Ўзбекистон Республикаси ИИВ ва Қирғизистон Республикаси ИИВ ўртасида Идоралараро мувофиқлаштириш ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши
2018-03-04 | Жамият
2018 йил 2 март куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ ва Қирғизистон Республикаси ИИВ ўртасида Идоралараро мувофиқлаштириш ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси ИИВ томонидан вазирнинг биринчи ўринбосари, генерал-майор Д.Назармуҳамедов, қирғизистонлик ҳамкасблар томонидан вазир ўринбосари, милиция генерал-майори Д.Абдикаров бошқарди.
Айтиб ўтиш жоиз, мазкур тадбир икки давлат раҳбарларининг 2017 йилнинг  13 декабрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган мулоқотининг мантиқий давоми бўлди. Унда давлатлар ўртасидаги муносабатларни янада ривожлантириш, шунингдек, барчани қизиқтирган минтақавий ҳарактердаги муаммолар борасидаги масалалар муҳокама этилган эди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ички ишлар вазирликлари томонидан умумжиноий ҳатти-ҳаракатларга қарши курашиш ва қидирув фаолияти соҳасидаги ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, ҳар икки томон ички ишлар органлари бўлинмаларининг терроризм, экстремизм ва ноқонуний миграция бўйича маълумот алмашинуви борасидаги фаолиятининг ҳозирги кундаги ҳолати ва келгусидаги истиқболи, гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларнинг ноқонуний савдосига қарши курашиш бўйича ўзаро ҳамкорлик ҳолати, уни такомиллаштириш йўллари муҳокама этилди. Иштирокчилар икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва белгиланган соҳаларда тажриба алмашиш масалалари борасида фикрлашдилар.
Тадбир якунига кўра, 2018-2019 йил учун Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Қирғизистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Протокол, шунингдек, йиғилиш Баённомаси имзоланди.
Ташриф доирасида Қирғизистон Республикаси ИИВ делегацияси аъзолари “Хавфсиз шаҳар” лойиҳасини Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси фаолиятига жорий этилиши билан танишишди, шунингдек, республикамиз пойтахтининг диққатга сазовор жойларини бориб кўришди.

Первое заседание межведомственной Координационной рабочей группы между МВД Республики Узбекистан и МВД Кыргызской Республики
2018-03-04 | Общество
2 марта 2018 года состоялась первое заседание межведомственной Координационной рабочей группы между МВД Республики Узбекистан и МВД Кыргызской Республики.
Мероприятие с узбекской стороны возглавил первый заместитель министра генерал-майор Д.Назармухамедов, от кыргызских коллег заместитель министра генерал-майор милиции Д.Абдыкаров.
Необходимо отметить, что данное мероприятие явилось логическим продолжением недавнего диалога Глав двух государств (13 декабря 2017 года, г.Ташкент), в ходе которого был обсужден широкий спектр вопросов дальнейшего развития отношений между странами, в том числе и по проблемам регионального характера, представляющим взаимный интерес.
Коллеги рассмотрели ряд вопросов, в том числе о сотрудничестве министерств внутренних дел Республики Узбекистан и Кыргызской Республики в сфере борьбы с общеуголовной преступностью и розыскной работы, нынешнее состояние и дальнейшие перспективы деятельности подразделений сторон по обмену информацией в сфере борьбы с терроризмом, экстремизмом и незаконной миграцией, по линии борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров,  а также пути их совершенствования. Стороны обменялись мнениями по вопросам укрепления двустороннего сотрудничества и обмена опытом в указанных сферах.
По итогам мероприятия стороны подписали Протокол о взаимодействии между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Кыргызской Республики на 2018-2019 годы, а также Протокол заседания.
Кроме этого, в рамках визита делегация МВД Кыргызской Республики  ознакомилась с внедрением проекта «Безопасный город» в деятельности Главного управления внутренних дел города Ташкента, а также посетила достопримечательности столицы нашей республики.