​Парламентлараро дўстона муносабатлар жадаллашмоқда
​2018 йил 5 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Сенат Раиси Н.Йўлдошевнинг юртимизда меҳмон бўлиб турган Туркия парламентининг “Туркия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик гуруҳи раиси Ҳайдар Али Йилдиз бошчилигидаги Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлиси делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.​
Учрашувда томонлар Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасида муносабатлар тобора ривожланиб бораётганини, бунда икки давлат раҳбарларининг олий даражадаги ташрифлари, уларда эришилган келишувлар муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев юқори мартабали меҳмонни юртимизга ташрифи билан қутлар экан, мазкур ташриф парламентлараро ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва ўзаро манфаатли келишувларга эришишда алоҳида аҳамиятга эга бўлишини таъкидлади. Бу, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлиси ўртасида имзоланган ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумнинг амалий натижаси экани, парламентларимиз аъзоларининг мулоқоти фаоллашиши икки давлатнинг кўпқиррали ҳамда узоқ муддатли ҳамкорлигини янада мустаҳкамлашга ҳисса қўшишини қайд этди.
Мазкур ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлиси билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳи ва Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлисининг “Туркия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик гуруҳининг қўшма мажлиси ҳам ўтказилди.
Мажлис якунлари бўйича амалий тадбирлар режаси (“Йўл харитаси”) имзоланди.
Ташриф доирасида, шунингдек, давлат қўмиталари ва идоралари раҳбарлари, ОАВ вакиллари билан Халқаро Пресс-клубнинг пресс-кофе форматида қатор учрашувлар ўтказиш, Самарқанд, Бухоро шаҳарларини зиёрат қилиш, мамлакатларимизнинг парламентлараро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга қаратилган ҳужжатлар имзоланиши назарда тутилган.

Новый импульс развития межпарламентских дружественных связей
5 марта 2018 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча Председателя Верхней палаты парламента нашей страны Н. Йулдошева с делегацией Великого Национального Собрания Турецкой Республики во главе с председателем межпарламентской группы дружбы «Турция-Узбекистан» Парламента Турции Хайдар Али Йилдизом.
Стороны отметили, что отношения между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой подняты на новый уровень развития, при этом важное значение имеют визиты глав государств на высшем уровне, соглашения, достигнутые в ходе них.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, приветствуя высокого гостя отметил, что данный визит имеет особое значение в дальнейшем углублении межпарламентского сотрудничества и достижении взаимовыгодных соглашений. Также отмечалось, что это является практическим результатом подписанного между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Великим Национальным Собранием Турецкой Республики Меморандума о сотрудничестве. Активизация диалога между парламентариями наших стран будет способствовать дальнейшему укреплению многогранного и долгосрочного сотрудничества двух стран.
В рамках данного визита также проведено совместное заседание межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Великим Национальным Собранием Турецкой Республики и межпарламентской группы дружбы “Турция-Узбекистан” Великого Национального Собрания Турецкой Республики.
По итогам заседания подписан План практических мероприятий (“Дорожная карта”).
Также в рамках визита предусмотрено проведение ряда встреч с руководителями государственных комитетов и ведомств, представителями СМИ в формате пресс-кофе Международного Пресс-клуба, посещение городов Самарканд, Бухара, подписание документов, способствующих дальнейшему развитию межпарламентского сотрудничества наших стран.