Германиядаги элчиси А.Каюмов, Германиянинг Мустақил сайёҳлик компаниялари ассоциацияси раҳбари Ж.Чех сўзга чиқди.
Ўзбекистон вакиллари Германиядаги ҳамкорларга туризм соҳасида юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, мамлакатнинг сайёҳлик салоҳияти ва хорижий сайёҳлар учун яратилган имкониятлар тўғрисида маълумот берди.
B2B форматидаги бизнес учрашувларда 12 нафар Ўзбекистон сайёҳлик операторлари ва Германиянинг 30 га яқин сайёҳлик компаниялари вакиллари иштирок этишди.
Учрашувлар якунида икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича аниқ келишувларга эришдилар.
Шунингдек, жамоатчиликни ўзбек миллий ошхонасининг гастрономик хусусиятлари билан таништириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Берлиндаги Ўзбекистон Республикаси элчихонаси томонидан миллий таомлардан татиб кўриш тадбири ташкил қилинди. Бу тадбир хорижий иштирокчиларга жуда маъқул келди.

Узбекские и немецкие туроператоры налаживают сотрудничество
6 марта в рамках визита узбекской делегации во главе с заместителем председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Ш.Шарахметовым в Берлин (Германия) при содействии Посольства Узбекистан в Германии состоялись деловые встречи в формате В2В (бизнес для бизнеса) между отечественными и немецкими туристическими компаниями.
В ходе мероприятия с приветственной речью выступили заместитель председателя Госкомтуризма Ш.Шарахметов, советник посла Узбекистана в Германии А.Каюмов, руководитель Ассоациации независимых туристических компаний Германии Й.Чех.
Узбекской стороной до сведения немецких партнеров была доведена подробная информация о проводимых реформах в туристической отрасли страны, туристическом потенциале республики и создаваемых возможностях для иностранных туристов.
В деловых встречах в формате В2В приняли участие 12 узбекских туроператора и представители порядка 30 немецких туристических компаний Германии.
По итогам встреч представителями бизнес кругов двух стран достигнуты конкретные договоренности по дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Также в целях ознакомления широкой публики с гастрономическими особенностями узбекской национальной кухни Госкомтуризма и Посольством РУ в г.Берлин была организована дегустация национальных блюд, что вызвало особый восторг у иностранных участников мероприятия.