​"JIJI Press" Япония фуқаролари учун визасиз тартиб ҳақида​
Япониянинг "JIJI Press" ахборот агентлиги нашрларида 22 февраль куни журналист Кеисукэ Мацуо қаламига мансуб «Ўзбекистоннинг Япониядаги элчихонасида брифинг: Япония фуқаролари учун 30 кун муддатга визасиз тартиб жорий қилинди» сарлавҳали мақоласи эълон қилинди.
«JIJI Press» ахборот агентлиги мустақил ахборот агентлик сифатида 1945 йилда ташкил этилган, фаолиятининг асосий йўналишлари Япония ва дунёда рўй бераётган воқеаларни ёритиш, мамлакатнинг етакчи марказий ва ҳудудий газеталари, телекомпаниялари, шунингдек, Reuters, Associated Press ва бошқа хорижий оммавий ахборот воситалари учун материаллар тўплаш, тайёрлаш ва тарқатишдан иборат.
Мақола аввалида 22 февраль куни Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги элчихонасида брифинг ўтказилгани хабар қилинган. Тадбир Ўзбекистонда Япония фуқаролари учун визасиз тартиб жорий қилинганига бағишланган. Унда Япония ижтимоий-сиёсий ва ишбилармон доиралари, етакчи оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган.
Агентлик Ўзбекистоннинг Япониядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ғайрат Фозиловнинг Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистоннинг туризм соҳасидаги салоҳиятини комплекс тарзда ривожлантиришга қаратилган кенг миқёсли чора-тадбирлар кўрилаётгани ҳақидаги сўзларини келтирган. Жумладан, давлатимиз раҳбарининг "Ўзбекистон Республикаси туризм салоҳиятини ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида"ги фармонига мувофиқ 10 февралдан Япония фуқаролари учун 30 кун муддатга визасиз тартиб жорий қилингани Ўзбекистонга келувчи япониялик сайёҳлар оқимини янада оширишга хизмат қилади.
Мақолада таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг буддизм даврига доир қадим шаҳарлари қолдиқларида ўтказилган археологик қазишмалар давомида топилган осори-атиқалар ҳамда Япониядаги "Сёсоин" музейида сақланаётган буюмларнинг ўхшашлиги Самарқанд ва Нара шаҳарлари ўртасида азал-азалдан яқин алоқалар мавжуд бўлганидан далолат беради. Шу маънода, Японияда фаолият юритаётган сайёҳлик компанияларига Ўзбекистонга саёҳатни буддизм бўйича саёҳатнинг янги йўналиши сифатида қараш таклиф этилди.
Брифинг иштирокчилари, деб давом этади муаллиф, Ўзбекистон Президентининг "Кириш туризмини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорига мувофиқ, сайёҳлар жамоат жойлари, бино ва иншоотларни эркин фото ва видеосуратга олиши мумкинлиги, бундан ташқари, 2018 йилдан барча сайёҳларнинг эътиборини тортаётган Тошкент метроси бекатларида суратга туширишга доир тақиқ бекор қилиниши тўғрисида хабардор этилди.​

"JIJI Press" о безвизовом режиме для японцев
22 февраля в изданиях информационного агентства "JIJI Press" была опубликована статья журналиста Кеисукэ Мацуо «Брифинг в посольстве Узбекистана в Японии: введен безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан Японии».
ИА «JIJI Press» создано в 1945 году в качестве независимого информационного агентства. Основной вид деятельности – освещение событий в Японии и мире, а также сбор, подготовка, снабжение информационными материалами ведущих центральных и региональных газет и телекомпаний Японии, а также зарубежных СМИ, таких, как Reuters, Associated Press и другие.
Статья начинается с сообщения о том, что 22 февраля в посольстве Республики Узбекистан в Японии состоялся брифинг о введении безвизового режима в Узбекистан для граждан Японии. В нем приняли участие представители общественно-политических и деловых кругов, ведущих СМИ Японии.
Агентство приводит слова Чрезвычайного и Полномочного Посла Узбекистана в Японии Гайрата Фазилова о том, что в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева предпринимаются масштабные меры, направленные на комплексное развитие туристического потенциала Узбекистана. В частности, на основе Указа Президента страны «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан» с 10 февраля введен безвизовый режим для японских граждан сроком на 30 дней, что наверняка будет способствовать увеличению потока японских туристов в Узбекистан.
Как говорится в статье, схожесть найденных в ходе археологических раскопок на буддийских городищах Узбекистана предметов и экспонатов музея «Сёсоин» в Японии свидетельствуют о существовавших в глубокой древности исторических связях Самарканда и Нары. В этом контексте узбекской стороной японским туркомпаниям было предложено рассматривать Узбекистан как новое направление в сфере буддистского туризма японцев.
Участники брифинга, продолжает автор, также были проинформированы, что в соответствии с Постановлением Президента Узбекистана «О мерах по развитию въездного туризма» туристы смогут свободно фотографировать и снимать на видео общественные места, здания и сооружения, кроме того, с 2018 года отменен запрет на фотосъемки на станциях метро Ташкента, красотой которых неизменно восхищаются все туристы.