БМТТД нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
2018 йил 12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида  Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Р.Давлетовнинг БМТТД (Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастури)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хелена Фрейзер билан учрашуви бўлиб ўтди.
БМТТД томонидан учрашувда БМТТД самарали бошқарув, сиёсат ва коммуникациялар бўлими бошлиғи К.Муҳамедханова ҳам иштирок этди.
Учрашувдан мақсад қонун ижодкорлиги, аҳолига давлат хизматлари кўрсатиш, шунингдек аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ошириш бўйича ҳамкорлик имкониятлари ва йўналишларини такомиллаштиришдан иборат.
Р.Давлетов меҳмонларни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги фаолияти билан қисқача таништирар экан, Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳнамолигида давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган жадал ислоҳотларнинг замонавий босқичида вазирликнинг роли ва унинг олдида турган вазифалар хусусида алоҳида тўхталиб ўтди.
Ўз навбатида Хелена Фрейзер самимий учрашув учун миннатдорлик билдириб, самарали ҳамкорликка умид билдирди.
Учрашув чоғида томонлар 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга оширишга оид Давлат дастури доирасидаги ҳамкорлик, хусусан, норма ижодкорлиги жараёни, давлат хизматлари кўрсатишнинг давлат бошқаруви тизими ҳамда аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ошириш миллий тизимининг устувор йўналишларини белгилаб олди.
Хелена Фрейзер БМТТД ушбу йўналишдаги қўшма лойиҳаларни амалга оширишдаги ҳамкорликнинг кейинги истиқболларини муҳокама қилишдан манфаатдор экани ва бунга тайёрлигини билдирди.

Состоялась встреча с Главой Представительства ПРООН в Узбекистане
12 февраля 2018 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетова с Главой Представительства ПРООН в Узбекистане Хелена Фрейзером.
Со стороны ПРООН на встрече приняла также участие начальник отдела эффективного управления, политики и коммуникаций ПРООН К. Мухамедханова.
Целью встречи явилось обсуждение направлений сотрудничества по совершенствованию законотворчества, системы предоставления государственных услуг населению, а также возможностей сотрудничества в области повышения правовой культуры населения.
Р.Давлетов вкратце ознакомив гостей с основными направлениями деятельности Министерства юстиции Республики Узбекистан, особо обозначил роль и задачи, стоящие перед министерством на современном этапе реализации стремительных реформ во всех сферах государственной и общественной жизни, проводящихся в республике под руководством Президента Республики Узбекистан.
В свою очередь, Хелена Фрейзер поблагодарила за организацию данной встречи и выразила свою надежду на плодотворное сотрудничество.
В ходе встречи стороны обозначили приоритетные направления сотрудничества сторон в рамках Государственной Программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, в частности совершенствование нормотворческого процесса, системы государственного управления оказания государственных услуг и национальной системы повышения правовой культуры населения.
Хелена Фрейзер выразила большой интерес и готовность ПРООН обсуждению дальнейших шагов сотрудничества в осуществлении совместных проектов в данных направлениях.