Қуролли Кучлар академиясида маъруза тингланди
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академиясида Германиянинг мамлакатимиздаги элчихонаси ҳарбий атташеси, подполковник Йорг Фишер маъруза қилди.
Мамлакатимиз Қуролли Кучларининг дунёдаги етакчи давлатлар армиялари билан ҳарбий ҳамкорлик дастури доирасида ташкил этилган тадбирда Германия қуролли кучлари тузилмаларининг ўзига хос жиҳатлари ҳақида сўз борди.
Й.Фишер Германияда аҳоли кексайиши туфайли ҳарбий хизмат масаласида муаммолар юзага келаётган бир пайтда ёшлар кўпчиликни ташкил этадиган Ўзбекистонда аксарият йигитлар армия хизматига интилаётганини ижобий баҳолади.
Қуролли Кучлар академияси малака ошириш факультетининг қўмондонлик бўғини офицерларини тайёрлаш бўйича олий курс тингловчилари маърузани катта қизиқиш билан тинглади.
– Германия ҳарбий атташесининг маърузаси дунёдаги етакчи давлатлар армияларига оид билимларимизни бойитишга ёрдам берди, – деди академия тингловчиси майор Ғолибжон Каримов. – Миллий армияни ривожлантиришда илғор халқаро тажриба муҳим ўрин тутади.

Military attaché of German Embassy delivered a speech at the Academy of the Armed Forces
The Military Attaché of the German Embassy in Uzbekistan delivered speech at the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan.
At the event, held within the framework of the military cooperation program of the Armed Forces of Uzbekistan with the armies of the world's leading states, the Military Attaché of the German Embassy in Uzbekistan Lieutenant-Colonel Joerg Fisher told about the specifics of the organization of the armed forces of his country.
The guest positively estimated that in Uzbekistan, due to the high percentage of young people, the overwhelming majority of young men seek to serve in the national army, whereas in Germany, there are certain problems in this matter due to the rapid aging of the nation.
Students of the Higher Courses on training officers of the command level, the faculty for improvement of professional skill of the Academy of the Armed Forces, listened to the lecture with great interest.
"The speech of the German Military Attaché helped us to enrich ourselves with valuable information about the army of one of the leading states of the world", said Major Golibjon Karimov. "After all, we are also building the national army of Uzbekistan on the basis of studying the best practices of foreign armies".