​Исроил журнали Ўзбекистон бўйлаб саёҳатнинг ўзига хосликлари ҳақида​
Исроилда нашр этиладиган “Саёҳатлар олами” журналининг февраль ойига мўлжалланган сонида “Энди Ўзбекистонга - визасиз сафар” сарлавҳали мақола босилиб чиқди.​
​Маълумки, жорий йил  2018 йилнинг 10 февралидан Ўзбекистонда етти мамлакат, жумладан Исроил фуқаролари учун 30 кун муддатга визасиз келиш тартиби жорий этилди.Республикамизга визасиз кириб келган дастлабки сайёҳларни Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси А. Абдуҳакимов Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортда кутиб олди ва Ўзбекистон бўйлаб мароқли саёҳатни тилаган ҳолда уларга эсдалик совғаларини тақдим этди.
Мақолада қайд этилганидек, Исроилда мамлакатимиздан борган қарийб 100 минг нафар аҳоли истиқомат қилади. Энди улар ҳеч бир монеъликсиз Ўзбекистонга келишлари, ўзларининг ота-боболари яшаб ўтган жойларни зиёрат этишлари, қариндош-яқинлари ва дўстлари билан дийдор кўришишлари мумкин.
Нашр, шунингдек, Ўзбекистон ўзининг бой тарихи ва маданиятини авайлаб асраб келаётган кўҳна мамлакат эканлигини ҳам алоҳида таъкидлаган. “Бу ерда умумжаҳон аҳамиятига молик маданий қадрият ҳисобланадиган 7300 дан зиёд тарихий қадамжолар мавжуд. Самарқанд, Бухоро, Хива, Термиз, Фарғона водийси сингари сайёҳлик марказлари бутун дунёга машҳурдир”.
“Саёҳатлар олами” журнали Ўзбекистон ўзининг ажойиб ва дилтортар табиати билан ҳам машҳурлигини ўқувчиларнинг эътиборига ҳавола қилган. Саёҳатчилар Чимён тоғларида чанғида учишлари, Сурхондарё ва Зоминнинг тоғли ҳудудлари бўйлаб пиёда юришлари, от ва туяларда сайр қилишлари ва, албатта, чинакам ўтовда яшашлари мумкин.
Нашр Ўзбекистонга келган сайёҳнинг меҳмонхона ёки дам олиш масканида, қариндошлари ёки дўстларининг уйида меҳмон сифатида яшаши билан боғлиқ жараёнларда рўйхатдан ўтишнинг соддалаштирилган тартиблари ҳақидаги маълумотларни атрофлича қаламга олган.
Юқоридагилар билан бирга, мақола интиҳосида мамлакатимизда сайёҳлик индустриясини ривожлантириш борасида рўй бераётган диққатга молик ўзгаришлар ҳақидаги маълумотлар ҳам ўз ифодасини топган.

Ожидая гостей из Израиля
В февральском номере израильского журнала «Мир путешествий» опубликована статья под заголовком «В Узбекистан – теперь без визы».
Как известно, с 10 февраля Узбекистан ввел безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан семи государств, включая Израиля. Первых туристов, прилетевших без визы, в Международном аэропорту Ташкента имени Ислама Каримова лично приветствовал председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Азиз Абдухакимов, вручивший гостям памятные подарки.
Как отмечается в статье, в Израиле проживает около 100 тысяч выходцев из нашей страны. Теперь они могут беспрепятственно посещать Узбекистан, побывать в местах проживания предков, навещать родных и близких, друзей.
В заметке также подчеркивается, что Узбекистан – древняя страна, бережно сохраняющая свою богатую историю и культуру. Здесь более 7300 исторических объектов, представляющих культурную ценность всемирного значения. На весь свет известны такие туристические центры, как Самарканд, Бухара, Хива, Термез, Ферганская долина.
Подчеркивается, что Узбекистан славится нетронутой природой. Туристы с интересом и пользой для себя могут покататься на лыжах в Чимганских горах, совершить пешие походы в горные районы Сурхандарьи и Заамина, поездить верхом на верблюдах и, конечно же, пожить в настоящих юртах.
В заключение израильское издание обращает внимание читателей на то, что если турист принял решение остановиться в отеле или курорте, то процедура регистрации осуществляется работниками гостиницы или санатория без участия туриста в процессе. А в случае желания остановиться у родственников или друзей необходимо вместе с владельцем жилья подать документы в местный отдел регистрации и оплатить госпошлину размером в 5 долларов США, что не займет у гостя много времени.
В целом, журнал «Мир путешествий» дает возможность читателю расширить свои познания об Узбекистане и получить достаточно подробную информацию о происходящих в стране переменах в туристической сфере.