2018 йилнинг 20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев ТИВда Италия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Андреа Бертотсси билан учрашди.
Музокараларда Тошкент шаҳрида 2018 йил 26-27 март кунлари бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли халқаро конференция кун тартибига доир масалалар юзасидан фикр алмашилди, шунингдек, форумда Италия иштирокига оид амалий жиҳатлар муҳокама қилинди.

20 февраля 2018 года Спецпредставитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился в МИД с Чрезвычайным и Полномочным Послом Итальянской Республики Андреа Бертоцци.
Стороны обменялись мнениями по вопросам повестки дня предстоящей 26-27 марта 2018 года международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», которая состоится в г.Ташкенте, а также обсудили рабочие моменты участия на форуме Италии.