Покистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2018 йилнинг 12 февраль куни Исломобод шаҳрига ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Хаважа Муҳаммад Асиф билан учрашди.
Суҳбат чоғида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари томонидан Ўзбекистон-Покистон муносабатларининг кун тартиби ва БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасидаги алоқалар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишга, аввало савдо-иқтисодий, инвестицион, транспорт-коммуникация, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда алоқаларни мустаҳкамлашга томонлар тайёр эканлиги тасдиқланди.
Таъкидланганидек, икки давлат ишбилармон доиралари ўртасидаги мунтазам алоқалар Ўзбекистон ва Покистоннинг етакчи компания ва фирмалари, банк-молия тузилмалари ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш истиқболларини оптимистик руҳда баҳолаш имконини яратади.
Қайд этилганидек, қўшни Афғонистондаги вазиятни тинч йўлга ўтиши минтақавий ҳамкорликни фаоллроқ ривожлантириш имкониятини яратади. Шу нуқтайи назардан Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли Афғонистон бўйича халқаро конференцияда кўриб чиқишга киритилаётган масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда вазирлар томонидан 2018 йили бўлиб ўтадиган турли даражалардаги Ўзбекистон-Покистон учрашувлари жадвали юзасидан фикр алмашилди.

Meeting with the Foreign Minister of Pakistan
On February 12, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who arrived in Islamabad, met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Khawaja Muhammad Asif.
During the conversation, the foreign ministers exchanged views on the agenda of the Uzbek-Pakistani relations and on the interaction of the parties within the framework of the UN, the Shanghai Cooperation Organization, the Organization of Islamic Cooperation and other international structures.
The parties confirmed their readiness to establish mutually beneficial cooperation, primarily in trade and economic, investment, transport, communication, tourism, cultural, humanitarian and other spheres.
As has been stressed the regular contacts between business circles of the two countries allow to optimistically assess the prospects for the development of ties between the leading companies and firms, the banking and financial structures of Uzbekistan and Pakistan.
The sides noted that the transition of the situation to a peaceful channel in neighboring Afghanistan will allow more active development of regional cooperation. In this context, they also discussed on the forthcoming international Tashkent Conference on Afghanistan “The Peace Process, Security Cooperation and Regional Connectivity”. At the meeting, the ministers also exchanged views on the schedule of the upcoming Uzbek-Pakistani contacts in 2018 at various levels.