Ригада самарали учрашувлар бўлиб ўтди
Ўзаро яқин ҳамкорлик ўрнатиш учун Фарғона вилояти ҳокими бошчилигидаги делегация яқинда Латвия Республикасига борди.
Латвия зироатчилик вазирлиги раҳбарияти, Озиқ-овқат-ветеринария хизмати, Латвия озиқ-овқат хавфсизлиги, чорва саломатлиги ва атроф муҳити илмий институти (BIOR), Елгава шаҳар маъмурияти, Латвия ишбилармон доиралари вакиллари билан бўлиб ўтган музокаралар чоғида қишлоқ хўжалиги, мактабгача таълим, стандартлаш ва сайёҳлик соҳаларидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди.
Учрашувлар якунлари бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги қатор меморандумлар имзоланди. «ЛатУзАгроТрейд» савдо уйи билан Фарғона вилоятидан Латвияга, сўнгра Европа Иттифоқининг бошқа мамлакатларига мева-сабзавот маҳсулотлари етказиб бериш, Латвия Гимнастика уюшмаси билан мактабгача таълим тизимида спортнинг ушбу турини қўллаш, Чорвачиликни ривожлантириш бўйича ўзаро тажриба алмашиш юзасидан “EURASIA Ltd” компанияси, Латвия картошка етиштирувчилари уюшмаси билан имзоланган меморандумлар шулар жумласидандир.
“Bauernhof” экологик хўжалиги, “DITTON узатма занжирлари заводи” АЖ, “VEF Radiotechnika RRR” компанияси вакиллари билан ўзаро манфаатли алоқаларни йўлга қўйиш, шунингдек, қўшма сармоявий лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этиш масалалари кўриб чиқилди.
Ушбу сафар чоғида Фарғона вилояти делегацияси аъзолари Болтиқбўйи мамлакатларида қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасида хўжалик хизмати кўрсатишга ихтисослашган “GETLINI EKO” корхонасининг фаолияти билан ҳам танишдилар.
Юқоридагилар билан бирга, мамлакатимиз делегацияси аъзолари замонавий кўп тармоқли корхона - “Агрофирма Тервете” ҳиссадорлик жамиятида ҳам бўлдилар. Шуни қайд этиш керакки, мазкур корхона беш йўналишда – ўсимликшунослик, сут ишлаб чиқариш, йилқичилик, биогаз ишлаб чиқариш, озиқ-овқат маҳсулотларининг чакана савдоси соҳаларида фаолият кўрсатади.
Музокаралар якунлари бўйича ана шундай кўп тармоқли корхоналар тузиш юзасидан ўзаро тажриба алмашишга келишиб олинди.

Плодотворные встречи состоялись в Риге
Для установления тесного сотрудничества делегация Ферганской области во главе с хокимом области посетила намедни Латвийскую Республику.
В ходе проведенных переговоров с руководством Министерства земледелия Латвии, Продовольственно-ветеринарной службы, Латвийского научного института пищевой безопасности, здоровья животных и окружающей среды BIOR, администрации города Елгавы, представителями деловых кругов Латвии были обсуждены вопросы сотрудничества в области сельского хозяйства, дошкольного образования, стандартизации и туризма.
По итогам состоявшихся встреч подписан ряд меморандумов о сотрудничестве - с Торговым домом «ЛатУзАгроТрейд» о поставках плодоовощной продукции из Ферганской области в Латвию и далее в другие страны Евросоюза, Ассоциацией гимнастики Латвии в продвижении этого вида спорта в системе дошкольного образования, компанией EURASIA Ltd. в деле обмена опытом в развитии животноводства, Ассоциацией картофелеводов Латвии.
С представителями экологического хозяйства Bauernhof, АО «Завод приводных цепей DITTON», компанией VEF Radiotechnika RRR были рассмотрены вопросы налаживания взаимовыгодных связей, а также по осуществлению совместных инвестиционных проектов.
В ходе визита делегация Ферганской области ознакомилась с деятельностью предприятия GETLINI EKO, которое осуществляет хозяйственное обслуживание крупнейшего полигона твердых бытовых отходов в странах Балтии - «Гетлини». Площадка является одной из самых современных в Европе, формируется и развивается как новейший и безопасный центр переработки отходов.
Наряду с вышеперечисленным, делегация также посетила АО «Агрофирма Тервете» - современное многоотраслевое предприятие. В целях защиты окружающей среды и эффективного использования ресурсов хозяйственная деятельность предприятия организована в виде замкнутого цикла сельскохозяйственного производства.
Следует отметить, что предприятие образуют пять направлений, такие как растениеводство; молочное производство; коневодство; производство биогаза; розничная торговля продуктами питания, где общая площадь обслуживаемых земель составляет около 3000 га.
По итогам переговоров достигнута договоренность об обмене опытом по созданию подобных многоотраслевых предприятий.