Қўмондонлик-штаб ўқув машқлари ўтказилмоқда
Аҳолини ва ҳудудларни фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш бўйича 2018 йил асосий тадбирлар режасига мувофиқ жорий йилнинг 20-23 февралгача Қорақалпоғистон Республикасининг Амударё ва Тўрткўл туманларида, шунингдек, Самарқанд вилоятининг Нарпай тумани, Қашқадарё вилоятининг Қарши туманида «Бошқарув органлари, ФВДТ ҳудудий ва функционал қуйи тизимларининг табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳаракатлари» мавзусида қўмондонлик-штаб ўқув машқлари ўтказилди.
Ўқув машқларининг мақсадлари этиб қуйидагилар белгиланди:
туман алоқа ва марказлаштирилган хабар бериш тизимини ишончли ва барқарор ишлашини амалда текшириш;
туман ФВДТ қуйи тизимининг бошқарув органлари, куч ва воситаларини фавқулодда вазиятлар содир бўлганда функционал вазифаларини бажариш даражасини аниқлаш;
туман ФВДқТ функционал ва ҳудудий қуйи тизимлари бошқарув органлари фаолиятини ҳамда куч ва воситаларининг шайлигини такомиллаштириш, аҳолини фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилишга ўргатиш;
фавқулодда вазиятлар содир бўлган ҳудуддан жабрланган аҳолини эвакуация қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш, уларнинг ҳаёт маромини таъминловчи зарурий шарт-шароитларни яратиш, шунингдек, қутқарув ва бошқа кечиктириб бўлмайдиган ишларни олиб боришда моддий-техник таъминот масалаларини ҳал этиш;
юзага келиши мумкин бўлган табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этишда ФВДТ хизматларининг ҳамкорликдаги ҳаракатларини такомиллаштириш ҳамда мувофиқлаштириш.
Ўқув машқларини ўтказиш давомида туманда алоқа ва марказлаштирилган хабар бериш хизматлари томонидан бошқарув органлари, ФВДТ хизматларига хабар бериш ҳамда аҳолини огоҳлантириш бўйича ҳаракатлари, фавқулодда вазиятларни бартараф этиш учун мўлжалланган куч ва воситаларнинг ҳамкорликдаги ҳаракатлари;
мактабгача таълим ва ўрта таълим муассасаларида ҳамда иш билан банд бўлмаган аҳолини фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилиш борасидаги билим ва кўникмаларини ошириш бўйича назарий ва амалий тадбирлар ўтказилиб, ижтимоий ва иқтисодиёт объектларда махсус-тактик ўқув машқлари, мактабгача таълим муассасаларида, ҳамда умумтаълим мактабларида тарбияланувчи ва ўқувчилар иштирокида «Фуқаро муҳофазаси кунлари» ўтказилди.

Проводятся командно-штабные учения
В соответствии с планом основных мероприятий по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций на 2018 год, в период с 20 по 23 февраля с.г. на территории Амударьинского и Турткульского районов Республики Каракалпакстан, а также в Нарпайском районе Самаркандской области, в г.Карши Кашкадарьинской области проводятся командно-штабные учения на тему «Действия органов управления, сил и средств территориальных подсистем ГСЧС по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера».
Основными целями КШУ являются:
практическая отработка вопросов оповещения руководящих органов, служб ГСЧС, а также населения областей;
повышение уровня навыков органов управлений, руководителей служб территориальной подсистем ГСЧС районов по выполнению намеченных мероприятий при переходе на повышенные режимы функционирования;
организация мероприятий по эвакуации населения из опасных зон, проведение мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, решение вопросов жизнеобеспечения пострадавшего населения и материально-технического обеспечения спасательных служб;
координация действий служб территориальной подсистемы ГСЧС районов по вопросам взаимодействия, направленных на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций;
подготовка населения, незанятого в сфере производства, а также учащихся общеобразовательных школ к действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций.
В ходе учений теоретически и практически отрабатываются совместные действия служб ГСЧС районов по:
оповещению и сбору органов управления, руководителей служб и объектов экономики;
сбору информации об обстановке в районах разрушений и её обобщению;
оценке обстановки, взаимоинформированию и принятию решения НГЗ района, а также действия подразделений служб ГСЧС по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, организации жизнеобеспечения пострадавшего населения в зоне бедствий.
Также, отрабатывались вопросы приема и реагирования на массовые звонки из зон чрезвычайных ситуаций с использованием «Колл-центров» и организации деятельности добровольных спасателей в махаллинских сходах граждан «Махалла фукаро мухофазаси».
Во время первых дней тактических учений в дошкольных учреждениях, средних школах, лицеях и колледжах районов проведены «Дни гражданской защиты».