Ўзбекистон Президентининг Тожикистонга давлат ташрифига доир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмоннинг таклифига биноан 2018 йил 9-10 март кунлари давлат ташрифи билан Тожикистонда бўлади.
Олий даражадаги музокараларда икки мамлакат ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий, транспорт-коммуникация, туризм, маданий-гуманитар соҳалардаги ва ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш, фуқароларнинг ўзаро ташрифларини осонлаштириш масалалари муҳокама қилинади, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилади.
Музокаралар якунлари бўйича Президентларнинг Қўшма баёноти, Ўзбекистон - Тожикистон давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисида шартнома, Фуқароларнинг ўзаро қатнови тўғрисидаги битим, шунингдек, турли соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қаратилган жами 25дан ортиқ ҳужжат имзоланиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, ташриф доирасида ўтказиладиган бизнес-форум ва Ўзбекистон миллий саноат кўргазмасида тижорат шартномалари ва иқтисодиётнинг турли тармоқларидаги кооперацияга оид битимлар имзоланиши кўзда тутилган. Икки мамлакат санъат усталари иштирокида концерт ташкил этилиши ҳам мўлжалланган.

On the state visit of the President of Uzbekistan to Tajikistan
On March 9-10, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to Tajikistan at the invitation of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
During the high-level negotiations, issues of development of bilateral political, trade-economic, investment, financial, transport-communication, tourism, cultural, humanitarian and interregional cooperation, simplification of mutual trips of citizens, regional and international problems of mutual interest will be discussed and considered.
Following the negotiations, it is planned to adopt a Joint Statement of the Presidents, to sign an Agreement on certain areas of Uzbek-Tajik State border, an Agreement on mutual trips of citizens – more than 25 documents aimed at developing and strengthening cooperation in various spheres.
Within the framework of a business forum and the national industrial exhibition of Uzbekistan, it is envisaged to conclude commercial contracts and agreements on cooperation in various sectors of the economy. It is also planned to hold a concert with participation of art masters of the two countries.