Ўзбекистон-Грузия: икки томонлама музокаралар бўлиб ўтди
2018 йил 22-23 февралда Тбилиси шаҳрида «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ ва «Грузия темир йўллари» АЖ вакиллари билан ўзаро ҳамкорлик музокаралари бўлиб ўтди. Музокаралар давомида томонлар янги темир йўлларнинг ривожланиши, модернизациялаштириш, реконструкция, қурилиш ва амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида, шунингдек, юк ташиш ҳажмини ошириш чоралари, юк жўнатувчилар учун қулай шароит яратиш ва поэздларнинг хавфсиз ҳаракатланишини таъминлаш борасида сўз борди.
«Грузия темир йўллари» АЖ директор ўринбосари, Грузия делегацияси раҳбари А.Николаишвили тест шароитида ишлаётган контейнер юк ташувчи янги йўналиш «Баку - Тбилиси - Карс» ҳақида маълумот берди. Ушбу йўналишга тест шароити якунлангандан сўнг юк ташиш оқимини оширадиган чоралар кўрилишини айтиб ўтди.
«Ўзбекистон темир йўллари» АЖ бошқарув раисининг ўринбосари, Ўзбекистон делегация вакили А.С.Камалов янги «Андижон» мултимодал транспорт-логистик маркази, шунингдек, ундан Хитой Халқ Республикасигача ва қайтишда фойдаланиш учун барча зарур шароитлар мавжудлиги ҳақида маълумот берди. Ўз навбатида «Грузия темир йўллари» АЖ раҳбарияти ушбу транспорт логистик марказидан фойдаланишдан манфаатдорлигини билдирди.
Учрашув якунида темир юл транспорти соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш, халқаро транспорт коридоридан самарали фойдаланиш ва транзит юк ташиш ҳажмини ошириш мақсадида Грузия томонидан Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо юк ташиш нархларига 50 фоиз ва қўшимча 10 фоиз чегирма жорий этилганини маълум қилди.

Узбекистан-Грузия: состоялись двухсторонние переговоры
22-23 февраля 2018 года в г. Тбилиси состоялись переговоры между представителями АО "Узбекистон темир йуллари" и АО "Грузинская железная дорога" о взаимном сотрудничестве.
В ходе переговоров стороны информировали о реализуемых проектах, направленных на дальнейшее развитие, модернизацию, реконструкцию и строительство новых участков железных дорог, а также мерах по увеличению объемов перевозок, создании благоприятных условий для грузоотправителей и обеспечению безопасности движения поездов.
Глава делегации Грузии, заместитель директора АО «Грузинская железная дорога» А.Николаишвили проинформировал о новом маршруте «Баку-Тбилиси-Карс», который работает в тестовом режиме для контейнерных перевозок. Стороны отметили, что по завершению тестового режима будут принимать меры по привлечению грузопотоков в данный маршрут.
Глава делегации АО «Узбекистон темир йуллари», заместитель председателя правления А.С.Камалов проинформировал о создании нового мультимодального транспортно-логистического центра «Андижан» и имеющихся всех условий для транспортировки грузов с использованием данного центра до КНР и обратно.
В свою очередь, руководством АО «Грузинская железная дорога» выражена заинтересованность в использовании данного транспортного логистического центра.
По итогам встречи, в целях дальнейшего развития сотрудничества в области железнодорожного транспорта, эффективного использования международных транспортных коридоров и увеличения объема транзитных грузов достигнута договоренность о предоставлении грузинской стороной тарифных преференции в размере 50 процентов к действующим базовым ставкам на 2018 год на все виды перевозок внешнеторговых грузов Республики Узбекистан (экспорт, импорт и транзит) и дополнительно к ним 10 процентную скидку на перевозку сухогрузов.