Ўзбекистон – Россия ёшлари иккинчи форуми иш бошлади
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгашида Ўзбекистон – Россия ёшлари иккинчи форумининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Форумда икки мамлакат делегациялари аъзолари, мамлакатимиздаги дипломатик корпус вакиллари, иқтидорли ёшлар иштирок этди.
Мазкур форум Ўзбекистон ёшлар иттифоқи билан Россия ёшлар иттифоқи ўртасида имзоланган ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Англашув меморандумига мувофиқ ўтказилмоқда.
Анжуман икки давлат ёшлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, Россия ёшлар иттифоқи вакиллари билан ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади. Форум 12-18 февраль кунлари Тошкент, Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида ўтказилиши белгиланган.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар сиёсати масалалари бўйича Давлат маслаҳатчиси – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Россия ёшлар иттифоқи раиси Павел Краснокутский форум ёшлар ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни янада кучайтириш, дўстона муносабатларни ривожлантиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Форум доирасида икки давлат ёшлари ўртасида ўзаро мулоқот, тажриба алмашиш муҳитини яратиш, тадбиркорлик, туризм соҳаларини ривожлантириш истиқболлари, ёшлар ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш бўйича қатор дастурларни муҳокама этиш мўлжалланмоқда. Иштирокчилар Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетининг технопарки ва Ёшлар ижод саройига ташриф буюради. Ёш ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш ҳамда ёшлар сиёсатида фан ва таълим каби мавзуларда давра суҳбатлари ташкиллаштирилади.

Узбекско-Российский молодежный форум
В Центральном совете Союза молодежи Узбекистана состоялось открытие Второго узбекско-российского молодежного форума.
В форуме приняли участие члены делегаций двух стран, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, талантливая молодежь.
Форум проводится согласно Меморандуму о сотрудничестве, подписанному между Союзом молодежи Узбекистана и Российским союзом молодежи. Мероприятие направлено на укрепление связей между молодежью двух стран, дальнейшее развитие сотрудничества. Форум пройдет с 12 по 18 февраля в Ташкенте, Самарканде и Бухаре.
На мероприятии Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики – председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К. Куранбаев, председатель Российского союза молодежи П. Краснокутский отметили, что форум будет способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества между молодежными организациями, развитию дружественных отношений.
В рамках форума запланировано обсуждение ряда программ по налаживанию диалога и обмену опытом между молодежью двух стран, перспектив развития сфер туризма и предпринимательства, укрепления сотрудничества между молодежными организациями. Участники посетят технопарк Туринского политехнического университета в Ташкенте и Дворец творчества молодежи. Будут организованы "круглые столы", посвященные поддержке молодых производителей, роли науки и образования в молодежной политике и другим вопросам.