Соғлиқни сақлаш тизими: соҳага эътибор янада кучаймоқда
Мамлакатимизда инвестиция дастурлари доирасида шифохоналарнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, соҳага янги технологияларни татбиқ этиш борасида амалга оширилаётган муҳим лойиҳалар инсон манфаатларини таъминлаш, халқимизнинг саломатлигини муҳофазалашда муҳим омили бўлаётир.
2017 йил инвестиция дастури доирасида Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги 181 та даволаш-профилактика муассасаларида 552,6 млрд.сўмлик қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилди.
Жорий йилда бу соҳадаги ишларни янада кенгайтириш, хусусан, вазирлик тизимидаги 310 та тиббиёт иншоотларида қурилиш, реконструкция, капитал таъмирлаш ва уларни жиҳозлаш учун 803,6 млрд. сўм маблағ ажратилиши режалаштирилди.
Соҳани малакали кадрлар билан таъминлаш ҳам устувор вазифалардан биридир.
2017 йил 12 декабрь куни Президентимиз раислигида тиббиёт соҳаси вакиллари билан бўлиб ўтган йиғилишда ушбу масала ҳам кўтарилган эди. Давлатимиз раҳбари соғлиқни сақлаш тизимида ҳал этилиши лозим бўлган муаммоларни ҳудудлар кесимида таҳлил қилиб, жойлардаги тиббиёт муассасаларининг кадрлар таъминоти ва салоҳияти етарли эмаслиги, бунинг сабаблари, оқибат ва ечимлари хусусида тўхталган эди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги бу вазифаларни ҳал этиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда ҳудудлар, туманлар ва муассасалар кесимида тиббиёт кадрларига бўлган эҳтиёжни ўрганиб чиқди.
Ўрганиш натижасида вакант ўринлар аниқланиб, уларни малакали кадрлар билан тўлдириш юзасидан бир қатор амалий чоралар ишлаб чиқилди. Хусусан, тиббиёт олий таълим муассасалари битирувчиларини мақсадли йўналтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда жорий йил январ ойида тиббиёт олий таълим муассасаларининг 7-босқич бакалавриат битирувчилари якуний давлат аттестациясидан ўтказилди ва улардан 1811 нафари умумамалиёт шифокори сифатида ишга йўлланма олди. Бунинг натижасида Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Самарқанд, Хоразм вилоятлари ва Тошкент шаҳрида умумий амалиёт шифокорига бўлган вакансиялар тўлиқ қопланди.
Бундан ташқари, 926 нафар 2-босқич клиник ординатура битирувчиларидан 907 нафарини тор соҳа мутахассиси сифатида ишга жойлаштириш ҳисобига тор доирадаги мутахассисларга бўлган вакансиялар яна қисқаради. Шунингдек, бу йил тиббиёт олий ўқув юртларида бакалавриатура йўналишида таълим олаётган 6-босқич талабалар ҳам ўқишни якунлаб ишга йўл олади.
Яна бир янгилик – жорий йилдан бошлаб пенсия ёшидаги шифокорлар меҳнат фаолиятини давом эттирган тақдирда уларга ойлик маош ва пенсия тўлиқ миқдорда тўланадиган бўлди.
Ўтказилаётган ушбу амалий саъй-ҳаракатлар натижасида жорий йилда умумий амалиёт шифокорлиги бўйича бўш ўринлар 82 фоиз, тор мутахассисликлар бўйича эса 55 фоиз қопланиши кутилмоқда.

Система здравоохранения: еще более усиливается внимание к сфере
В нашей стране важным фактором в обеспечении интересов человека, охране здоровья населения становятся реализуемые в рамках инвестиционных программ меры по укреплению материально-технической базы учреждений здравоохранения, внедрению в их деятельность новых технологий.
В 2017 году в рамках инвестиционной программы в 181 лечебно-профилактическом учреждении в системе минздрава проведена строительно-ремонтная работа на 552,6 миллиарда сумов.
В нынешнем году запланировано расширение работы в данном направлении, в частности, на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт и оснащение 310 учреждений предусматривается выделение средств в размере 803,6 миллиарда сумов.
Одним из важных задач является обеспечение сферы квалифицированными кадрами.
На совещании, прошедшем под председательством Президента Шавката Мирзиёева 12 декабря 2017 года и посвященном актуальным вопросам сферы здравоохранения нашей страны, был поднят именно этот вопрос. Глава государства, проанализировав проблемы и недостатки в системе здравоохранения в разрезе регионов, отметил неукомплектованность и недостаточный кадровый потенциал медицинских учреждений на местах, указал на причины, последствия и пути решения этой проблемы.
Министерство здравоохранения совместно с Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента изучило потребность в медицинских кадрах в разрезе регионов, районов и учреждений.
Для пополнения этих мест высокоинтеллектуальными кадрами разработан ряд практических мер. В частности, на эти места посредством целевого направления придут выпускники высших медицинских образовательных учреждений. В этих целях в январе текущего года выпускники 7 курса бакалавриата высших медицинских вузов прошли государственный аттестационный экзамен и 1811 из них устроились на работу в качестве врача общей практики. Это полностью покрыло вакантные места врачей общей практики в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Самаркандской, Хорезмской областях и в городе Ташкенте.
Кроме того, за счет трудоустройства 926 выпускников 2 курса клинической ординатуры в качестве узкоспециального специалиста вакансии на эти должности сократились. В этом году ожидается завершение обучения и трудоустройство бакалавров 6-х курсов.
С нынешнего года врачи пенсионного возраста в случае, если они продолжат деятельность, то будут получать заработную плату и пенсию полностью.
В результате проводимых мер ожидается, что в этом году работы ожидается заполнение вакантных мест для врачей общей практики на 82 процента, узкопрофильных специалистов на 55 процентов.