«Олтин қалам» ХIII миллий мукофоти танловида «Чет эллик журналистнинг Ўзбекистон ҳақидаги энг яхши материали учун» номинацияси эълон қилинди
Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси ва Журналистларни қайта тайёрлаш маркази билан ҳамкорликда Журналистика соҳасида «Олтин қалам» ХIII миллий мукофоти учун танлов эълон қилинди. Унинг натижалари анъанага кўра 3 май Жаҳон матбуоти эркинлиги кунида эълон қилинади.
2018 йилда «Чет эллик журналистнинг Ўзбекистон ҳақидаги энг яхши материали учун» рағбатлантирувчи мукофоти иккинчи маротаба номинациялар рўйхатига киритилди.
Ўтган йили «Чет эллик журналистнинг Ўзбекистон ҳақидаги энг яхши материали учун» номинациясида «Euronews» канали «Postcards» кўрсатуви муаллифи ва бошловчиси Seamus Kearney ғолиб деб топилган эди, шунингдек, Буюк Британиянинг мустақил журналисти Каролина Шарлотта Пинк, Корея Республикасининг «The Korea Post» журналининг бош муҳаррири Ли Кюнг-сек ҳамда Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган Хитойнинг «Sinxua» ахборот агентлиги мухбири Ша Датининг самарали ишлари юқори баҳоланган.

В конкурсе на XIII Национальную премию «Олтин калам» объявлена номинация «За лучший материал иностранных журналистов об Узбекистане»
Творческий союз журналистов совместно с Центром переподготовки журналистов Узбекистана объявил конкурс на XIII Национальную премию в области журналистики «Олтин калам» («Золотое перо»), итоги которого будут по традиции подведены 3 мая –Всемирный день свободы прессы.
В 2018 году во второй раз в список номинаций включена поощрительная премия «За лучший материал иностранных журналистов об Узбекистане».
В прошлом году в номинации «За лучший материал зарубежных журналистов об Узбекистане» победителем признан Симус Кирни (Seamus Kearney) – автор и ведущий передачи «Postcards» телеканала «Euronews», а также отмечена плодотворная работа Каролины Шарлоты Пинк (Caroline Charlotte Pink) – независимой журналистки (Великобритания); Ли Кёнг-сeка (Lee Kyung-sek) – главного редактора журнала «The Korea Post» (Республика Корея); Ша Дати (Sha Dati) – аккредитованного в Узбекистане корреспондента информационного агентства «Синьхуа» (КНР).