Шавкат Мирзиёев: "Яқин йилларда Навоийга энг сара инвесторлар келади"
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Навоий вилоятига ташрифи доирасида «Навоий» эркин иқтисодий зонасида истиқболдаги режалар тақдимоти бўлиб ўтди.
Маълумки, 2010-2016 йилларда иқтисодий зонада 22 та лойиҳа амалга оширилган бўлиб, 904 иш ўрни яратилган. Тақдим қилинган режага кўра, 2017-2019 йилларда 32 та лойиҳа амалга оширилиб, 1659 та иш ўрни яратилади. Бунда электротехника, фармацевтика ва тиббий буюмлар, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материаллари, кимё ва нефть кимёси маҳсулотлари ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Лойиҳаларда мармар ва гранит тошлар, композит тош маҳсулотлари ишлаб чиқариш режаси ҳам ўрин олган. Тош каръерларидан мармар қазиб олиш, қайта ишлаш, композит ва архитектура қурилмалари яратиш ишлари бажарилади.
Давлат раҳбарига тақдим қилинган яна бир режа бўйича 2018-2019 йилларда умумий қиймати 84,5 миллион АҚШ долларига тенг бўлган алюмин профиллар, аксессуар ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи 4 та лойиҳа амалга оширилади.
– Навоий вилоятида иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш учун барча имкониятлар мавжуд, – деди Президент. – Бу имкониятлардан унумли фойдаланиш учун ташаббускор тадбиркорларни топиш керак. Бунинг учун яқин вақтда вилоятда бизнес-форум ташкил қилиш лозим. Унга чет эллик инвесторларни ҳам жалб қилиш мақсадга мувофиқ бўлади. Ана шунда Навоийга энг сара инвесторлар келади.
Вилоятда шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси Зарафшон шаҳри ҳудудида амалга оширилади. 350 кишининг бандлиги таъминланадиган корхонада силлиқ лист ойна, шиша идишлар ишлаб чиқарилади.
Президентга замонавий иссиқхоналар ташкил қилиш, паррандачилик, балиқчиликни ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Балиқчиликка оид режа давлат раҳбарига манзур бўлди. Унда Кармана туманидаги хонадонларда кичик сув ҳавзалари барпо этиб, интенсив усулда балиқ етиштириш мўлжалланган. Лойиҳага кўра, икки сотих ерда интенсив усулда балиқ етиштирилади. Давлат раҳбарига етиштириладиган балиқ турлари, озуқаси, даромадлар ҳақида маълумот берилди.
– Балиқ пархез маҳсулот ҳисобланади, гўшт ўрнини босади. Шундай экан, бу тармоқни ривожлантиришга катта эътибор бериш зарур, – деди Президент. – Хонадонларда етиштирилган балиқ аҳолига фақат қўшимча даромад манбаи эмас. У соғлик учун ҳам фойдалидир.
Маълум қилинганидек, Навоий вилоятидаги «Тўдакўл» сув ҳавзасида очиладиган балиқчилик мажмуасига 1200 гектар ер ажратилади. Эронлик инвесторлар томонидан амалга оширилаётган лойиҳа йилига 5000 тонна балиқ, 4000 тонна қайта ишланган балиқ маҳсулотлари (балиқ филеси, фарши, дудланган балиқ) тайёрлашни кўзда тутади.

Шавкат Мирзиёев: "В ближайшие годы в Навоийскую область придут лучшие инвесторы"
В ходе поездки Президента Шавката Мирзиёева в Навоийскую область состоялась презентация перспективных проектов, которые будут реализованы в свободной экономической зоне "Навои".
В период 2010-2016 годов в этой зоне было реализовано 22 проекта и создано 904 рабочих места. Представленный новый план предусматривает осуществление в 2018-2019 годах 32 проектов и создание 1659 рабочих мест с организацией производства фармацевтической продукции, изделий медицинского назначения, продукции машиностроения и автомобилестроения, химической и нефтехимической отрасли, строительных материалов.
В планах налаживание выпуска мраморных и гранитных, композитных каменных материалов. В рамках проектов будут выполнены работы по разработке каменных карьеров, добыче, переработке мрамора, производству композитных отделочных материалов.
Один из проектов, представленных главе государства, общей стоимостью 84,5 миллиона долларов США, предусматривает организацию в 2018-2019 годах производства алюминиевых профилей, аксессуаров и комплектующих изделий.
- В Навоийской области имеются все возможности для реализации крупных экономических проектов, - сказал Президент. – Для эффективного использования этих возможностей необходимо найти инициативных предпринимателей. С этой целью в ближайшее время в области следует организовать бизнес-форум. Целесообразно пригласить на него и деловых людей из-за рубежа. Это позволит привлечь в Навои лучших инвесторов.
В Зарафшане будет реализован проект по выпуску продукции из стекла. Предприятие, которое обеспечит занятость 350 человек, будет производить листовое стекло, стеклянную тару.
Президенту рассказали о запланированной работе по организации современных теплиц, развитию птицеводства и рыбоводства.
Глава государства ознакомился с планом по рыбоводству, который предусматривает создание малых водоемов на приусадебных участках Карманинского района и выращивание в них рыбы интенсивным методом.
- Рыба - диетический продукт, который не уступает мясу по питательности. Поэтому необходимо уделять особое внимание развитию данной отрасли, - сказал Президент. - Выращиваемая на приусадебных участках населения рыба станет не только источником дополнительного дохода, но и фактором укрепления здоровья.
Также сообщалось, что рыбоводческому комплексу, который будет организован на водохранилище Тудакуль, будет выделено 1200 гектаров площадей. Проект, реализуемый иранскими инвесторами, предусматривает заготовку в год 5 тысяч тонн рыбы и производство 4 тысяч тонн продукции на основе ее переработки (рыбное филе, фарш, копченая рыба).