Шавкат Мирзиёев: "Яқин йилларда Навоийга энг сара инвесторлар келади"
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Навоий вилоятига ташрифи доирасида «Навоий» эркин иқтисодий зонасида истиқболдаги режалар тақдимоти бўлиб ўтди.
Маълумки, 2010-2016 йилларда иқтисодий зонада 22 та лойиҳа амалга оширилган бўлиб, 904 иш ўрни яратилган. Тақдим қилинган режага кўра, 2017-2019 йилларда 32 та лойиҳа амалга оширилиб, 1659 та иш ўрни яратилади. Бунда электротехника, фармацевтика ва тиббий буюмлар, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материаллари, кимё ва нефть кимёси маҳсулотлари ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Лойиҳаларда мармар ва гранит тошлар, композит тош маҳсулотлари ишлаб чиқариш режаси ҳам ўрин олган. Тош каръерларидан мармар қазиб олиш, қайта ишлаш, композит ва архитектура қурилмалари яратиш ишлари бажарилади.
Давлат раҳбарига тақдим қилинган яна бир режа бўйича 2018-2019 йилларда умумий қиймати 84,5 миллион АҚШ долларига тенг бўлган алюмин профиллар, аксессуар ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи 4 та лойиҳа амалга оширилади.
– Навоий вилоятида иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш учун барча имкониятлар мавжуд, – деди Президент. – Бу имкониятлардан унумли фойдаланиш учун ташаббускор тадбиркорларни топиш керак. Бунинг учун яқин вақтда вилоятда бизнес-форум ташкил қилиш лозим. Унга чет эллик инвесторларни ҳам жалб қилиш мақсадга мувофиқ бўлади. Ана шунда Навоийга энг сара инвесторлар келади.
Вилоятда шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси Зарафшон шаҳри ҳудудида амалга оширилади. 350 кишининг бандлиги таъминланадиган корхонада силлиқ лист ойна, шиша идишлар ишлаб чиқарилади.
Президентга замонавий иссиқхоналар ташкил қилиш, паррандачилик, балиқчиликни ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Балиқчиликка оид режа давлат раҳбарига манзур бўлди. Унда Кармана туманидаги хонадонларда кичик сув ҳавзалари барпо этиб, интенсив усулда балиқ етиштириш мўлжалланган. Лойиҳага кўра, икки сотих ерда интенсив усулда балиқ етиштирилади. Давлат раҳбарига етиштириладиган балиқ турлари, озуқаси, даромадлар ҳақида маълумот берилди.
– Балиқ пархез маҳсулот ҳисобланади, гўшт ўрнини босади. Шундай экан, бу тармоқни ривожлантиришга катта эътибор бериш зарур, – деди Президент. – Хонадонларда етиштирилган балиқ аҳолига фақат қўшимча даромад манбаи эмас. У соғлик учун ҳам фойдалидир.
Маълум қилинганидек, Навоий вилоятидаги «Тўдакўл» сув ҳавзасида очиладиган балиқчилик мажмуасига 1200 гектар ер ажратилади. Эронлик инвесторлар томонидан амалга оширилаётган лойиҳа йилига 5000 тонна балиқ, 4000 тонна қайта ишланган балиқ маҳсулотлари (балиқ филеси, фарши, дудланган балиқ) тайёрлашни кўзда тутади.

Shavkat Mirziyoyev: “In the coming years, the best investors will come to Navoi region”
During the visit of President Shavkat Mirziyoyev to Navoi region, presentation of promising projects was held, which will be implemented in “Navoi” free economic zone.
22 projects were implemented in this zone in 2010-2016, and 904 workplaces were created. The new plan envisages implementation in 2018-2019 of 32 projects and creation of 1,659 jobs with organization of production of pharmaceutical products, medical products, mechanical engineering and automotive industry products, chemical and petrochemical industries, building materials.
It is planned to establish the release of marble and granite, composite stone materials. Within the framework of projects, activities will be carried out on development of stone quarries, extraction, processing of marble, production of composite finishing materials.
One of the projects submitted to the Head of the state, with a total cost of 84,5 million US dollars, provides for organizing production of aluminum profiles in 2018-2019, accessories and components.
– Navoi region has all the opportunities for implementing major economic projects, – the President said. – It is necessary to find enterprising entrepreneurs for effectively using these opportunities. To this end, a business forum should be organized in the region in the near future. It is advisable to invite business people from abroad. This will attract the best investors in Navoi.
A project on producing glass products will be implemented in Zarafshan. The enterprise, which will provide employment for 350 people, will produce sheet glass, glass containers.
The President was informed about the planned work on organization of modern greenhouses, development of poultry and fish farming.
The Head of the state got acquainted with the plan on fish farming, which provides for creation of small reservoirs on the backyards of Karmana district and cultivation of fish by an intensive method.
– Fish is a dietary product, which is not inferior to meat by nutritional value. Therefore, it is necessary to pay special attention to development of this industry, – said the President. – The fish grown on private plots of the population will become not only a source of additional income, but also a factor of health promotion.
It was also reported that 1,200 hectares of land would be allocated for the fish breeding complex, which will be organized at Tudakul reservoir. The project, implemented by Iranian investors, provides for harvesting 5 thousand tons of fish per year and production of 4 thousand tons of products based on its processing (fish fillet, minced fish meat, smoked fish).