Ўзбекистонда туризм ривожи учун муҳим қадамлар қўйилмоқда
Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессияси Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш истиқболлари, бу борада Президентимизнинг фармон ва қарорлари ижросига бағишланди.
“Ўзбекистонга хуш келибсиз: туризм – мамлакатнинг янги бренди” мавзуида ўтган тадбирда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси А.Абдуҳакимов, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси бош директорининг биринчи ўринбосари вазифасини бажарувчи У.Ҳусанов, вазирлик ва идоралар, Самарқанд, Бухоро ва Хоразм вилоятлари ҳокимликларининг туризм масалалари бўйича масъуллари, Исроил, Япония, Индонезия, Малайзия ва Туркиянинг мамлакатимиздаги элчилари, журналистлар иштирок этди.
Соҳа мутахассислари таъкидлаганидек, ўтган 1 йил мобайнида мамлакатимизда туризмни ривожлантириш борасида салмоқли ютуқларга эришилди. Бироқ Ўзбекистон бу соҳада жуда катта салоҳиятга эга бўлишига қарамасдан, ҳали мавжуд имкониятлардан тўлиқ ва унумли фойдалана олмаяпти. Таҳлиллар соҳанинг мамлакат иқтисодиётидаги улуши қониқарли эмаслигини кўрсатмоқда.
Пресс-клубда бу борада амалга оширилиши зарур бўлган жиҳатларга алоҳида тўхталинди, мавжуд камчиликлар ечими муҳокама этилди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан туризмни ривожлантиришга мамлакатимиздаги хорижий мамлакатлар элчилари ҳам жалб қилинган. Улар вилоятларга бориб, юртимизнинг гўзал табиати, тарихий шаҳарлар, зиёратгоҳлар, муқаддас қадамжолар билан танишишга киришган. Пировардида юртимиз туристик салоҳияти ҳақида аниқ тасаввурга эга бўлиб, катта қизиқиш билан қарамоқда.
Тадбирда туризмни ривожлантиришга хизмат қиладиган амалий чора-тадбирлар, ечимини кутаётган масалалар ҳақида гап борди.
Мамлакатимизга келаётган туристлар учун виза бериш тартиби соддалаштирилди. Жорий йил 1 июлдан электрон виза бериш тартиби жорий этилади. Туристларни яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш тизими электрон шаклга ўтмоқда, хавфсизлигини таъминлаш ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларнинг вазифаси этиб белгиланди. Бу жиҳатлар қисқа вақтда ўз самарасини берди. 2017 йилда мамлакатимизга қарийб 2 миллион 700 минг турист ташриф буюрди. 30 кунгача визасиз режим жорий қилинганидан кейин икки кун ичида Исроилдан Ўзбекистонга келиш учун июнь ойигача бўлган авиачипталар сотиб бўлинди.
Анжуманда иштирок этган хориж мамлакатлари элчиларининг фикрича, Ўзбекистонга келишнинг соддалаштирилиши туризм ривожланишининг асосий омилидир.
Тадбирда зиёрат туризмини ривожлантириш ҳақида ҳам алоҳида сўз юритилди, ички туризм истиқболига жиддий эътибор қаратилаётгани таъкидланди.

В целях развития туризма
Очередная сессия Международного пресс-клуба была посвящена перспективам развития туризма в Узбекистане, исполнению указов и постановлений Президента страны в этой сфере.
В мероприятии «Добро пожаловать в Узбекистан: туризм – новый бренд страны» приняли участие председатель Государственного комитета по развитию туризма А.Абдухакимов, исполняющий обязанности первого заместителя генерального директора Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” У.Хусанов, ответственные за вопросы туризма министерств и ведомств, хокимиятов Самаркандской, Бухарской и Хорезмской областей, послы Израиля, Японии, Индонезии, Малайзии и Турции в нашей стране, журналисты.
Как отметили специалисты, за прошедший год в нашей стране достигнуты заметные успехи в деле развития туризма. Однако, несмотря на большой потенциал Узбекистана в этой сфере, имеющиеся возможности используются неполностью.
Участники заседания особо остановились на решении имеющихся проблем.
По инициативе главы нашего государства к работе по развитию туризма привлечены и послы зарубежных стран в Узбекистане. Они посещают различные области, знакомятся с нашей прекрасной природой, историческими городами, местами поклонения. В результате у них формируется более полное представление о туристическом потенциале нашей страны.
На мероприятии речь шла о практических мерах, способствующих развитию туризма.
Так, упрощен порядок выдачи визы для приезжающих в нашу страну туристов. С 1 июля этого года будет внедрен порядок предоставления электронных виз. Система регистрации туристов по месту проживания переводится в электронный формат, задачей правоохранительных органов намечено обеспечение безопасности. Эти меры за короткое время дали свои результаты. В 2017 году нашу страну посетило около 2 миллионов 700 тысяч туристов. С внедрением безвизового режима до 30 дней за два дня были раскуплены авиабилеты из Израиля в Узбекистан до июня.
По мнению послов зарубежных стран, принявших участие в мероприятии, упрощенный порядок въезда в Узбекистан является основным фактором развития туризма.