Шавкат Мирзиёев Когон туманидаги чиқиндини қайта ишлаш корхонасини бориб кўрди
Президентимизнинг 2017 йил 21 апрелдаги “2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ мамлакатимизда атроф-муҳит мусаффолигини сақлаш, маиший чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил 10-11 март кунлари Бухоро вилоятига ташрифи чоғида Когон туманида чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш кластери қуриш лойиҳаси билан танишган эди. Мана бир йил ўтмасдан “Аҳоли транс” масъулияти чекланган жамияти фаолият бошлади.
Президентимиз корхонанинг ишлаб чиқариш жараёни билан танишди.
Кластерга тумандаги бўш турган бино ва иншоотлар “ноль” қийматда берилган эди. Бинолар таъмирланиб, Хитойдан бир кеча-кундузда 450 тонна чиқиндини қабул қилиш қувватига эга технология келтириб, ўрнатилди.
Бу ерда металл, тош, шиша, яроқсиз резина ва автошиналар, пластмасса, ёғоч-тахта бўлаклари, шох-шаббалар, макалатура, қурилиш материаллари, матолар чиқиндиси сараланади. Улардан брикет, синтетик тола, қоғоз картон, тўқимачилик матоси, қурилиш блоклари, биогумус ва бошқа тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарилади.
Тўрт юздан зиёд ишчи меҳнат қилаётган корхона бугунги кунда Бухоро ва Когон шаҳарлари, Бухоро, Когон туманларидаги маиший чиқиндиларни ташиб келтирмоқда. Кейинчалик корхона фаолиятини кенгайтириб, вилоятнинг барча ҳудудларида пайдо бўладиган чиқиндиларни йиғиб келтиришни режалаштирган.
Президентимиз кластернинг мазкур режаларини маъқуллади.
Шу пайтгача бу масала билан ҳеч ким шуғулланмаган эди, деди Шавкат Мирзиёев. Чиқинди қайта ишланса, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарилади, кўплаб иш ўринлари яратилади. Энг муҳими, экологиямиз тоза бўлади, кейинчалик сув ва ҳаво орқали аҳоли саломатлигига етказилиши мумкин бўлган зарарнинг олди олинади.
Корхона атрофидан ишчилар учун уй-жой, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчаси, ёпиқ сузиш ҳавзаси, шифохона, спорт майдончаси, автотураргоҳ, уларнинг фарзандлари учун мактаб ҳамда мактабгача таълим муассасаси қуришни мўлжалламоқда.
Давлатимиз раҳбари корхона ташаббускорлари ва жамоасига миннатдорлик билдирди. Чиқинди йиғиш қамрови ва қайта ишлаш қувватини янада кенгайтириш, шундай корхоналарни бошқа жойларда ҳам ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев посетил в Каганском районе предприятие по переработке отходов
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с бытовыми отходами на 2017-2021 годы" от 21 апреля 2017 года в нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по сохранению чистоты окружающей среды, переработке бытовых отходов.
Глава нашего государства в ходе поездки в Бухарскую область 10-11 марта 2017 года ознакомился с проектом создания в Каганском районе кластера по сортировке и переработке отходов. Почти год спустя здесь начало деятельность общество с ограниченной ответственностью "Автотранс".
Президент ознакомился с процессом работы предприятия.
Кластеру были предоставлены пустующие здания и сооружения по нулевой стоимости. После их ремонта установлена завезенная из Китая линия сортировки отходов мощностью приема до 450 тонн в сутки.
Здесь сортируются металл, камень, стекло, отработанная резина и автошины, деревянные доски, ветки и листья, макулатура, строительные отходы, пластмассовая тара, ткани и лоскуты. Из этих отходов производятся брикеты, синтетическое волокно, бумажный картон, текстильная ткань, строительные блоки, биогумус и другая готовая продукция.
Предприятие, в котором трудятся более 400 человек, сегодня собирает отходы в городах Бухаре и кагане, Бухарском и Каганском районах. В дальнейшем планируется наладить сбор отходов во всех районах области.
Президент нашей страны одобрил эти планы кластера.
«До настоящего этим вопросом никто не занимался», сказал Шавкат Мирзиёев. «Переработка отходов позволит производить готовую продукцию и создать множество рабочих мест. Самое важное, наша экология станет чище, будет предотвращен ущерб, которые отходы могут нанести окружающей среде и здоровью населения», отметил он.
Предприятие намерено построить жилье для работников, пункт торговли и бытового обслуживания, закрытый бассейн, больницу, спортивную площадку, автостоянку, школу и дошкольное образовательное учреждение.
Глава нашего государства выразил признательность инициаторам и коллективу предприятия. Дал указания по расширению масштабов и мощностей переработки отходов, созданию таких предприятий в других районах.