Нидерландия бизнеси Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги соҳасига қизиқиш билдирмоқда
30 дан ортиқ Нидерландия компанияларининг 50 га яқин вакиллари «Agro World Uzbekistan 2018» 13 халқаро қишлоқ хўжалиги кўргазмасида иштирок этади. 2018 йил март ойи ўрталарида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган мазкур тадбирда кўпчилик Нидерландия компаниялари ўз стендларини тақдим этишлари кутилмоқда.
Ўзбекистоннинг Белгиядаги элчихонаси ва Нидерландиянинг мамлакатимиздаги элчихонаси маълумотига кўра ушбу компанияларнинг аксарияти мева ва сабзавот секторида, жумладан иссиқхоналар ва картошка етиштириш сегментида фаол иш олиб борса, бошқа бир қисми чорвачилик, хусусан сут маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва паррандачилик билан шуғулланади.
Аграр соҳа Ўзбекистон-Нидерландия ҳамкорлигининг устувор йўналиши ҳисобланади. Қайд этилганидек, Нидерландия Ўзбекистон давлат тузилмалари, тадқиқот институтлари, хусусий сектор билан биргаликда ҳамда халқаро молия институтлари кўмагида мамлакатимизда мева-сабзавот ва чорвачилик соҳаларини яънада ривожланишига катта ҳисса қўшиш салоҳиятига эга.

Бизнес Нидерландов интересуется аграрным сектором Узбекистана
Около 50 представителей более 30 компаний из Нидерландов примут участие в 13-й международной сельскохозяйственной выставке «Agro World Uzbekistan 2018», которая состоится в середине марта 2018 года в г.Ташкенте. Многие из них намерены представить свои стенды.
По информации посольств Узбекистана в Бельгии и Нидерландов в нашей стране, большинство компаний вовлечено в плодоовощную сферу, включая тепличные хозяйства и производство картофеля. Другая часть участвующих компаний занимаются животноводством, в частности производством молочной продукции и птицеводством.
Аграрная сфера является приоритетным направлением узбекско-нидерландского сотрудничества. Как отмечается, Нидерланды совместно с государственными структурами Узбекистана, исследовательскими институтами, частным сектором и при поддержке международных финансовых институтов могут внести весомый вклад в дальнейшее развитие плодоовощного и животноводческого секторов нашей страны.