2018 йилнинг 20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев ТИВда Италия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Андреа Бертотсси билан учрашди.
Музокараларда Тошкент шаҳрида 2018 йил 26-27 март кунлари бўлиб ўтадиган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли халқаро конференция кун тартибига доир масалалар юзасидан фикр алмашилди, шунингдек, форумда Италия иштирокига оид амалий жиҳатлар муҳокама қилинди.

On February 20, 2018, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan, Ismatulla Irgashev, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic, Andrea Bertozzi, at the Ministry of Foreign Affairs.
The sides exchanged views on the issues of the agenda of the upcoming international conference on Afghanistan "Peace process, cooperation in the sphere of security and regional interaction" to be held in Tashkent on March 26-27, 2018, as well as discussed the working moments of participation of Italy in the forum.