Ўзаро яхши қўшничилик ва фаровонлик асоси​
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари Шавкат Мирзиёев ҳамда Имомали Раҳмон саъй-ҳаракатлари ва қўллаб-қувватлашлари туфайли икки давлат ҳамда икки халқ ўртасидаги яхши қўшничилик алоқалари тобора мустаҳкамланмоқда.
Кўпгина соҳаларда, жумладан, савдо-иқтисодий жабҳада ҳам ўзаро манфаатли икки томонлама ҳамкорлик равнақ топмоқда. Масалан, 2017 йил якунлари бўйича мамлакатларимиз ўртасидаги товар алмашуви ҳажмлари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 20,2 фоизга ўсгани ҳолда 236,8 миллион АҚШ долларини ташкил этди.
Давлатларимиз раҳбарлари ўртасида йўлга қўйилган ишончли мулоқот, шунингдек, 2017 йили Тошкент ва Душанбеда ўтказилган саноат корхоналари маҳсулотларининг миллий кўргазмаси ҳамда ишбилармон доиралар бизнес анжуманлари бу йўналишдаги самарали муносабатларни ривожлантиришга кўмаклашмоқда. Мазкур тадбирлар икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида алоқалар ўрнатиш ва уларни мустаҳкамлаш нуқтаи назаридан ажойиб минбар бўлди. Навбатдаги «Made in Uzbekistan» кўргазмаси жорий йил 7 – 9 март кунлари Тожикистон пойтахтида ўтказилиши режалаштирилган.
Шуни ҳам қайд этиш жоизки, кейинги йил давомида икки мамлакат бизнес доиралари вакилларининг давлатларимиз бозорларига бўлган қизиқишлари сезиларли даражада ошди. Ўзбекистон ва Тожикистонда ҳар икки томон компаниялари савдо уйларининг очилгани бу фикрни тасдиқлайди. Уларнинг пештахталарида электротехника ва кийим-кечаклардан тортиб то қурилиш материаллари ва озиқ-овқат маҳсулотларигача мавжуд.
Бироқ ўзаро савдо ҳажмларини янада ошириш учун икки республика олдида муҳим масалалар турибди. Бу турли чекловларни бартараф қилиш, товарлар жойлашувидаги тарифларни камайтириш, транспорт инфратузилмасини қайта тиклаш, назорат-ўтиш пунктларини очиш билан боғлиқ масалалардир. Икки томонлама муносабатларда муҳим бўлган ана шундай ва бошқа масалалар жорий йил 10 январь куни Душанбеда бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Тожикистон ҳукуматлараро қўшма комиссиясининг сўнгги йиғилишида муҳокама этилди.
Шу билан бирга, ҳамкорликни чуқурлаштириш ва тадбиркорлар учун долзарб йўналишларни аниқлаш мақсадида Ўзбекистон икки томонлама ишбилармонлик кенгашини тузиш ташаббусини илгари сурди. Ушбу кенгашнинг биринчи йиғилиши жорий йил март ойида, мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистонга буюражак давлат ташрифи чоғида ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Мухтасар қилиб айтганда, мамлакатларимиз томонидан кўрилаётган бундай чора-тадбирлар ва ташланаётган муҳим қадамлар, шубҳасиз, энг асосий мақсадларга – ўзаро фаровонлик ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш йўлида давлатларимиз ўртасидаги ишончни мустаҳкамлаш ҳамда савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади.​

Основа для взаимного процветания и добрососедства
Сегодня благодаря поддержке и совместным усилиям Президентов Узбекистана и Таджикистана Шавката Мирзиёева и Эмомали Рахмона укрепляются добрососедские связи между двумя странами и народами.
Динамично расширяется обоюдовыгодное двустороннее сотрудничество во многих сферах, в том числе в торгово-экономической. Так, по итогам прошлого года товарооборот между нашими странами вырос на 20,2% по сравнению с показателем предыдущего года и составил 236,8 миллиона долларов США.
Развитию плодотворных отношений в данном направлении способствуют налаженный между главами наших государств доверительный диалог, а также проведенные в 2017 году в Ташкенте и Душанбе национальные выставки продукции промышленных предприятий и бизнес-форумы деловых кругов. Эти мероприятия стали отличной платформой для установления и укрепления связей между предпринимателями. Очередная выставка «Made in Uzbekistan» запланирована на 7-9 марта текущего года в столице Таджикистана.
Стоит отметить, что за последний год заметно вырос интерес представителей бизнес-кругов двух стран к рынкам наших государств. Это подтверждает взаимный запуск торговых домов компаний в Узбекистане и Таджикистане. В них посетители могут ознакомиться с широким ассортиментом товаров от электротехники и одежды до стройматериалов и продовольствия.
Однако перед двумя республиками стоят вопросы, которые необходимо решить для более действенного увеличения объемов взаимной торговли. Это устранение различного рода ограничений, снижение тарифов на перемещение товаров, восстановление транспортной инфраструктуры, открытие контрольно-пропускных пунктов. Эти и другие важные для двусторонних отношений вопросы были обсуждены 10 января текущего года в Душанбе в ходе последнего заседания Совместной узбекско-таджикской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Наряду с этим, для наращивания сотрудничества и определения актуальных для предпринимателей направлений взаимодействия Узбекистаном выдвинута инициатива по созданию двустороннего делового совета, первое заседание которого планируется провести в ходе предстоящего в марте сего года государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Таджикистан.
Словом, предпринимаемые нашими странами эти усилия и конкретные шаги, безусловно, позволят достичь основных целей – улучшить жизнь наших граждан, укрепить доверие между государствами, развивать торгово-экономическое сотрудничество в интересах взаимного процветания и углубления отношений добрососедства.