Йигитлар хизматдан қайтди
Тошкент темир йўл вокзалида Қуролли Кучлар резервига бўшатилган аскарларни тантанали кутиб олиш маросими бўлиб ўтди. Унда жамоатчилик вакиллари, аскарларнинг ота-оналари, ёшлар иштирок этди.
Тошкент ҳарбий округи қўшинлари қўмондони ўринбосари полковник Бахтиёр Ўролбоев, Мудофаа вазирлиги Жамоатчилик кенгаши аъзоси, Халқаро Амир Темур жамғармаси раиси Нозим Ҳабибуллаев ва бошқалар бугунги Ватан ҳимоячилари нафақат йирик империя асосчиси, балки буюк саркарда бўлган Соҳибқироннинг муносиб авлодлари эканини таъкидлади.
– Мен артиллерияда хизмат қилдим, – дея таассуротлари билан ўртоқлашади Термиздан қайтган оддий аскар Абдулазиз Абдуманнонов. – Мамлакатимиз олий ўқув юртларига имтиёзли равишда ўқишга кириш учун қўмондонлик томонидан бериладиган тавсияномани қўлга киритдим. Армиядаги хизмат ҳаётий тажрибамни бойитди, дўстлик ва йигитлик лафзига содиқ қолишни, умрнинг ҳар лаҳзасини қадрлашни ўргатди.
Аскарларни ота-оналари бағрига қайтариш мақсадида сержант Умурзоқ Худоёров ҳарбий қисмдан уларга ҳамроҳлик қилди.
– Жанговар тайёргарликда улкан муваффақиятларга эришган оддий аскарлар Нодиржон Раҳмонов, Акмалжон Толиповларни алоҳида тилга олмоқчиман, – деди у. – Шубҳасиз, бу йигитлар буюк Амир Темурнинг шонли ишларини муносиб давом эттиради.
Йигитлар ҳарбий оркестр садолари остида вокзал перрони бўйлаб ота-оналар ва меҳмонлар олқишлари остида сафда тантанали қадам ташлади. Улғайган, руҳан етук ўғлонлар мустақил Ўзбекистон келажагини қуради.

На железнодорожном вокзале Ташкента состоялась торжественная встреча солдат срочной службы, уволенных в резерв из Вооруженных Сил. Их встречали представители общественности и родители.
Заместитель командующего войсками Ташкентского военного округа полковник Бахтиёр Уралбаев, член Общественного совета при Министерстве обороны, председатель Международного фонда Амира Темура Нозим Хабибуллаев и другие отметили, что нынешние защитники Родины являются достойными потомками Сахибкирана, который был не только основателем самой могущественной империи, но и великим полководцем.
– Я служил в артиллерии, – делится впечатлениями рядовой Абдулазиз Абдуманнонов, вернувшийся из Термеза. – Удостоился рекомендации командования воинской части на право льготного поступления в вузы страны. Срочная служба в армии обогатила меня ценным жизненный опытом, научила больше ценить мужскую дружбу и верность слову.
Сержант Умурзак Худояров привез из воинской части сослуживцев, чтобы благополучно доставить их к родителям.
– Особо хочу отметить рядовых Нодиржона Рахмонова, Акмалжона Толипова, добившихся больших успехов в боевой подготовке, – говорит он. – Вне всякого сомнения, парни станут достойными продолжателями славных дел великого Амира Темура.
Под звуки военного оркестра ребята прошли торжественным маршем по перрону вокзала, под аплодисменты родителей и гостей. Возмужавшие и окрепшие духовно, они будут строить будущее независимого Узбекистана.