Ўзбекистон-Туркия парламентлари ўртасидаги алоқаларнинг янги босқичи
Айни пайтда Ўзбекистон ва Туркия ўртасида ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий соҳалардаги муносабатлар янада мустаҳкамланиб бормоқда. Хусусан, парламентлараро алоқалар ҳам. Сўнгги вақтларда томонларнинг ҳамкорликка оид мулоқотлари мунтазамлик касб этмоқда.
2018 йилнинг 5 март куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддинжон Исмоилов ва қуйи палата депутатлари билан Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлисидаги “Туркия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик гуруҳи раиси Ҳайдар Али Йилдиз бошчилигидаги Туркия парламенти аъзолари билан бўлиб ўтган мулоқотлар ҳам шулар жумласидандир.
Учрашув давомида Қонунчилик палатаси Спикери Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йилнинг 25-26 октябрь кунлари Туркияга амалга оширган давлат ташрифи чоғидаги олий даражадаги музокараларда парламентлараро ҳамкорликни ташрифлар алмашинуви ва қўшма тадбирлар ўтказиш орқали қўллаб-қувватлаш муҳимлиги қайд этилгани, Ўзбекистон раҳбарининг Туркия Буюк миллат мажлиси Спикери Исмоил Қаҳрамон билан учрашувининг амалий натижаси сифатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзолангани муносабатларнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаб берганини алоҳида қайд этди.
Суҳбат чоғида меҳмонга мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида сўзлаб берилди. Таъкидланганидек, бугунги кунда Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ Ўзбекистонинг ижтимоий-иқтисодий, ижтимоий-сиёсий ҳаётига дахлдор ҳудудий ва давлат дастурлари амалиётга изчил татбиқ этилмоқда.
Шу нуқтаи назардан келиб чиқиб, мулоқотларда ҳар иккала томон учун муҳим ҳисобланган хорижий инвестицияларни жалб этиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш бўйича тажриба алмашиш, шунингдек, савдо-иқтисодий, ижтимоий-сиёсий соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди.
Ўз навбатида Туркия Республикаси Буюк Миллат Мажлисидаги “Туркия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик гуруҳи раиси Ҳайдар Али Йилдиз самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, сўнгги пайтларда икки мамлакатнинг олий вакиллик органлари ўртасидаги алоқалар фаол ривожланаётганини алоҳида таъкидлади. Бу каби амалий мулоқотлар икки мамлакат ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва албатта парламентлараро соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришда катта туртки бўлиб хизмат қилишини қайд этиб ўтди.​​

Новый этап межпарламентских связей Узбекистан-Турция
Сегодня между Узбекистаном и Турцией укрепляются отношения в социальной, экономической и политической сферах, в том числе и межпарламентской связи. За последнее время диалоги сторонников по сотрудничеству обретают регулярность.
Особенно состоявшая 5 марта 2018 года встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжона Исмоилова и депутатов нижней палаты парламента с председателем межпарламентской группы дружбы «Турция-Узбекистан» Великого национального собранияТурции Хайдар Али Йилдиз.
В ходе встречи Спикер Законодательной палаты особо подчеркнул, что в ходе состоявшихся в рамках государственного визита 25-26 октября прошлого года на высшем уровне переговоров Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым особо отмечена важность поддержки обмена визитами межпарламентского сотрудничества и проведения совместных мероприятий, а также в качестве практической реализации встречи подписанный Меморандум о сотрудничестве между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Великим национальным собранием Турецкой Республики Президента Узбекистана со Спикером Великого национального собрания Турции Исмоилом Кахрамоном укрепил правовые основы отношения.
В ходе беседы гостю дана информация проводимых широкомасштабных реформ в стране. Как отмечалось, на сегодняшний день в соответствии со Стратегией действий внедряются в практику региональные и государственные программы, касающиеся социально-экономической, социально-политической жизни Узбекистана.
С этой точки зрения, в обсуждениях обращено внимание на обмен опытом по совершенствованию законодательства в сфере привлечения иностранных инвестиций, которые считаются важной для двух сторон, а также, вопросам по развитию сотрудничества торгово-экономической, социально-политической сфер.
В свою очередь, председатель межпарламентской группы дружбы «Турция-Узбекистан» Великого национального собрания Турции Хайдар Али Йилдиз, поблагодарив за теплый прием, особо отметил, что в последнее время активно развиваются связи между высшими представительными органами двух стран. Подчеркнуто, что подобные практические встречи послужат мощным импульсом для дальнейшего развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной, межпарламентской сферах двух стран.