Ўзбекистон – Туркманистон: яхши қўшнилик алоқалари янги мазмун билан бойимоқда
Туркманистон элчихонасида 2017 йилда ушбу мамлакат ташқи сиёсий фаолияти ҳамда жорий йилда ўтказадиган халқаро тадбирларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тадбирда Туркманистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Шири Шириев 2017 йил Туркманистон билан Ўзбекистон ўртасидаги анъанавий дўстлик ва яхши қўшнилик муносабатларини мустаҳкамлаш ва ривожлантиришда тарихий давр бўлганини таъкидлади.
Олий даражадаги доимий мулоқотлар Ўзбекистон – Туркманистон ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарди ва амалий мазмун билан бойитди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев илк хорижий ташрифини 2017 йил 6-7 март кунлари Туркманистондан бошлади. Олий даражадаги учрашувлар ўзаро ҳамкорлик ривожига кучли туртки берди ва барча соҳаларда узоқ муддатли стратегик истиқбол учун янги конструктив асослар яратди.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов таъкидлаганидек, дўстлик, яхши қўшнилик, мустаҳкам савдо-иқтисодий ва гуманитар ҳамкорлик, ташқи сиёсатда ўзаро англашув нафақат мамлакатларимиз манфаатларига хизмат қилади, балки Марказий Осиё ва унинг атрофида барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашда муҳим омил бўлади.
Минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш Ўзбекистон – Туркманистон ҳамкорлигида алоҳида аҳамият касб этади. Бу масалада мамлакатларимизнинг қарашлари ўзгармас ва изчилдир. Ўзбекистон ва Туркманистон зиддиятли вазиятларни бартараф этиш, яхши қўшниликни мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатларни эътиборга олган ҳолда, Марказий Осиёда тинчлик ва барқарор ривожланишнинг шаффоф ва самарали механизмларини яратиш тарафдоридир. Бу борада қўшни Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилади. Уни барқарорлаштиришнинг бирдан-бир йўли тинч, сиёсий воситалар асосида умуммиллий мулоқот ўтказишдан иборат. Шу билан бирга, халқаро ҳамжамият, биринчи навбатда, БМТ Афғонистонда тинчлик қарор топиши учун ўз имкониятларини ишга солиши керак.
Тинчлик ва хавфсизлик масалаларидан ташқари, мамлакатларимиз муҳим глобал масалалар – барқарор тараққиёт, энергетика хавфсизлиги, халқаро транспорт-транзит алоқалари, экология ва атроф-муҳит муҳофазасига биргаликда эътибор қаратмоқда.
Транспорт соҳаси ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан ҳисобланади. Ўзбекистон ва Туркманистоннинг ўзаро интеграциялашган автомобиль ва темир йўллари учинчи давлатлар учун ҳам транзит вазифасини ўтамоқда.
Мамлакатларимиз минтақадаги кенг қамровли энергетик лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда. Бу лойиҳалар тўғрисида гап кетганда, йилига 25 миллиард куб метр газ ўтказадиган Туркманистон – Ўзбекистон – Қозоғистон – Хитой қувурини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ўзбекистон ва Туркманистон халқаро майдонда бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда. Жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида изчил ҳамкорлик қилинмоқда.
Халқларимиз азалдан ёнма-ён, аҳил-иноқ яшаб келган, бир дарёдан сув ичган, савдо-сотиқ қилган, бир-бирининг маданиятини бойитган. Бу яқинлик мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик ривожига асос бўлмоқда.
Халқларимизнинг тарихан шаклланган яқин дўстлик ришталари ва муштарак маданий илдизлари Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги ўзаро англашув мустаҳкамланиши ҳамда сермаҳсул ҳамкорлик ривожланишига хизмат қилмоқда.

Узбекистан – Туркменистан: добрососедские отношения наполняются новым содержанием
В посольстве Туркменистана в Узбекистане прошла пресс-конференция, посвященная внешнеполитической деятельности этой страны в 2017 году и запланированным на текущий год международным мероприятиям.
Чрезвычайный и Полномочный посол Туркменистана в нашей стране Шири Шириев отметил, что 2017 год стал историческим периодом в укреплении и развитии традиционно дружеских и добрососедских отношений между Туркменистаном и Узбекистаном.
Постоянные контакты на высшем уровне вывели узбекско-туркменское сотрудничество на качественно новый уровень и обогатили его практическим содержанием.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев свой первый зарубежный визит, состоявшийся 6-7 марта 2017 года, совершил в Туркменистан. Встречи на высшем уровне придали мощный импульс развитию двустороннего сотрудничества и создали новые конструктивные основы для долгосрочного стратегического взаимодействия во всех сферах.
Как отметил Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, дружба, добрососедство, прочное торгово-экономическое и гуманитарное сотрудничество, взаимопонимание во внешней политике не только отвечают интересам наших стран, но и выступают важным фактором обеспечения стабильности и безопасности в Центральной Азии и вокруг нее.
Укрепление региональной безопасности занимает важное место в узбекско-туркменском сотрудничестве. В этом вопросе взгляды двух стран неизменны и последовательны. Узбекистан и Туркменистан выступают за устранение конфликтных ситуаций, добрососедство, создание прозрачных и эффективных механизмов укрепления мира и устойчивого развития в Центральной Азии на основе взаимного учета интересов. В этом процессе особое внимание будет уделяться ситуации в соседнем Афганистане, единственным путем стабилизации которой является общенациональный диалог мирными, политическими средствами. Вместе с тем международное сообщество, в первую очередь ООН, должны задействовать все возможности для установления мира в Афганистане.
Помимо вопросов мира и безопасности наши страны уделяют внимание важным глобальным вопросам - устойчивому развитию, энергетической безопасности, международным транспортно-транзитным связям, экологии и охране окружающей среды.
Сфера транспорта является одним из приоритетов сотрудничества. Взаимно интегрированные автомобильные и железные дороги Узбекистана и Туркменистана выполняют также транзитную функцию для третьих стран.
Наши страны активно участвуют в широкомасштабных энергетических проектах в регионе. Говоря о них, следует особо отметить газопровод "Туркменистан-Узбекистан-Казахстан-Китай" пропускной способностью 25 миллиардов кубометров газа в год.
Узбекистан и Туркменистан поддерживают друг друга на международной арене. В частности, ведется последовательное сотрудничество в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества, Международного фонда спасения Арала и других международных структур.
Общны история и культура, схожи традиции и обычаи узбекского и туркменского народов. Эта близость является прочной основой для развития сотрудничества.
Исторически сложившиеся узы дружбы и общие культурные корни наших народов служат укреплению взаимопонимания и развитию плодотворного сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном.