Қуролли Кучлар академиясида маъруза тингланди
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академиясида Германиянинг мамлакатимиздаги элчихонаси ҳарбий атташеси, подполковник Йорг Фишер маъруза қилди.
Мамлакатимиз Қуролли Кучларининг дунёдаги етакчи давлатлар армиялари билан ҳарбий ҳамкорлик дастури доирасида ташкил этилган тадбирда Германия қуролли кучлари тузилмаларининг ўзига хос жиҳатлари ҳақида сўз борди.
Й.Фишер Германияда аҳоли кексайиши туфайли ҳарбий хизмат масаласида муаммолар юзага келаётган бир пайтда ёшлар кўпчиликни ташкил этадиган Ўзбекистонда аксарият йигитлар армия хизматига интилаётганини ижобий баҳолади.
Қуролли Кучлар академияси малака ошириш факультетининг қўмондонлик бўғини офицерларини тайёрлаш бўйича олий курс тингловчилари маърузани катта қизиқиш билан тинглади.
– Германия ҳарбий атташесининг маърузаси дунёдаги етакчи давлатлар армияларига оид билимларимизни бойитишга ёрдам берди, – деди академия тингловчиси майор Ғолибжон Каримов. – Миллий армияни ривожлантиришда илғор халқаро тажриба муҳим ўрин тутади.

Военный атташе посольства Германии выступил в Академии Вооруженных Сил
В Академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан выступил с лекцией военный атташе посольства Германии в Узбекистане.
На мероприятии, проведенном в рамках программы военного сотрудничества Вооруженных Сил нашей страны с армиями ведущих государств мира, военный атташе посольства Германии в Узбекистане подполковник Йорг Фишер рассказал об особенностях организации вооруженных сил своей страны.
Гость положительно оценил то, что в Узбекистане благодаря высокому проценту молодежи подавляющее большинство юношей стремится служить в рядах национальной армии, тогда как в Германии из-за быстрого старения нации в этом вопросе существуют определенные проблемы.
Слушатели Высших курсов по подготовке офицеров командного звена, факультета повышения квалификации Академии Вооруженных Сил, с большим интересом прослушали лекцию.
– Выступление военного атташе Германии помогло нам обогатиться ценной информацией об армии одного из ведущих государств мира, – говорит слушатель академии майор Голибжон Каримов. – Ведь и мы строим национальную армию Узбекистана на основе изучения передового опыта иностранных армий.