Ўзбекистон сайёҳлик салоҳияти Бангкокда намойиш этилди
Таиланд пойтахти Бангкок шаҳрида бўлиб ўтган “Thai International Travel Fair” халқаро туризм кўргазмасида мамлакатимиз сайёҳлик салоҳияти намойиш этилди.
Ушбу кўргазма кўлами ва иштирокчилар сони бўйича дунёдаги йирик халқаро сайёҳлик анжуманларидан бири ҳисобланади. Бу йил унга 1200 дан зиёд илғор фирма ва компаниялар вакиллари, 400 мингдан ортиқ одам ташриф буюрди.
Анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган халқаро кўргазманинг мақсади дунёда сайёҳлик саноатини ривожлантириш, туристларни ички ва ташқи сайёҳликнинг янги йўналишлари билан яқиндан таништиришдан иборат.
Сайёҳлик саноатининг кўплаб йўналишларини ўзида мужассам этган анжуманда авиакомпаниялар томонидан таклиф этилаётган хизматлар, сайёҳлик компаниялари фаолиятини мувофиқлаштириш, туризмда янги тармоқларни ишга тушириш каби истиқболли лойиҳалар намойиш этилди.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясидан маълум қилишларича, “TITF – 18” кўргазма мажмуасида ўтказилган анжуманда “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси ҳамда юртимиздаги қатор сайёҳлик компаниялари ўз хизматларини намойиш этди. Ярмарка иштирокчилари мамлакатимизда туризм соҳасида яратилган имкониятлар, таклиф этилаётган хизматлар, Ўзбекистон ва жаҳон бўйлаб авиақатновлар кўлами фаолиятига оид кўплаб маълумотлар билан танишди.
Халқаро анжуманда мамлакатимизнинг сайёҳлик брендини оммалаштириш, Ўзбекистоннинг туристик хизматларини жаҳон бозорларига чиқариш мақсадида “Ўзбекистон ҳақида нималарни биласиз?” деган ном билан ўтказилган танлов қатнашчиларда катта қизиқиш уйғотди. Танловнинг икки нафар фаол иштирокчиси Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилиш имконини берадиган Бангкок – Ўзбекистон – Бангкок йўналиши бўйича парвоз чипталарини қўлга киритди.

Туристический потенциал Узбекистана продемонстрирован в Бангкоке
В Бангкоке (Таиланд) состоялась международная туристическая выставка “Thai International Travel Fair”.
Эта выставка является одним из крупнейших по масштабу и числу участников международных мероприятий в сфере туризма. В нынешнем году в ней участвовали представители свыше 1200 ведущих фирм и компаний, выставку посетило более 400 тысяч человек.
Цель международной выставки заключается в развитии туристической индустрии в мире, ознакомлении с новыми маршрутами внутреннего и внешнего туризма.
На выставке, охватившей множество направлений туристической индустрии, демонстрировались перспективные проекты по координации услуг авиакомпаний, деятельности туристических компаний, поддержке и продвижению активного туризма.
По данным Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари”, на выставке свои услуги продемонстрировали НАК “Узбекистон хаво йуллари” и ряд отечественных туристических компаний. Участники ярмарки ознакомились с деятельностью национального авиаперевозчика, предлагаемыми турами по Узбекистану.
Огромный интерес у посетителей вызвал конкурс "Что вы знаете об Узбекистане?", проведенный в целях популяризации отечественного туристического бренда, вывода туристических услуг Узбекистана на мировой рынок. Два активных участника конкурса награждены авиабилетами на рейс Бангкок-Ташкент-Бангкок.
В рамках выставки представители НАК “Узбекистон хаво йуллари” и ряда международных туристических компаний провели переговоры по вопросам укрепления сотрудничества в сфере туризма.