Марғилонда янги кичик саноат зоналари ташкил этилмоқда
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Фарғона вилояти кенгаши томонидан маҳаллий Кенгашлардаги партия депутатлик гуруҳлари иштирокида турли тадбирлар, депутатлик эшитувлари ташкил этилмоқда.
Халқ депутатлари Марғилон шаҳар кенгашидаги партия депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 25 августдаги “Фарғона вилоятида жойлашган ишламай турган ва кам қувватли корхоналар фаолиятини тиклаш, шунингдек, давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси муҳокама этилди.
Бугунги кунда бўш турган ва кам қувватли корхоналар фаолиятини тиклаш, давлат мулки объектларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, улар негизида ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш орқали аҳолини иш билан таъминлаш муҳим масалалардан саналади. Марғилон шаҳрида ҳам мазкур йўналишда аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилган бўлиб, бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. Қарор асосида собиқ “Қишлоқ қурилиш базаси” ва “Улгуржи савдо базаси”да янги кичик саноат зоналари ташкил этиш белгиланган.
Қурилиши тугалланмаган объектлар ва фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонларини хатловдан ўтказиш ҳамда аниқлаш бўйича идоралараро комиссияси томонидан шаҳардаги 400 дан ортиқ объект хатловдан ўтказилди. Шундан 43 объект бўш турган ишлаб чиқариш майдонларига эга эканлиги, 36 объект эса бузилганлиги аниқланди. Бугунги кунда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан тармоқ жадваллари тасдиқланган бўлиб, амалий ишлар олиб борилмоқда. Йиғилишда масъул ташкилот раҳбарларининг бу борада амалга оширилаётган ишларининг ҳисоботи эшитилди. Тадбиркорларнинг лойиҳаларни амалга оширишдаги муаммоларига алоҳида эътибор қаратилди.
Фарғона вилоятида ишламай турган ва кам қувватли корхоналар, бўш турган ва фойдаланилмаётган давлат мулки объектлари ҳамда ер участкаларидан самарали фойдаланиш бўйича чора-тадбирлар дастури ижросини бажаришда шахсий масъулиятни оширишга келишиб олинди.

В Маргилане создаются новые малые промышленные зоны
Ферганским областным советом Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана организуются различные мероприятия, депутатские слушания с участием депутатских групп партии в местных Кенгашах народных депутатов.
На очередном заседании депутатской группы партии в Маргиланском городском Кенгаше народных депутатов обсуждалось исполнение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по восстановлению деятельности бездействующих и маломощных предприятий, а также эффективному использованию объектов государственной собственности, расположенных в Ферганской области” от 25 августа 2017 года.
Сегодня важное значение имеют вопросы восстановления деятельности маломощных предприятий, повышения эффективности использования объектов государственного имущества, обеспечения занятости населения за счет налаживания производства на их базе. В Маргилане также разработаны конкретные меры в этом направлении, осуществляется определенная работа. Согласно постановлению Кабинета Министров намечено создание новых малых промышленных зон на основе бывших баз “Кишлок курилиш базаси” и “Улгуржи савдо базаси”.
Межведомственной комиссией по выявлению и инвентаризации недостроенных объектов и неиспользуемых производственных площадей проведена инвентаризация более 400 объектов в городе. Были выявлены 43 объекта с пустующими производственными площадями, 36 разрушенных объектов. На сегодняшний день утверждены отраслевые графики реализации инвестиционных проектов, ведется практическая работа. На заседании были заслушаны доклады руководителей ответственных организаций о проводимой в этой сфере работе. Особое внимание уделялось проблемам, с которыми сталкиваются инициаторы проектов.
Участники пришли к выводу о необходимости повышения персональной ответственности исполнителей за реализацию Программы мер по эффективному использованию бездействующих и маломощных предприятий, пустующих и неиспользуемых объектов государственного имущества, земельных участков в Ферганской области.