Ўзбекистон – Россия ёшлари иккинчи форуми иш бошлади
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгашида Ўзбекистон – Россия ёшлари иккинчи форумининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Форумда икки мамлакат делегациялари аъзолари, мамлакатимиздаги дипломатик корпус вакиллари, иқтидорли ёшлар иштирок этди.
Мазкур форум Ўзбекистон ёшлар иттифоқи билан Россия ёшлар иттифоқи ўртасида имзоланган ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Англашув меморандумига мувофиқ ўтказилмоқда.
Анжуман икки давлат ёшлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, Россия ёшлар иттифоқи вакиллари билан ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади. Форум 12-18 февраль кунлари Тошкент, Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида ўтказилиши белгиланган.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар сиёсати масалалари бўйича Давлат маслаҳатчиси – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Россия ёшлар иттифоқи раиси Павел Краснокутский форум ёшлар ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни янада кучайтириш, дўстона муносабатларни ривожлантиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Форум доирасида икки давлат ёшлари ўртасида ўзаро мулоқот, тажриба алмашиш муҳитини яратиш, тадбиркорлик, туризм соҳаларини ривожлантириш истиқболлари, ёшлар ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш бўйича қатор дастурларни муҳокама этиш мўлжалланмоқда. Иштирокчилар Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетининг технопарки ва Ёшлар ижод саройига ташриф буюради. Ёш ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш ҳамда ёшлар сиёсатида фан ва таълим каби мавзуларда давра суҳбатлари ташкиллаштирилади.

Uzbekistan–Russia Youth Forum
Opening of the second Uzbekistan – Russia youth forum was held at the Central Council of the Youth Union of Uzbekistan.
The event was attended by members of delegation of the two states, representatives of diplomatic corps accredited in Uzbekistan, and talented youth.
The forum was held in accordance with the Memorandum of cooperation signed between Youth Union of Uzbekistan and Youth Union of Russia. The event is aimed at strengthening relations between youth of the two countries, further development of cooperation. The forum will be held on 12-18 February in Tashkent, Samarkand and Bukhara.
At the event, the State Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan on issues of youth policy, Chairman of the Central Council of the Youth Union of Uzbekistan K.Kuranbayev, Chairman of the Youth Union of Russia P.Krasnorutsky noted that forum will promote further strengthening of cooperation between youth organizations, development of friendly relations.
Within the framework of the forum, it is planned to discuss a number of programs on establishing dialogue and exchanging experience between youth of the two countries, prospects for development of tourism and entrepreneurship, strengthening cooperation between youth organizations. Participants will visit Turin Polytechnic University Technopark in Tashkent and the Palace of Youth Creativity. Round table conversations on issues of supporting young producers, role of science and education in youth policy and other issues will be held.