Интернет оммавий ахборот воситалари ривожланмоқда
Тошкентда Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди ҳамда ЮНЕСКОнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ҳамкорлигида "Интернет журналистикасини ривожлантиришнинг долзарб масалалари" мавзусида республика конференцияси ўтказилди.
Тадбирда ахборот соҳасини ислоҳ қилиш юзасидан давлат сиёсатининг устувор йўналишлари, тегишли миллий қонунчиликни такомиллаштириш, онлайн оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш, медиа соҳага ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, интернет ОАВ сегменти учун кадрлар тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, веб-нашрлардаги мақолалар мавзуларини кенгайтириш ва сифатини ошириш, хабарлар тарқатишга ихтисослашган миллий интернет ресурслар ва давлат органлари ахборот хизматлари ўртасидаги мустаҳкам ҳамкорликни ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар ходимлари, медиа соҳа экспертлари, марказий ва ҳудудий босма ҳамда интернет ОАВ журналистлари, шунингдек, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди директори А.Абдуллаев, БМТнинг мамлакатимиздаги доимий координатори С.Приснер ва бошқалар Ўзбекистонда Президент Ислом Каримов томонидан илгари сурилган Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепцияси ижроси доирасида оммавий ахборот воситаларининг роли ва таъсирини кучайтириш, журналистларнинг ижтимоий мақоми ва касб нуфузини ошириш, соҳа ходимларини моддий ва маънавий рағбатлантириш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Ушбу жараён кундалик ҳаётимизга ахборот-коммуникация технологияларининг фаол жорий этилаётгани билан уйғунликда миллий ахборот маконини замонавий ва илғор медиа тармоқлар – рақамли ва мобиль, интернет телевидение, интернет радио ва интернет нашрлар билан бойитишга ёрдам бермоқда. Жумладан, бугун уч юздан ортиқ веб-сайт оммавий ахборот воситаси сифатида рўйхатдан ўтказилган.
Тадбирда мамлакатимизда ахборотни тезкор ва қулай шаклда узатиш воситаси сифатида интернет журналистикасини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани, унинг усулларини ҳар томонлама ва чуқур ўзлаштиришга бўлган интилиш миллий матбуотимиз халқаро медиа маконида муносиб ўрин эгаллашининг муҳим омили бўлиб хизмат қилаётгани таъкидланди.
Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди бу борада ўз ҳиссасини қўшмоқда. Сўнгги йилларда фонд томонидан юқори малакали журналист, таҳлилчи ва шарҳловчилар тайёрлаш, нуфузли халқаро медиа компаниялар, хорижий ҳамкасблар билан самарали ижодий алоқалар ўрнатиш, ёш мутахассислар касб маҳорати ва тажрибасини ошириш борасида изчил ишлар амалга оширилди.
Конференцияда соҳага доир миллий қонунчиликни такомиллаштириш масалалари, сўз ва ахборот эркинлигини таъминлаш борасидаги давлат сиёсатининг устувор йўналишлари муҳокама қилинди. Шунингдек, мамлакатимизда онлайн журналистика, миллий интернет сегментида ижтимоий блоглар ва тармоқларни ривожлантириш масалалари ҳам кун тартибидан ўрин олди.

Усиливается роль интернет-СМИ
Общественный фонд поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана совместно с представительством ЮНЕСКО в Республике Узбекистан провел в Ташкенте республиканскую конференцию «Актуальные вопросы развития интернет-журналистики».
Мероприятие было посвящено обсуждению приоритетных направлений государственной политики в области реформирования информационной сферы, вопросов совершенствования соответствующего национального законодательства, развития онлайн-СМИ, внедрения ИКТ в медиа-сферу, подготовки и переподготовки кадров для сегмента интернет-СМИ, улучшения качества и увеличения разнообразия публикаций в веб-изданиях, организации тесного взаимодействия национальных новостных интернет-ресурсов с информационными службами госорганов.
В конференции приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, работники министерств и ведомств, эксперты медиа-сферы, журналисты центральных и региональных печатных и интернет-СМИ, а также представители дипломатического корпуса, аккредитованного в нашей стране.
Директор Общественного фонда поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана А.Абдуллаев, постоянный координатор ООН в нашей стране С. Приснер и другие отметили, что в Узбекистане в рамках реализации выдвинутой Президентом Исламом Каримовым Концепции дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране принимаются последовательные меры по усилению роли и влияния средств массовой информации, повышению социального статуса журналистов и престижа профессии, материального и морального стимулирования работников сферы.
Этот процесс в сочетании со все более повышающимся уровнем внедрения ИКТ в повседневную жизнь способствует обогащению национального информационного пространства самыми современными и передовыми медиа-сетями – цифровым и мобильным телевидением, а также интернет-телевидением, интернет-радио и интернет-издательствами. Так, в настоящее время в качестве СМИ зарегистрировано свыше 300 веб-сайтов.
На мероприятии подчеркивалось, что усиливающееся в нашей стране внимание к развитию интернет-журналистики как к самой оперативной и удобной форме передачи информации, стремление к всестороннему и глубокому освоению ее методов сегодня служит важным фактором обретения национальной прессой достойного места в международном медиа-пространстве.
Свой вклад в этот процесс вносит и Общественный фонд поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств Узбекистана. За последние годы фондом проделана последовательная работа по подготовке высокопрофессиональных журналистов, аналитиков и обозревателей, установлению плодотворных творческих связей со всемирно известными медиа-компаниями, зарубежными коллегами, повышению опыта и профессионального мастерства молодежи.
На конференции были обсуждены вопросы совершенствования соответствующего национального законодательства, приоритетные направления государственной политики в области обеспечения свободы слова и информации. На повестку дня были также внесены вопросы развития онлайн-журналистики в Узбекистане, развитие социально ответственных блогов и социальных сетей в узбекском сегменте интернета.