2018 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида
Она табиатни севиш ва ардоқлаш, ҳаёт гултожи бўлмиш инсонни қадрлаш, Ватанга муҳаббат ва садоқат каби эзгу ғояларни ўзида мужассам этган Наврўз халқимизнинг энг қадимий, асл миллий байрамидир. Асрлар давомида эл-юртимизнинг олижаноб орзу-интилишларини ифода этиб келаётган Наврўз мустақиллик йилларида янгича маъно-мазмунга эга бўлиб, том маънода умумхалқ байрамига айланди.
Наврўз байрамининг беқиёс ижтимоий-маънавий аҳамиятини ҳисобга олиб ҳамда ушбу қутлуғ айёмни юксак савияда нишонлаш мақсадида:
1. 2018 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ташкилий қўмита Наврўз байрамини пойтахтимиз Тошкент шаҳрида, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида, барча шаҳар, туман, қишлоқ ва овулларда умумхалқ сайиллари шаклида юқори даражада ўтказишга қаратилган, “Азиз ватандошлар, ҳар кунингиз Наврўз бўлсин!” деган ғояни ўзида мужассам этган ташкилий-амалий, маданий-маънавий ҳамда тарғибот-ташвиқот ишлари дастурини ўн кун муддатда ишлаб чиқсин ва амалга оширсин.
2. Мазкур дастурни тайёрлашда қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
Наврўз муносабати билан инсон ўзини табиат фарзанди, унинг ажралмас бир қисми деб ҳис этишини ифода этадиган, атроф-муҳитни, она заминни асраб-авайлашга, бугунги тинч, эркин ва фаровон ҳаётни қадрлаб, уни ҳимоя қилиб яшашга чорлайдиган маънавий-маърифий тадбирларни ташкил қилиш;
барча шаҳар ва қишлоқларда Наврўзнинг тарихи, мазмуни ва фалсафасини, ушбу байрамни ўтказиш билан боғлиқ урф-одатлар, қадрият ва анъаналарнинг моҳияти ва аҳамиятини ўзида мужассам этган оммавий сайиллар ўтказиш;
Наврўз кунларида ёрдамга муҳтож инсонлар, кексалар, ногиронлар ва кам таъминланган оилалар ҳолидан хабар олиш, уларга беғараз кўмак бериш, жамиятда ўзаро ҳурмат, дўстлик ва ҳамжиҳатликни кучайтиришга қаратилган савоб ишлар, хайрия тадбирлари ва оммавий ҳашарларни амалга ошириш;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган сайилларга фольклор-этнографик гуруҳлари ва ансамблларни, таниқли санъаткорлар, ҳаваскор хонанда ва созандалар, бахшилар, аскиячи ва қизиқчилар, дорбозларни, ёш ижрочиларни кенг жалб этиш;
халқ сайиллари дастурларини тайёрлашда халқона ўйинлар, фольклор санъатининг энг яхши намуналарига кенг ўрин бериш, ҳунармандлик кўргазмаларини ташкил этиш, ибратли оила, ибратли маҳалла, ибратли мактаб, моҳир бахши, моҳир лапарчи йўналишлари бўйича кўрик-танловлар ўтказиш, адабий-бадиий учрашувлар, китоб байрамларини ташкил этиш.
3. Ташкилий қўмита томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида Наврўз байрамига бағишлаб аҳолининг кенг қатламлари ўртасида маърифий учрашувлар, очиқ мулоқот ва суҳбатлар, ижодий кечалар ўтказиш мақсадида таниқли олимлар, ижодкор зиёлилар ва санъаткорлардан иборат маънавий-маърифий тарғибот гуруҳлари ташкил этилсин ҳамда уларнинг аниқ режа асосида фаолият олиб бориши таъминлансин.
4. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ўтказиладиган байрам дастурларини тайёрлашга оммавий томошалар бўйича юксак маҳорат ва тажрибага эга бўлган сценарист ва режиссёрлар, ёзувчи ва шоирлар, композитор ва бастакорлар, балетмейстерлар, саҳна рассомлари, истеъдодли ёш ижрочилар, фольклор санъати вакилларидан иборат ижодий гуруҳлар кенг жалб этилсин.
5. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларига:
Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ҳокимлар раҳбарлигида ҳудудий комиссиялар тузиш;
байрам сайилларини барча шаҳар, туман, қишлоқ ва овулларда босқичма-босқич равишда юқори савияда, об-ҳаво шароитини ҳисобга олган ҳолда ташкил этиш юзасидан тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва амалга оширишни таъминлаш;
март-апрель ойларида ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ойлигини ташкил этиш ҳамда бу борадаги ишлар энг яхши йўлга қўйилган туман, қишлоқ ва маҳаллалар тажрибасини оммалаштириш;
Меҳрибонлик, Саховат, Мурувват уйлари, кам таъминланган оилалар ва ногирон шахсларга моддий ёрдам кўрсатиш ишларини ташкил этиш вазифалари юклансин.
6. Белгилаб қўйилсинки, ўтказиладиган байрам тадбирлари:
Қорақалпоғистон Республикаси бюджети ва вилоятларда маҳаллий бюджетлар ҳамда жойлардаги ҳомийлик хайриялари ҳисобидан;
Тошкент шаҳрида республика бюджети ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджети маблағлари ҳисобидан тенг улушларда қопланади.
7. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, “Жаҳон” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини таъминлаш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов зиммасига юклансин.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2018 году
Праздник Навруз, воплощающий в себе благородные идеи единения человека и природы, бережного к ней отношения, великодушия и гуманизма, любви и преданности Родине, является самым древним, поистине национальным праздником нашего народа. Это торжество, испокон веков отражающее благородные ценности нашего народа, его добрые помыслы и устремления, в годы независимости обогатилось новым содержанием и стало настоящим всенародным праздником.
Учитывая огромное социально-духовное значение праздника Навруз, в целях его проведения на высоком уровне:
1. Утвердить состав организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2018 году согласно приложению.
Организационному комитету в десятидневный срок разработать программу организационно-практических, культурно-просветительских и разъяснительных мероприятий, направленных на проведение праздника Навруз в нашей столице – городе Ташкенте, в Республике Каракалпакстан и областных центрах, во всех городах, районах и селах как всенародного сайиля, воплощающего в себе идею “Дорогие соотечественники, пусть каждый ваш день будет как Навруз!”.
2. При подготовке программы мероприятий обратить особое внимание на:
организацию духовно-просветительских мероприятий, способствующих глубокому осознанию того, что в дни Навруза человек еще полнее ощущает свою неразрывную связь с природой, родной землей, еще больше ценит ее щедрые дары и проникается чувством благодарности за нынешние мирные дни;
проведение во всех городах и селах массовых мероприятий, отражающих историю и философию праздника Навруз, суть и значение связанных с ним ценностей, обычаев и традиций;
организацию в дни Навруза благотворительных мероприятий и массовых хашаров, направленных на проявление всестороннего внимания и заботы о нуждающихся в поддержке людях, представителях старшего поколения, инвалидах и малообеспеченных семьях, усиление в обществе атмосферы взаимоуважения, дружбы и сплоченности;
широкое привлечение к подготовке праздничных программ в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте фольклорно-этнографических групп и ансамблей, известных артистов, самодеятельных музыкантов и певцов, народных сказителей – бахши, мастеров - аскиячи и юмористов, канатоходцев, молодых исполнителей;
включение в программы сайилей народных игр, лучших образцов фольклорного искусства, проведение ремесленнических выставок, конкурсов среди образцовых семей, образцовых школ, талантливых бахши, талантливых исполнителей лапаров, литературно-художественных встреч, праздников книги.
3. Организационному комитету образовать в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте духовно-просветительские группы в составе известных ученых, представителей творческой интеллигенции и артистов для проведения среди широких слоев населения просветительских встреч, открытых диалогов и бесед, творческих вечеров, посвященных празднику Навруз, и обеспечить их работу согласно конкретному графику.
4. Обеспечить широкое привлечение к подготовке праздничных программ в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте творческих групп в составе высокопрофессиональных сценаристов и режиссеров, писателей и поэтов, композиторов и бастакоров, балетмейстеров, художников-декораторов, талантливых молодых исполнителей, представителей фольклорного искусства.
5. Возложить на хокимияты Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента:
образование территориальных комиссий по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз под председательством хокимов;
разработку и осуществление плана мероприятий по поэтапному проведению во всех городах, районах, селах и аулах праздничных сайилей на высоком организационном уровне, с учетом погодных условий;
организацию месячника благоустройства и озеленения в марте-апреле и популяризацию опыта районов, сел и махаллей, наладивших образцовую работу в этом направлении;
организацию работы по оказанию материальной помощи воспитанникам и подопечным домов "Мехрибонлик", "Саховат", "Мурувват", детям из малообеспеченных семей и лицам с инвалидностью.
6. Установить, что проведение праздничных мероприятий финансируется:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств местных бюджетов, а также спонсорских средств;
в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Ташкента в равных долях.
7. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству “Жахон” и другим средствам массовой информации рекомендовать широко освещать ход подготовки и проведения всенародного праздника Навруз.