Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик бошқармасига 2017 йили келиб тушган фуқаролар мурожаатлари таҳлили
2018-02-02 | Жамият
Ўзбекистон Президенти томонидан эълон қилинган «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» ва Президент ҳамда Ташқи ишлар вазирининг виртуал қабулхоналари очилиши муносабати билан ТИВ Консуллик бошқармасида мурожаатларни холис, тўлиқ ва ўз вақтида кўриб чиқишни таъминлаш учун дипломатик хизматда катта тажрибага эга бўлган консуллик ходимлари ва ҳуқуқшунослардан иборат фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш бўйича Махсус ишчи гуруҳи ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Консуллик бошқармасига мамлакатимиз ташқи сиёсати, Ўзбекистоннинг хориждаги фуқаролари консуллик ва ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш ва бошқа масалалар бўйича фуқаролар шикоятлари келиб тушмоқда.
Мурожаатлар Консуллик низоми, «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикасининг қонунига мувофиқ ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг виртуал қабулхонаси ишчи гуруҳи томонидан белгиланган муддатларда кўриб чиқилади.
2017 йили Ташқи ишлар вазирлигининг Консуллик бошқармаси томонидан фуқаролардан жами 4857 та мурожаат қабул қилинди. Бундан 2551 та (52%) мурожаат Ўзбекистон Президенти виртуал қабулхонаси орқали, қолган қисми (48%, ёки 2306) вазир виртуал қабулхонаси, почта хизмати ва бошқа тизимлар орқали йўналтирилган. Маълумотлар таҳлили кўрсатишича, мурожаатлар сони 2016 йилга нисбатан икки баробар ортди. Бу ҳолат Президент ва вазирнинг виртуал ва халқ қабулхоналари фаолияти билан боғлиқ.
Ҳисобот даврида «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 29 моддасига мувофиқ 75 та ариза аноним бўлгани учун кўриб чиқилмаган.
Аризаларда кўрсатилган масалалар характерини қуйидаги тарзда таснифлаш мумкин:
- Ўзбекистон Республикаси фуқароларига уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини тиклаш бўйича консуллик ва юридик ёрдам кўрсатиш;
- хориждаги қариндошлари ва яқинлари ўлими сабабларини аниқлаш ва жасадлар келтиришда ёрдам бериш;
- чет эл давлатлари ҳудудида ўзларига ёки яқин қариндошларига қарши жиноий ишларни объектив тергов қилинишини таъминлаш;
- алимент, имтиёзлар, иш ҳақини ундириш ва шартномада кўрсатилган мажбуриятларни бажарилишида ёрдам кўрсатиш;
- чет элдаги яқин қариндошларни қидириш ва уларни ватанига қайтариш.
Шу билан бирга, Вазирликнинг фуқаролар билан мулоқоти ошкоралигини таъминлаш мақсадида ТИВнинг чет элдаги муассасалари ва ҳудудлардаги бўлинмалари билан биргаликда 2017-йил 5-июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ватандошлар билан бевосита мулоқоти ўтказилди.
Тўғридан-тўғри мулоқот давомида Ташқи ишлар вазирлиги, дипломатик ваколатхоналар ва консуллик муассасаларига Ўзбекистон фуқароларидан 208 та мурожаат келди ҳамда студия, мамлакат ҳудуди ва чет элдаги фуқароларнинг 39 та саволига жавоб берилди.
Тўғридан-тўғри мулоқот давомида қабул қилинган бошқа 169 та савол бўйича қуйидаги ишлар амалга оширилди:
- 116 та мурожаат Вазирлик томонидан кўриб чиқилди, шу жумладан, Ўзбекистон Республикасининг хориждаги консуллик идораларига ўз ваколати доирасида ҳал қилиш учун тегишли топшириқ юборилди;
- 53 та мурожаат кўриб чиқиш ва қарор қабул қилиш учун тегишлилиги бўйича вазирликлар ва идораларга жўнатилди.

Обобщение и анализ обращений граждан, поступивших в Консульское управление МИД Республики Узбекистан в 2017 году
2018-02-02 | Общество
В «Год диалога с народом и интересов человека», объявленного Президентом Узбекистана, и с запуском Виртуальных приемных Президента и министра иностранных дел в Консульском управлении МИД в целях обеспечения объективного, всестороннего и своевременного рассмотрения заявлений создана Специальная рабочая группа по работе с обращениями граждан из числа консульских работников и юристов-международников, имеющих большой опыт работы на дипломатической службе.
В Консульское управление Министерства иностранных дел Республики Узбекистан поступают обращения граждан, касающиеся внешней политики республики, оказания консульско-правовой помощи гражданам Узбекистана, находящимся в зарубежных странах, и др.
Поступившие обращения рассматриваются в соответствии с Консульским уставом, Законом Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» и в рамках сроков, установленных рабочей группой Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан.
В 2017 году в Консульское управление МИД поступило всего 4857 заявлений граждан. Из них 2551 (52%) обращение были направлены в МИД через виртуальную приемную Президента республики, остальную часть (48%, или 2306) составляют обращения, поступившие через виртуальную приемную министра, почтовые службы и др. Анализ данных показывает, что количество заявлений по сравнению с 2016 годом выросло двукратно. Данное обстоятельство обусловлено функционированием виртуальных и народных приемных Президента и министра.
За отчетный период 75 заявлений оставлены без рассмотрения ввиду их анонимности согласно ст. 29 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц».
Характер вопросов, изложенных в заявлениях, можно квалифицировать следующим образом:
- оказание гражданам Республики Узбекистан за рубежом консульско-правовой помощи по восстановлению их прав и интересов;
- выяснение причин смерти родных и близких за рубежом и оказание содействия в транспортировке тел умерших; в обеспечении объективного расследования уголовных дел, возбужденных на территории иностранных государств в отношении себя или близких родственников;
- содействие в получении алиментов, пособий, заработных плат и выполнении контрактных обязательств;
- розыск близких родственников за рубежом и возвращение их на родину.
Вместе с этим, в целях обеспечения прозрачности работы Министерства с гражданами 5 июля 2017 года совместно с загранучреждениями и отделениями МИД в регионах республики проведен Прямой диалог Министра иностранных дел Республики Узбекистан с соотечественниками.
В ходе проведения Прямого диалога в адрес МИД, дипломатических представительств и консульских учреждений поступило 208 обращений граждан Узбекистана и были даны ответы на 39 вопросов граждан, находящихся в студии, на территории республики и за ее пределами.
По остальным 169 вопросам, поступившим в адрес «Прямого диалога», проделана следующая работа:
- 116 обращений рассмотрены министерством, в том числе направлены соответствующие поручения в консульские загранучреждения Республики Узбекистан для решения указанных в обращениях вопросов в рамках их полномочий;
- 53 обращения направлены для рассмотрения и принятия решений по принадлежности в министерства и ведомства республики.