Канн халқаро фестивали ғолиби Макс Тцуи Тошкентда
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ёш киноижодкорларга устозларнинг билганини иш жараёнида ҳам ўрганиш имкониятини берди. Ёш киночилар германиялик машҳур оператор Макс Тцуи ва ўзбекистонлик истеъдодли ижодкор Жасур Шаметов билан бирга суратга олиш майдонида ишлай бошлашди.
“Art House” лойиҳасининг Жаҳонгир Қосимов бадиий раҳбарлигидаги курси тингловчилари дарс соатларида назарий билимларнигина ўзлаштириб қолмай, балки йирик мега лойиҳада иштирок этишмоқда.
Бугун “Art House” ўз номига муносиб ҳолда ҳақиқий “Санъат уйи”га айланди. Чунки унинг иштирокчилари ҳар бир йўналишда бир ёки икки соат эмас, балки икки ой мобайнида суратга олиш майдонида профессионал ижодкорлардан маҳорат сабоқларини олишади.
Курснинг операторлик иши йўналишида Жасур Шаметовдан соҳанинг сир-асрорларини ўрганаётган ёш киноижодкорлар баҳорнинг илк кунидан ишга туширилаётган, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Кинематографияни ривожлантириш марказининг ҳамкорлигида амалга оширилаётган “SCORPION” триллерининг суратга олиш ишларида қатнашиб боришади.
“Art House” тингловчилари бу имкониятни катта мактаб деб ҳисоблашмоқда.
“SCORPION” суратга олиш майдонида германиялик машҳур оператор, Канн халқаро фестивали ғолиби Макс Тцуидан операторлик сирларини ёш киноижодкорларга ўргатмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Макс Тцуи режиссёр Мухлиса Азизованинг бундан аввалги лойиҳаси “Welcome to Bukhara”да ҳам ҳамкорлик қилган эди. Режиссёр ва операторнинг Бухоро ролигидаги ҳамкорлиги “SCORPION”да давом этади.

2018-03-01 | Society
The Union of Youth of Uzbekistan provided young filmmakers with the opportunity of learning the experience of their mentors. Young filmmakers started working with the famous German director/cinematographer Max Tsui and the talented Uzbek artist Jasur Shametov.
Listeners of the Art House project’s course, headed by Artistic director Jahongir Kasimov are not only gaining theoretical knowledge during the courses, but also are taking part in major project.
Today, Art House has become a true organization worthy of its own name. Because its participants receive master classes from professional artists in all directions not just in one or two hours, but also during two months.
Young filmmakers, who are studying the secrets of the industry from Jasur Shametov, will take part in shooting the thriller "SCORPION", which has been launched from the first day of spring, and organized by the Union of Youth of Uzbekistan, the National Agency "Uzbekkino", the Ministry of Internal Affairs, the National Television and Radio Company of Uzbekistan, the Cinematography Development Center.
Art House students are considering this opportunity as the best school experience.
Young filmmakers are studying the secrets of cinematography from Max Tsui, winner of the Cannes International Festival, on the shooting site of SCORPION film.