Муҳим қонун лойиҳалари кўриб чиқилди
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Кун тартибига киритилган масалалар аввалроқ сиёсий партиялар фракцияларининг, Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг, қўмиталар ва улар ҳузурида фаолият кўрсатаётган эксперт гуруҳларининг мажлисларида муҳокама қилинган эди.
Амалдаги қонун ҳужжатларини ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини танқидий таҳлил этиш, фуқароларни ташвишлантираётган долзарб муаммоларни ўрганиш мақсадида давлат бошқаруви тизимини ислоҳ қилиш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига тааллуқли ахборотни тақдим этишнинг замонавий шаклларини жорий этиш каби масалалар стратегик ривожлантиришнинг устувор йўналишлари этиб белгиланди.
Чунончи, “Оммавий ахборот воситалари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси депутатлар томонидан иккинчи ўқишда кўриб чиқилди.
Қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёнида ишчи гуруҳ ташкил этилиб, унинг таркибига сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи депутатлари, вазирликлар ва идораларнинг, фуқаролик жамияти институтларининг вакиллари, амалиётчи мутахассислар, олимлар киритилди.
Бундан ташқари, кенг муҳокама қилиш мақсадида ушбу қонун лойиҳаси Қонунчилик палатасинингwww.parliament.gov.uz. веб-сайтига жойлаштирилди. Мажлисда таъкидланганидек, муҳокама якунларига кўра келиб тушган таклифларнинг катта қисми қонун лойиҳасини маромига етказишда ҳисобга олинди.
Хорижий тажрибадан келиб чиққан ҳолда ОАВда туркум нашрнинг халқаро стандарти рақами (ISSN) бўлиши кераклиги ҳақидаги талабни чиқариб ташлаш таклиф этилди.
Ушбу қонуннинг қабул қилиниши, депутатлар таъкидлаб ўтишганидек, ОАВ фаолияти эркинлигининг, ахборотдан фойдаланишининг, мулк ҳуқуқининг, уни ҳимоя қилишнинг давлат кафолатини белгилашга, шунингдек ахборотни ўрганиш, уни узатиш, ундан фойдаланиш ва сақлашга доир ўз фаолиятини амалга ошириш борасида қўшимча ҳуқуқларни белгилашга хизмат қилади.
Шундан сўнг давлат органлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш соҳасида журналистларнинг нуфузини оширишга қаратилган “Журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда кўриб чиқилди.
Мазкур қонун лойиҳаси Германия, Буюк Британия, Австрия, АҚШ, Россия, Латвия, Украина, Белорусь, Қозоғистон, Озарбайжон каби ривожланган демократик мамлакатлар тажрибасини ва журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро шартномаларни ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқилган.
Иккинчи ўқишга тайёрлаш давомида мазкур қонун лойиҳаси манфаатдор давлат идоралари ва фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг вакиллари, шунингдек соҳа олимлари ва мутахассислари билан ҳам муҳокама қилинди. Бу жараёнда қонун лойиҳасини такомиллаштириш юзасидан аниқ таклифлар билдирилди.
Шундан кейин депутатлар жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини таҳлил қилиш натижаларига кўра Адлия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган “Ўзбекистон Республикасининг Меҳнат кодексига ўзгартиш ва қўшимча киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқишга киришдилар.
Қонун лойиҳасида фуқароларнинг меҳнат қилиш ва эркин иш танлаш ҳуқуқларининг амалга оширилишини таъминлаш мақсадида, шахсни унинг илгари судланганлиги туфайли ишга қабул қилишни рад этишга (қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳоллар бундан мустасно) тақиқ белгилаш учун ўзгартиш ва қўшимча киритиш назарда тутилмоқда.
Қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёнида Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитасининг ишчи ва эксперт гуруҳи, тегишли вазирликлар ва идораларнинг ходимлари, манфаатдор ташкилотларнинг вакиллари, шунингдек ушбу соҳа олимлари ва мутахассислари иштирокида муҳокамалар ўтказилди.
Барча сиёсий партиялар фракциялари ва Экоҳаракат депутатлар гуруҳи таклиф этилаётган бу ўзгартиш ва қўшимчалар давлат хизматига ташаббускор, билимли, интилувчан кадрларни жалб этишга, фуқароларнинг меҳнат қилиш ва эркин иш танлаш ҳуқуқларининг амалга оширилишини таъминлашга хизмат қилади, деган ягона фикрга келдилар.
Сўнгра депутатлар “Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 356-моддасига қўшимча киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда кўриб чиқдилар. Мазкур ҳужжат электрон тижорат инфратузилмасини жорий этишни ҳамда туристик хизматларни онлайн-бронлаштириш ва Интернет орқали туристик маҳсулотларни сотиш бўйича хизматлар кўрсатувчи туристик фаолият субъектлари сонининг кўпайишини рағбатлантириш мақсадида ишлаб чиқилган.
Таклиф этилаётган қонун лойиҳаси оммавий муҳокама қилиш учун Ўзбекистон Республикасининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини муҳокама қилиш бўйича www.regulation.gov.uz. порталига жойлаштирилган.
Қонун лойиҳасини тайёрлашда Россия, Белорусь ва Грузия тажрибаси ўрганилди. Бу мамлакатларда туризм соҳаси учун солиқ имтиёзлари мавжуд.
Депутатларнинг таъкидлашича, ушбу қонуннинг қабул қилиниши соҳада, шу жумладан ахборот-коммуникация технологияларини фаол жорий этиш орқали кўрсатилаётган хизматлар сифати ва тезкорлигини оширишга, шунингдек, туристик хизматлар нархини пасайтиришга, уларни диверсификация ва модернизация қилишга, рақобатни кучайтиришга хизмат қилади.
Мажлис якунларига кўра барча кўриб чиқилган қонун лойиҳалари қабул қилинди.
Шунингдек мажлисда парламент Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Рассмотрены важные законопроекты
Как уже сообщалось, состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Внесенные в повестку дня вопросы ранее были обсуждены на заседаниях фракций политических партий, депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, комитетов и действующих при них экспертных групп.
В целях критического анализа действующего законодательства и правоприменительной практики, изучения актуальных и волнующих граждан вопросов приоритетными направлениями стратегического развития определены такие задачи, как реформирование системы государственного управления, обеспечение открытости деятельности органов государственной власти и управления, внедрение современных форм предоставления информации, касающейся прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
В частности, депутатами во втором чтении рассмотрен законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О средствах массовой информации».
В ходе подготовки законопроекта ко второму чтению была создана рабочая группа, в состав которой вошли депутаты фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, представители министерств и ведомств, институтов гражданского общества, специалисты-практики, ученые.
Кроме того, в целях широкого обсуждения данный законопроект был размещен на веб-сайте Законодательной палаты www.parliament.gov.uz. По итогам обсуждения отмечалось, что большая часть поступивших предложений учтена при доработке законопроекта.
Как подчеркивалось, исходя из зарубежного опыта, предложено исключить требование наличия у СМИ номера международного стандарта серийного издания (ISSN).
Принятие данного закона, как отметили депутаты, будет способствовать обеспечению государственной гарантии свободы деятельности, доступа к информации, права собственности, защиту СМИ, а также установлению дополнительных прав на осуществление своей деятельности по исследованию, передаче, использованию и хранению информации.
Далее во втором чтении был рассмотрен проект Закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О защите профессиональной деятельности журналиста», нацеленный на повышение авторитета журналистов в области обеспечения открытости деятельности госорганов.
Данный законопроект разработан с учетом международных договоров в области защиты профессиональной деятельности журналиста и опыта развитых демократических стран, таких как Германия, Великобритания, Австрия, США, Россия, Латвия, Украина, Беларусь, Казахстан, Азербайджан и другие.
В рамках подготовки ко второму чтению данный законопроект также был обсужден с представителями заинтересованных государственных органов, общественных организаций, органов самоуправления граждан, а также ученых и специалистов сферы. В ходе обсуждения были высказаны конкретные предложения по его совершенствованию.
Далее депутаты приступили к рассмотрению во втором чтении законопроекта «О внесении дополнения и изменения в Трудовой кодекс Республики Узбекистан», разработанного Министерством юстиции по итогам анализа обращений физических и юридических лиц.
Законопроектом предусматривается внесение дополнения и изменения в Трудовой кодекс в целях обеспечения осуществления гражданами прав на труд и свободный выбор работы, установления запрета на отказ в приеме на работу лица по причине его прежней судимости, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
В процессе подготовки законопроекта ко второму чтению были проведены обсуждения с участием рабочей и экспертной группы Комитета по труду и социальным вопросам, сотрудников соответствующих министерств и ведомств, представителей заинтересованных организаций, а также ученых и специалистов данной сферы.
Все фракции политических партий и депутатская группа от Экодвижения были едины во мнении о том, что предлагаемые дополнения и изменения послужат привлечению инициативных и образованных кадров на государственную службу, обеспечению осуществления гражданами прав на труд и свободный выбор работы.
Затем депутаты в первом чтении рассмотрели законопроект «О внесении дополнения в статью 356 Налогового кодекса Республики Узбекистан», разработанный в целях стимулирования внедрения инфраструктуры электронной коммерции и увеличения количества субъектов туристической деятельности, оказывающих услуги по онлайн-бронированию туристических услуг и продаже туристических продуктов посредством Интернета.
Предлагаемый законопроект размещен для публичного обсуждения на портале обсуждения нормативно-правовых актов Республики Узбекистан www.regulation.gov.uz.
При подготовке законопроекта изучен опыт России, Беларуси и Грузии. В этих странах существуют налоговые льготы для сферы туризма.
По словам депутатов, принятие данного закона будет способствовать повышению качества и оперативности оказываемых услуг в сфере, в том числе путем активного внедрения информационно-коммуникационных технологий, снижения цены на туристические услуги, их диверсификации и модернизации, а также развитию конкуренции.
По итогам заседания все рассмотренные законопроекты были приняты.
В ходе заседания также были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты парламента.