Ўзбекистон – Туркманистон: яхши қўшнилик алоқалари янги мазмун билан бойимоқда
Туркманистон элчихонасида 2017 йилда ушбу мамлакат ташқи сиёсий фаолияти ҳамда жорий йилда ўтказадиган халқаро тадбирларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тадбирда Туркманистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Шири Шириев 2017 йил Туркманистон билан Ўзбекистон ўртасидаги анъанавий дўстлик ва яхши қўшнилик муносабатларини мустаҳкамлаш ва ривожлантиришда тарихий давр бўлганини таъкидлади.
Олий даражадаги доимий мулоқотлар Ўзбекистон – Туркманистон ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарди ва амалий мазмун билан бойитди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев илк хорижий ташрифини 2017 йил 6-7 март кунлари Туркманистондан бошлади. Олий даражадаги учрашувлар ўзаро ҳамкорлик ривожига кучли туртки берди ва барча соҳаларда узоқ муддатли стратегик истиқбол учун янги конструктив асослар яратди.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов таъкидлаганидек, дўстлик, яхши қўшнилик, мустаҳкам савдо-иқтисодий ва гуманитар ҳамкорлик, ташқи сиёсатда ўзаро англашув нафақат мамлакатларимиз манфаатларига хизмат қилади, балки Марказий Осиё ва унинг атрофида барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашда муҳим омил бўлади.
Минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш Ўзбекистон – Туркманистон ҳамкорлигида алоҳида аҳамият касб этади. Бу масалада мамлакатларимизнинг қарашлари ўзгармас ва изчилдир. Ўзбекистон ва Туркманистон зиддиятли вазиятларни бартараф этиш, яхши қўшниликни мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатларни эътиборга олган ҳолда, Марказий Осиёда тинчлик ва барқарор ривожланишнинг шаффоф ва самарали механизмларини яратиш тарафдоридир. Бу борада қўшни Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилади. Уни барқарорлаштиришнинг бирдан-бир йўли тинч, сиёсий воситалар асосида умуммиллий мулоқот ўтказишдан иборат. Шу билан бирга, халқаро ҳамжамият, биринчи навбатда, БМТ Афғонистонда тинчлик қарор топиши учун ўз имкониятларини ишга солиши керак.
Тинчлик ва хавфсизлик масалаларидан ташқари, мамлакатларимиз муҳим глобал масалалар – барқарор тараққиёт, энергетика хавфсизлиги, халқаро транспорт-транзит алоқалари, экология ва атроф-муҳит муҳофазасига биргаликда эътибор қаратмоқда.
Транспорт соҳаси ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан ҳисобланади. Ўзбекистон ва Туркманистоннинг ўзаро интеграциялашган автомобиль ва темир йўллари учинчи давлатлар учун ҳам транзит вазифасини ўтамоқда.
Мамлакатларимиз минтақадаги кенг қамровли энергетик лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда. Бу лойиҳалар тўғрисида гап кетганда, йилига 25 миллиард куб метр газ ўтказадиган Туркманистон – Ўзбекистон – Қозоғистон – Хитой қувурини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ўзбекистон ва Туркманистон халқаро майдонда бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда. Жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида изчил ҳамкорлик қилинмоқда.
Халқларимиз азалдан ёнма-ён, аҳил-иноқ яшаб келган, бир дарёдан сув ичган, савдо-сотиқ қилган, бир-бирининг маданиятини бойитган. Бу яқинлик мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик ривожига асос бўлмоқда.
Халқларимизнинг тарихан шаклланган яқин дўстлик ришталари ва муштарак маданий илдизлари Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги ўзаро англашув мустаҳкамланиши ҳамда сермаҳсул ҳамкорлик ривожланишига хизмат қилмоқда.

Uzbekistan – Turkmenistan: good-neighborly relations are filled with new content
A press conference dedicated to Turkmenistan’s foreign policy activities in 2017 and international events planned for the current year was held at the Embassy of this country in Uzbekistan.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to Uzbekistan Shiri Shiriyev noted that 2017 has become a historic period in strengthening and development of traditionally friendly and good-neighborly relations between Turkmenistan and Uzbekistan.
Permanent contacts at the highest level brought the Uzbek-Turkmen cooperation to a qualitatively new level and enriched it with practical content.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid his first foreign visit, on 6-7 March, 2017, to Turkmenistan. The summit gave a powerful impetus to development of bilateral cooperation and created new constructive foundations for long-term strategic cooperation in all spheres.
As President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov noted, friendship, good neighborliness, strong trade, economic and humanitarian cooperation, mutual understanding in foreign policy do not only meet the interests of the two countries, but also act as an important factor in ensuring stability and security in Central Asia and around it.
Strengthening regional security has an important place in Uzbek-Turkmen cooperation. On this issue, views of the two countries are unchanged and consistent. Uzbekistan and Turkmenistan are supporting the elimination of conflict situations, good neighborliness, creation of transparent and effective mechanisms for strengthening peace and sustainable development in Central Asia on the basis of mutual consideration of interests. In this process, special attention will be paid to the situation in neighboring Afghanistan, the only stabilizing way of which is the national dialogue through peaceful, political means. At the same time, international community, first of all, the UN, should use every opportunity for establishing peace in Afghanistan.
The two countries are focusing on such important global issues, as sustainable development, energy security, international transport and transit links, ecology and environmental protection along with peace and security.
The transport sector is one of the priorities of the cooperation. Mutually integrated roads and railways of Uzbekistan and Turkmenistan are also performing a transit function for the third countries.
Our countries are actively involved in large-scale energy projects in the region. It should be noted that Turkmenistan – Uzbekistan – Kazakhstan – China gas pipeline has a capacity of 25 billion cubic meters of gas per year.
Uzbekistan and Turkmenistan are supporting each other in the international arena. In particular, they are closely cooperating within the framework of the United Nations, Organization of Islamic Cooperation, International Fund for Saving the Aral Sea and other international structures.
Uzbek and Turkmen people have common history and culture, similar traditions and customs. This closeness serves as solid foundation for development of cooperation.
The historical ties of friendship and common cultural roots of our nations serve to strengthen mutual understanding and develop fruitful cooperation between Uzbekistan and Turkmenistan.