Парламентлараро алоқалар мустахкамланиши давом этмоқда
Жорий йилнинг 12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига Буюк Британиядаги демократик Вестминстер фондининг лойиҳалар директори Д.Ошонесси ҳамда Европа ва Марказий Осиё бўйича катта менежери К.Левик бошчилигидаги делегация ташриф буюрди.
Учрашув давомида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари С.Отамуратов меҳмонларни қутлаб, мамлакатни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар юзасидан ахборот берди.
Хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш ҳамда чуқур ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсат соҳасидаги устувор йўналишлар, шунингдек, ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва ахборотни ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш, ахборот соҳасидаги таҳдидларга ўз вақтида ва муносиб қаршилик кўрсатиш алоҳида қайд этилди.
Меҳмонлар илиқ қабул учун миннатдорчилик билдириб, Ўзбекистон ва Буюк Британия муносабатларини мустаҳкамлаш, икки давлат ўртасидаги парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш лозимлигини таъкидлаб ўтдилар.
Шунингдек, Буюк Британиядаги демократик Вестминстер фонди ҳақида маълумот берилди.Фондга 1992 йилнинг апрел ойида қироллик ҳокимиятининг алоҳида ҳуқуқлари билан Буюк Британиянинг учта асосий партиялари тақдим этилган плюралистик демократияни ҳаракатлантириш мақсадида асос солинган.
Шу билан бирга, Тошкентда Ўзбекистон Республикасида жаҳон стандартлари талабларига мос олий маълумотга эга бўлган юқори малакали кадрларни тайёрлаш мақсадида ташкил этилган Халқаро Вестминистр Университети фаолиятига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди.
Учрашув давомида меҳмонларга Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг тузилиши, ундаги сиёсий партиялар ва Ўзбекистон экологик ҳаракати, ташкил этилган қўмиталар, комиссиялар ва ҳорижий парламентлар билан ҳамкорлик қилиш доирасида ташкил этилган дўстлик гуруҳлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги ташкил этилган Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти фаолияти тўғрисида ахборотлар берилди.
Конструктив руҳда бўлиб ўтган учрашувда бошқа масалалар қатори Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузурида ташкил этилган Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти билан илмий-таҳлилий соҳадаги алоқаларни мустахкамлашга оид масала ҳам муҳокама этилди.

Укрепление межпарламентских связей продолжается
12 февраля текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан побывала делегация Вестминстерского фонда демократии Великобритании в составе директора программ Д. Ошонесси и старшего менеджера по Европе и Центральной Азии К. Левика.
В ходе встречи заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан С. Отамуратов, приветствуя гостей, проинформировал об осуществляемых широкомасштабных реформах в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития страны.
Особо подчеркнуто приоритетные направления в сфере обеспечения безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, а также осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики, совершенствование системы обеспечения информационной безопасности и защиты информации, своевременное и адекватное противодействие угрозам в информационной сфере.
Гости, поблагодарив за теплый прием, отметили необходимость укрепления узбекско-британских отношений, дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества между двумя странами.
Также была предоставлена информация о Вестминстерском фонде демократии Великобритании. Фонд основан в апреле 1992 года королевской прерогативой с целью придания импульса движению за плюралистическую демократию, в котором представлены три главных политических партии Великобритании.
Вместе с тем упоминалось о Международном Вестминстерском Университете в Ташкенте, образованный с целью организации подготовки в Республике Узбекистан высококвалифицированных кадров с высшим образованием в соответствии с требованиями мировых образовательных стандартов.
В ходе встречи, сообщалось о деятельности Законодательной палаты, ее структуре, политических партиях и Экологическом движении Узбекистана, организованных комитетов, комиссий и созданных группах дружбы по сотрудничеству с зарубежными парламентами, проводимой работе, планируемых проектах, а также деятельности созданного Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
Встреча прошла в конструктивном духе, в которой также были обсуждены и другие вопросы, касающиеся дальнейшего укрепления связей в научно-исследовательской сфере деятельности Олий Мажлиса и Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.