Наманган муҳандислик-технология институтида "Ўзбекистон Республикасида интеллектуал мулк объектларининг ҳуқуқий муҳофазаси" мавзусида илмий семинар ўтказилди
2018-03-07 | Жамият
Интеллектуал мулк агентлиги билан Наманган муҳандислик-технология институти ҳамкорлигида "​Ўзбекистон республикасида интеллектуал мулк объектларининг ҳуқуқий муҳофазаси"​ мавзусида илмий семинари ташкил қилинди. Ушбу тадбирда Агентлик ва "​IP-CENTER​" ўқув маркази мутахассислари ва институт илмий ходимлари, докторантлар ва магистрантлар қатнашдилар.
Семинар қатнашчиларига Агентликнинг Талабномаларнинг расмий экспертизаси бўлими бошлиғи Азимов Саидахмад томонидан "Интеллектуал мулк объектларига талабнома топшириш қоидалари" ҳамда "Ихтироларга чет элда ҳимоя олиш тартиби" мавзуларида маъруза ва презентациялар тақдим этилди.
Шунингдек, тадбир қатнашчиларига Интеллектуал мулк агентлиги ва унинг тасарруфидаги "​IP-CENTER​" - интеллектуал мулк соҳасидаги кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ўқув маркази фаолияти тўғрисида маълумотлар берилди.
Тадбир сўнггида қатнашчилар томонидан берилган барча саволларга тўлақонли жавоблар берилди, ҳамда барча қатнашчиларга Интеллектуал мулк объектлари тўғрисида тарқатма материаллар ва флаерлар тарқатилди.

В Наманганском инженерно-технологическом институте прошел семинар на тему “Правовая охрана объектов интеллектуальной собственности в Республике Узбекистан”
Агентство по интеллектуальной собственности совместно c Наманганским инженерно-технологическим институтом провели научный семинар на тему "Правовая охрана объектов интеллектуальной собственности в Республике Узбекистан”. На мероприятии участвовали специалисты Агентства и Учебного центра по переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере интеллектуальной собственности "IP-CENTER”, научные сотрудники, докторанты и магистры данного института.
Заведующим отделом Формальной экспертизы заявок на патенты Агентства Саидахмад Азимовым был представлен доклад и презентации по темам "Правила подачи заявок на объекты интеллектуальной собственности” и "Порядок получения правовой охраны на изобретения зарубежом”.
Также участникам семинара были представлены сведения о деятельности Агентства по интеллектуальной собственности и Учебного центра по переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере интеллектуальной собственности "IP-CENTER”.
Участники семинара во время обсуждений получили исчерпывающие ответы на все интересующие их вопросы, а также всем участникам семинара розданы раздаточные материалы и флаеры об объектах интеллектуальной собственности.