Бу Наманган вилояти мудофаа ишлари бошқармаси йиғин пунктида чақирилувчиларнинг дастлабки гуруҳини муддатли ҳарбий хизматга кузатиш маросимида ота-оналар номидан сўз олган Муҳайё Бадалованинг сўзлари.
– Ўғлимни миллий армиямиз сафига – Ўзбекистонимиз тинчлигини асрашдек муқаддас бурчини ўташга кузатаётганимдан беҳад бахтиёрман, – деди у. – Барча оналар сингари ўғлимга юртимиз, халқимизга садоқат ва фидойилик билан хизмат қилишини, ёруғ юз билан қайтишини тилайман.
Вилоят ҳокимлиги, бир қатор давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, фахрийлар, ёшлар ва ота-оналар иштирок этган тадбирда давлатимиз ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан барқарор ривожланиб бораётгани таъкидланиб, шундай Ватанда яшаш ва уни ҳимоя қилиш юксак шараф экани уқтирилди.
– Президентимиз, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони миллий армиямиз ташкил этилганининг 26 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан йўллаган байрам табригида амалга ошираётган саъй-ҳаракатларимиз ва халқнинг фаол ҳамкорлиги натижасида Қуролли Кучларимиз том маънода жамиятнинг ажралмас қисмига, мамлакатимиз барқарорлиги ва тараққиётининг ишончли кафолатига, ёшлар ва ҳарбий хизматчиларни ватанпарварлик руҳида тарбиялашнинг муҳим институтига айланиб бораётганини таъкидлади, – дейди захирадаги подполковник Аълохон Турғунов. – Аминманки, сизлар ҳам бу ишончга муносиб ҳолда ўз конституциявий бурчингизни шараф билан адо этиб, бир йилдан сўнг яқинларингиз бағрига ёруғ юз билан қайтасиз.
Таниқли санъаткор ва ёш истеъдодлар ижросидаги концерт дастури, ёш спортчиларнинг кўргазмали чиқишлари тадбирга янада кўтаринкилик бағишлади. Ватан ҳимоячиларига дастурхон ёзилиб, вилоят ҳокимлигининг эсдалик совғалари топширилди.

"Сегодня я самая счастливая мать на свете!"
Так сказала Мухайё Бадалова на состоявшихся на сборном пункте Наманганского областного управления по делам обороны проводах первой группы призывников на срочную военную службу.
- Я очень счастлива, что провожаю своего сына в ряды нашей армии, чтобы он выполнил свой священный долг по защите Родины, – сказала она. – Желаю ему преданно и самоотверженно служить стране и народу, вернуться с высоко поднятой головой.
На мероприятии, в котором участвовали представители областного хокимията, ряда государственных и общественных организаций, ветераны, молодежь и родители, отмечалось, что служба Родине является делом чести.
– В праздничном поздравлении по случаю 26-летия образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитников Родины Президент нашей страны, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев отметил, что в результате осуществляемых широкомасштабных реформ армия стала сегодня неотъемлемой частью нашего общества, надежным гарантом стабильности и процветания страны, важным институтом патриотического воспитания молодежи и военнослужащих, – говорит подполковник резерва Аълохон Тургунов. – Уверен, что и отправляющиеся сегодня призывники будут служить достойно, оправдают оказанное им доверие.
Концертная программа с участием известных артистов и молодых исполнителей, показательные выступления юных спортсменов придали мероприятию приподнятое настроение. Призывникам были вручены памятные подарки хокимията области.