Покистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2018 йилнинг 12 февраль куни Исломобод шаҳрига ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Хаважа Муҳаммад Асиф билан учрашди.
Суҳбат чоғида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари томонидан Ўзбекистон-Покистон муносабатларининг кун тартиби ва БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасидаги алоқалар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишга, аввало савдо-иқтисодий, инвестицион, транспорт-коммуникация, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда алоқаларни мустаҳкамлашга томонлар тайёр эканлиги тасдиқланди.
Таъкидланганидек, икки давлат ишбилармон доиралари ўртасидаги мунтазам алоқалар Ўзбекистон ва Покистоннинг етакчи компания ва фирмалари, банк-молия тузилмалари ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш истиқболларини оптимистик руҳда баҳолаш имконини яратади.
Қайд этилганидек, қўшни Афғонистондаги вазиятни тинч йўлга ўтиши минтақавий ҳамкорликни фаоллроқ ривожлантириш имкониятини яратади. Шу нуқтайи назардан Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли Афғонистон бўйича халқаро конференцияда кўриб чиқишга киритилаётган масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда вазирлар томонидан 2018 йили бўлиб ўтадиган турли даражалардаги Ўзбекистон-Покистон учрашувлари жадвали юзасидан фикр алмашилди.

12 февраля 2018 года прибывший с визитом в г.Исламабад Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Хаваджем Мухаммадом Асифом.
В состоявшейся беседе главы внешнеполитических ведомств обменялись мнениями как по повестке дня узбекско-пакистанских отношений, так и о взаимодействии сторон в рамках ООН, Шанхайской организации сотрудничества, Организации исламского сотрудничества и других международных структур.
Стороны подтвердили готовность к налаживанию взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Подчеркивалось, что регулярные контакты между деловыми кругами двух стран позволяют с оптимизмом оценивать перспективы развития связей между ведущими компаниями и фирмами, банковско-финансовыми структурами Узбекистана и Пакистана.
Стороны отметили, что переход ситуации в мирное русло в соседнем Афганистане позволит более активно развивать региональное сотрудничество. В этом контексте были обсуждены вопросы, предлагаемые для рассмотрения на предстоящей в г.Ташкенте международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
На встрече министры также обменялись мнениями по графику предстоящих в 2018 году узбекско-пакистанских контактов на различных уровнях.