Ўзбекистон – Жанубий Корея бизнес-форуми
Мамлакатимизнинг Корея Республикасидаги элчихонаси фахрий консули, “Evergreen Motor Group” раиси Ким Чанг Кён бошчилигидаги делегация Ўзбекистонда меҳмон бўлиб турибди. Ташриф доирасида пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида 7 март куни Ўзбекистон ва Жанубий Корея ишбилармон доираларининг бизнес-форуми ўтказилди.
Савдо-саноат палатаси, Ёшлар иттифоқи ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда икки мамлакатнинг иқтисодиёт, инвестиция, савдо-саноат, туризм, қурилиш, логистика, машинасозлик, АКТ, энергетика, электротехника, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат, кимё ва енгил саноати, соғлиқни сақлаш, тўқимачилик каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, фирма ва компанияларининг 300 дан зиёд вакили иштирок этди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йилнинг ноябрь ойида Жанубий Кореяга давлат ташрифи, шунингдек, турли доирадаги ўзаро учрашувларнинг фаоллашгани икки томонлама алоқалар ривожида янги саҳифа очди.
Бизнес-форумда Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов, Корея Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Квон Ён У ва бошқалар икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар натижасида Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасида савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорлик янги поғонага кўтарилганини таъкидлади.
Бугунги кунда мамлакатимизда Жанубий Корея сармояси иштирокида тузилган 460 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда. Ўзбекистонда Кореянинг 75 компанияси ўз ваколатхонасига эга. Ушбу мамлакатнинг Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этган инвестициялари ҳажми 7 миллиард АҚШ долларидан ошади. Жанубий Кореянинг Маркказий Осиё давлатлари билан маҳсулот айланмаси ҳажмининг аксарият қисми мамлакатимиз улушига тўғри келишини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Форумда меҳмонларга мамлакатимизда инвесторлар учун яратилаётган шароит, хусусан, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналаридаги имкониятлар, солиқ ва божхона имтиёзлари ҳақида маълумот берилди.
– Ўзбекистон Жанубий Кореянинг Марказий Осиёдаги муҳим савдо шеригидир, – деди “Evergreen Motor Group” раиси Ким Чанг Кён. – Бу савдо-саноат, сайёҳлик, қурилиш материаллари, электротехника ва бошқа кўплаб соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик ривожланиб, янада мустаҳкамланаётганида ҳам намоён бўлмоқда. Форум доирасида Hyundai компаниясининг енгил автомобиллари учун эҳтиёт қисмлар йиғиш ва табиий ресурсларни қайта ишлаш соҳасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдик.

Узбекско-южнокорейский бизнес-форум
В нашей стране находится делегация во главе с почетным консулом посольства Республики Узбекистан в Республике Корея, председателем компании "Evergreen Motor Group” Ким Чанг Кёном. В рамках визита 7 марта во Дворце творчества молодежи в Ташкенте прошел бизнес-форум представителей деловых кругов Узбекистана и Южной Кореи.
В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой совместно с Союзом молодежи Узбекистана и Ташкентским городским хокимиятом, приняли участие свыше 300 представителей министерств и ведомств, фирм и компаний двух стран, ответственных за такие сферы, как экономика, инвестиции, торговля и промышленность, туризм, строительство, логистика, машиностроение, ИКТ, энергетика, электротехника, сельское хозяйство, пищевая, химическая и легкая промышленность, здравоохранение.
Государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Республику Корея в ноябре 2017 года, а также активизация контактов на различных уровнях открыли новую страницу в развитии двусторонних отношений.
На бизнес-форуме председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Корея в нашей стране Квон Ён У и другие отметили, что благодаря договоренностям, достигнутым в ходе встреч глав двух государств, торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество Узбекистана и Южной Кореи поднялось на новый уровень.
На сегодняшний день в нашей стране действует более 460 предприятий, созданных с участием южнокорейского капитала. Свои представительства в Узбекистане имеют 75 компаний Республики Корея. Общий объем южнокорейских инвестиций, привлеченных в экономику Узбекистана, превышает 7 миллиардов долларов США. Особо следует отметить и то, что на долю Узбекистана приходится большая часть товарооборота между Республикой Корея и странами Центральной Азии.
В ходе форума гости были подробно проинформированы о создаваемых в нашей стране условиях для инвесторов, в частности, возможностях свободных экономических и малых промышленных зон, налоговых и таможенных льготах и преференциях.
- Узбекистан является важным торговым партнером Южной Кореи в Центральной Азии, - говорит председатель компании "Evergreen Motor Group” Ким Чанг Кён. - Все более развивается и укрепляется наше взаимовыгодное сотрудничество в торгово-промышленной, туристической сферах, а также в сфере производства строительных материалов, электротехники и многих других направлениях. В рамках форума мы обсудили перспективы сотрудничества в сфере сборки запасных частей для легковых автомобилей компании "Hyundai" и переработки природных ресурсов.