Хитой Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2018-йилнинг 7 февраль куни Хитой Халқ Республикасига расмий ташриф билан келган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Пекин шаҳрида Хитой Ташқи ишлар вазири Ван И билан учрашди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларнинг муҳим масалалари, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017-йил 11-13-майдаги давлат ташрифи ва Хитой раҳбарияти билан музокаралари доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёни муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида вазирлар томонидан «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шерикчилик» номли Афғонистон бўйича бўлажак конференция кун тартибига алоҳида эътибор қаратилди. Конференция Ўзбекистон ва Афғонистоннинг қўшма ташаббусига кўра Тошкент шаҳрида ўтказилади.

7 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся с официальным визитом в Китайской Народной Республике, в г.Пекине встретился с Министром иностранных дел КНР Ван И.
На встрече стороны обсудили ключевые вопросы двусторонних отношений, ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в КНР 11-13 мая 2017 года и переговоров с китайским руководством.
Министры отдельное внимание уделили повестке дня предстоящей международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», которая созывается в г.Ташкенте по совместной инициативе Узбекистана и Афганистана.