Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 февраль куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Президент Режеп Таййип Эрдоғанни туғилган куни билан самимий қутлаб, унинг Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги қардошлик ва стратегик шериклик муносабатларини ривожлантириш, ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган катта эътибори ва саъй-ҳаракатларини ҳамда қўшаётган улкан ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Суҳбат чоғида икки давлат раҳбарлари томонидан 2017 йил октябрь ойида Туркия Республикасига амалга оширилган олий даражадаги ташриф доирасидаги самарали учрашув ва музокаралар кўп қиррали ва ўзаро манфаатли икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратгани ҳамда аниқ амалий мазмун бахш этгани чуқур мамнуният билан қайд этилди.
Президент Режеп Таййип Эрдоған Президентимиз Шавкат Мирзиёевга табрик ва эзгу тилаклар учун самимий миннатдорлик билдирди. Ўзбекистон Президенти тимсолида Ўзбекистон – Туркия ҳамкорлигини ҳар томонлама мустаҳкамлаш борасида ҳақиқий биродар ва ҳамфикрга эга бўлганини алоҳида таъкидлади.
Мазкур тарихий ташриф якунлари бўйича эришилган аниқ келишув ва имзоланган битимларнинг бажарилиши, жумладан, савдо, инвестиция, банк-молия, транспорт, туризм
ва бошқа муҳим соҳалардаги йирик қўшма лойиҳаларни ҳаётга тўлиқ татбиқ этиш борасида келишиб олинди.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг Ўзбекистон Республикасига бўлғуси олий даражадаги ташрифига тайёргарлик кўриш ҳамда муқаддам эришилган келишувларни бажарилиши масалалари юзасидан Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ташкиллаштириш муҳимлиги эътироф этилди.
Суҳбат чоғида икки мамлакат раҳбарлари ўзбек-турк ҳамкорлигини янада кенгайтириш истиқболларини атрофлича муҳокама қилди, минтақавий ва халқаро долзарб масалалар бўйича фикр алмашди.
Мулоқот сўнгида давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги азалий дўстлик ва қардошлик алоқалари ҳамда анъанавий яқин ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш ва мустаҳкамлашга тайёр эканларини яна бир бор тасдиқладилар.

On telephone conversation of Presidents of Uzbekistan and Turkey
On February 26, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
President Shavkat Mirziyoyev, sincerely congratulating President Recep Tayyip Erdogan on his birthday, emphasized his efforts and great contribution to the development of friendly relations and strategic partnership, strengthening of mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Turkey.
During the conversation, the heads of the two states noted with deep satisfaction that fruitful meetings and negotiations within the framework of the high-level visit to the Republic of Turkey in October 2017 created a solid basis for further development of multifaceted and mutually beneficial bilateral cooperation and gave it concrete practical content.
President Recep Tayyip Erdogan expressed his sincere gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for his congratulations and good wishes. He emphasized that in the person of the President of Uzbekistan he had found a true friend and like-minded person in comprehensive strengthening of Uzbek-Turkish cooperation.
The sides agreed to fully implement concrete arrangements reached and agreements signed following the historic visit, including major joint projects in trade, investment, banking, finance, transport, tourism and other important spheres.
It was noted that it is important to organize a regular meeting of the Intergovernmental Joint Commission on trade and economic cooperation in order to discuss issues of preparation for the upcoming visit of President Recep Tayyip Erdogan to the Republic of Uzbekistan and implementation of previous agreements.
During the conversation, the heads of the states considered in detail the prospects for further expansion of Uzbek-Turkish cooperation and exchanged views on current issues of the regional and international agenda.
At the end of the conversation, the heads of the states confirmed their readiness to comprehensively develop and strengthen the traditionally friendly ties and close cooperation between Uzbekistan and Turkey.