Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 февраль куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Президент Режеп Таййип Эрдоғанни туғилган куни билан самимий қутлаб, унинг Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги қардошлик ва стратегик шериклик муносабатларини ривожлантириш, ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган катта эътибори ва саъй-ҳаракатларини ҳамда қўшаётган улкан ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Суҳбат чоғида икки давлат раҳбарлари томонидан 2017 йил октябрь ойида Туркия Республикасига амалга оширилган олий даражадаги ташриф доирасидаги самарали учрашув ва музокаралар кўп қиррали ва ўзаро манфаатли икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратгани ҳамда аниқ амалий мазмун бахш этгани чуқур мамнуният билан қайд этилди.
Президент Режеп Таййип Эрдоған Президентимиз Шавкат Мирзиёевга табрик ва эзгу тилаклар учун самимий миннатдорлик билдирди. Ўзбекистон Президенти тимсолида Ўзбекистон – Туркия ҳамкорлигини ҳар томонлама мустаҳкамлаш борасида ҳақиқий биродар ва ҳамфикрга эга бўлганини алоҳида таъкидлади.
Мазкур тарихий ташриф якунлари бўйича эришилган аниқ келишув ва имзоланган битимларнинг бажарилиши, жумладан, савдо, инвестиция, банк-молия, транспорт, туризм
ва бошқа муҳим соҳалардаги йирик қўшма лойиҳаларни ҳаётга тўлиқ татбиқ этиш борасида келишиб олинди.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг Ўзбекистон Республикасига бўлғуси олий даражадаги ташрифига тайёргарлик кўриш ҳамда муқаддам эришилган келишувларни бажарилиши масалалари юзасидан Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ташкиллаштириш муҳимлиги эътироф этилди.
Суҳбат чоғида икки мамлакат раҳбарлари ўзбек-турк ҳамкорлигини янада кенгайтириш истиқболларини атрофлича муҳокама қилди, минтақавий ва халқаро долзарб масалалар бўйича фикр алмашди.
Мулоқот сўнгида давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги азалий дўстлик ва қардошлик алоқалари ҳамда анъанавий яқин ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш ва мустаҳкамлашга тайёр эканларини яна бир бор тасдиқладилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 февраля провел телефонный разговор с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Президент Шавкат Мирзиёев, искренне поздравив Президента Реджепа Тайипа Эрдогана с днем рождения, особо отметил предпринимаемые им усилия и большой вклад в развитие дружественных связей и отношений стратегического партнерства, укрепление взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
В ходе беседы главы двух государств с глубоким удовлетворением отметили, что плодотворные встречи и переговоры в рамках состоявшегося в октябре 2017 года визита на высшем уровне в Турецкую Республику создали прочную основу для дальнейшего развития многопланового и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества и придали ему конкретное практическое содержание.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган выразил Президенту Шавкату Мирзиёеву искреннюю признательность за поздравление и добрые пожелания. Он подчеркнул, что в лице Президента Узбекистана обрел настоящего друга и единомышленника в деле всестороннего укрепления узбекско-турецкого сотрудничества.
Стороны договорились в полной мере реализовать достигнутые конкретные договоренности и подписанные соглашения по итогам упомянутого исторического визита, в том числе крупные совместные проекты в торговой, инвестиционной, банковско-финансовой, транспортной, туристической и других важных сферах.
Отмечена важность организации очередного заседания Межправительственной совместной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству с целью обсудить вопросы подготовки к предстоящему визиту Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в Республику Узбекистан и реализации достигнутых ранее договоренностей.
В ходе беседы главы государств подробно рассмотрели перспективы дальнейшего расширения узбекско-турецкого сотрудничества и обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
В завершение разговора главы государств еще раз подтвердили готовность всесторонне развивать и укреплять традиционно дружественные связи и тесное сотрудничество между Узбекистаном и Турцией.